ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.71
Hodnoceno: 7x Prosím, ohodnoť práci

Jirka Brown (literární postava)

Tak jako asi každý mám i já své oblíbené literární postavy. Jednou z nich je i Jirka Brown, jehož příběhy napsala paní Richmal Cromptonová.

Jirka, celým jménem Jiří Brown, je jedenáctiletý kluk, který žije se svými rodiči, starším bratrem a sestrou v jednom městečku v Anglii. Se svými kamarády Zrzkem, Douglasem a Henrym (společně známými jako Psanci) si ve svém volném čase hrají na indiány, kradou sousedům jablka nebo se vloupávají do prázdných domů, přičemž často vznikají nepředstavitelně groteskní situace, které bezesporu každého čtenáře pobaví.

Jirka je bystrý kluk s mnoha dobrými nápady, které však ne vždy vyjdou úplně podle plánu, což je ovšem zdrojem dalších vtipných momentů. Jirka nikdy nesedí s rukama v klíně, dalo by se říci, že to přímo nesnáší - například pokud musí jít s maminkou na zahradní slavnost a tam celé odpoledne způsobně sedět. Když se ale na onu slavnost vypraví i jeho kamarádi, stane se rázem výtečným prostředím k tropení různých rošťáren.

Jirka je tedy sice rošťák, ale dobrosrdečný - i když ne vždy jsou jeho cíle svaté. Jako příklad se dá uvést snaha o vypuzení neoblíbené tetičky, jež přijela na návštěvu, z domu.

O Jirkovi se rozhodně nedá říct, že by měl rád školu. Proto je velice potěšen, když do ní nemusí jít, a místo toho může dovádět venku.

Když chce někdy někomu v dobré víře pomoci, často pak zjistí, že udělal přesný opak toho, co by si dotyčný přál.

Mezi Jirkovy oblíbené záliby patří chov různých zvířat - myší či housenek, a pak samozřejmě dovádění a potloukání se s kamarády venku. Tím ale výčet jeho zálib nekončí.

Jirku mám rád pro jeho vtipnost, pohotovost či důvtipné nápady. Jeho příběhy mě vždy spolehlivě rozveselí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Maruki, 26.03.2010

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jirka Brown (literární postava)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­