ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.73
Hodnoceno: 207x Prosím, ohodnoť práci

Lidi z pohledu mimozemšťana

Kdo by ji neznal? Ta slavná modrá planeta. Popsány o ní byly stohy papírů, natočeny kilometry filmů a vyprávělo se o ní statisíce příhod. Jedni ji milují a nedají na ní dopustit, jiní se k ní otáčejí zády a nenajdou pro ní hezkého slova. Pro někoho zlý přelud, pro jiného studnice poznání.
Je jen málo míst ve vesmíru, kde můžete spatřit tolik neuvěřitelných kontrastů a protikladů. Vládnoucí rasa Země – lidé – není rasou hermafroditů, jak všude ve vesmíru bývá železným pravidlem, ale dělí se na samce a samičky, jako u nižších tvorů na okolních planetách. Muži, jak si zvykli přezdívat samcům, chodí po světě povětšinou v kalhotách, tedy v suknech látky, dosahujících až na zem a obtočených kolem každé nohy. Ženy, samičky, se kolem nich motají v podobně vypadajícím oblečení, jež je ale obtočeno kolem obou (lidé mají dvě dolní, kráčivé, končetiny a dvě horní končetiny s uchopovací funkcí) nohou, což často brání jejich volnému pohybu. Jsou svázáni zažitými stereotypy, v jejichž odbourávání vynikají především samičky.
Dávné tradice se zde mísí se symboly emancipace doslova na každém rohu. Samička v kalhotách s krátkými vlasy vás nemůže překvapit stejně jako dospělý samec se šperky příslušejícími ženám.
Leckdo ji nazývá planetou hříchu. Pravda, osoby rozdělené vpůli se tu sbližují, nenávidí, milují a vykonávají takové věci se svými chybějícími protějšky a s takovou vášní, že bychom se to styděli jen napodobit, na druhou stranu minimálně stejně se ostýchají, bojí a lhostejně přehlížejí ty ostatní.
Tváří mají lidé minimálně tolik, jako je v našem vesmíru planet. Vystihnout je a popsat by vydalo na několik desítek světelných let. Zkuste napsat výstižný článek o nás. Lidí je desetkrát tolik!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kateřina Kučerová, 12.04.2004

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Lidi z pohledu mimozemšťanaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­