ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.19
Hodnoceno: 268x Prosím, ohodnoť práci

Éowyn (štítonoška Rohanu a neteř krále)

Kniha: Pán prstenů (John Ronald Reul Tolkien)

Éowyn je mladá žena, na které asi nejvíce zaujme její rozhodnost, odhodlanost a odvaha.
Má vysokou a štíhlou postavu, která však působí silně a pevně. Tak jako většina Rohanských i ona má dlouhé zlaté vlasy, které nosí rozpuštěné nebo svázané do drdolu, aby jí nepřekážely v boji s mečem. Většinou si obléká pohodlné a jednoduché šaty, takové aby se i v nich mohla v případu nouze ohánět mečem. Jinak si ji můžeme představit jakkoli (třeba podle herečky, která ji hraje ve filmu).
Je dcerou králů a možná proto se jeví jako chladná, vážná a nepřístupná. Musí se starat o svého strýce, krále Rohanu, a přestože v hloubi duše cítí, že je to správné, v mnohých situacích by raději nasedla na koně a cválala přes rohanské pláně pryč. Často lituje toho, že se narodila jako žena a závidí bratrovi volnost. Bojí se, že zůstane zavřená jako v kleci a bude se vždy muset starat o děti, ženy a starce; že ji nikdy nepustí do bitvy, aby si dobyla slávu.
Zamiluje se do Aragorna, ale její láska je spíš jen obdiv, protože v něm vidí budoucího krále, vidí jeho moudrost, odvahu a moc. Chtěla by být jako on. Ale potom se seznámí s Faramirem, dědicem správce Gondoru, do kterého se zamiluje opravdu. Pomůže jí, aby i uvědomila, že ke štěstí nepotřebuje moc ani slávu. K tomu aby byla šťastná jí přece stačí láska. Proto se rozhodne stát se léčitelkou a pomáhat slabým a nemocným.
Tuhle postavu jsem si vybrala, protože se mi líbí, jak si uvědomila svou chybu, když si myslela, že bude šťastná, až bude mít moc a slávu. A nakonec si i ona svou slávu získala, když zabila Černokněžného krále, pána Nazgulů. Mám ji nejraději z celé knihy hned po Aragornovi, a myslím si, že si ji musí oblíbit skoro každý.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Kokorová, 08.09.2004

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Éowyn (štítonoška Rohanu a neteř krále)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­