ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.10
Hodnoceno: 10x Prosím, ohodnoť práci

Matthew Freeman (literární postava)

Popisuji čtrnáctiletého Matthewa Freemana, hrdinu z knihy Krkavčí brána od anglického spisovatele Anthony Horowitze. Vybral jsem si ho k charakteristice, protože se mi líbí, je to takový správný rošťák.

Mattovi se na hlavě lesknou nakrátko ostříhané černé vlasy, padající do úzkého obličeje. Zpod tmavého obočí se na svět dívají inteligentní, jasně modré oči, kterým nic neunikne. Po levé tváři se Mattovi táhne dlouhá jizva. Díky ní působí obličej trochu zamračeně. Má loudavou, kolébavou chůzi. Na svůj věk je až neobyčejně vyspělý. Má široká, svalnatá ramena a atletickou postavu. Obléká se ležérně. Nejčastěji nosí krátkou šedivou mikinu s kapucí, volně vyšisované džíny, na kolenou prodřené a kdysi bílé sportovní boty.

Matthew je tak trochu samorost. Jako malý přišel při tragické nehodě o rodiče a od té doby jej vychovávali teta se strýcem. Ti však o něj po většinu doby nejevili žádný zájem. Asi právě proto je nepoddajný a nesnáší jakékoliv autority. Nikdy nedělá nic jen proto, že si to někdo přeje nebo mu to dokonce nařizuje. Vždycky dělá jen to, co on sám chce a považuje v danou chvíli za správné. Má prostě svou hlavu. Mít vlastní názor není na škodu, ale Matt to občas trochu přehání a dostává se proto do problémů.

Nerespektuje starší lidi a dalo by se říct, že stylem řeči a svým chováním dává najevo až určité pohrdání. Což se lidem samozřejmě nelíbí a spousta z nich jej proto považuje za drzého floutka. V jádru přitom není vůbec špatný. Řekl bych, že tím, jak vystupuje, se jen snaží maskovat svou zranitelnost. Uvnitř je to pořád jen malý chlapec, jenž strašně touží po uznání a lásce, které se mu nikdy nedostávalo.

Možná že až se objeví někdo, kdo v něm nebude vidět jen nevychovaného uličníka, někdo, kdo se bude zajímat o skutečného Matthewa Freemana a o jeho pocity, možná že se pak ten arogantní kluk změní. A namísto něj tu bude milý chlapec, který sice ví, co chce, ale také ví, že pokud jej mají mít lidé rádi, musí i on jim projevovat trochu úcty a uznání...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Stín tmy, 09.12.2008

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Matthew Freeman (literární postava)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­