ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.19
Hodnoceno: 268x Prosím, ohodnoť práci

Éowyn (štítonoška Rohanu a neteř krále)

Kniha: Pán prstenů (John Ronald Reul Tolkien)

Éowyn je mladá žena, na které asi nejvíce zaujme její rozhodnost, odhodlanost a odvaha.
Má vysokou a štíhlou postavu, která však působí silně a pevně. Tak jako většina Rohanských i ona má dlouhé zlaté vlasy, které nosí rozpuštěné nebo svázané do drdolu, aby jí nepřekážely v boji s mečem. Většinou si obléká pohodlné a jednoduché šaty, takové aby se i v nich mohla v případu nouze ohánět mečem. Jinak si ji můžeme představit jakkoli (třeba podle herečky, která ji hraje ve filmu).
Je dcerou králů a možná proto se jeví jako chladná, vážná a nepřístupná. Musí se starat o svého strýce, krále Rohanu, a přestože v hloubi duše cítí, že je to správné, v mnohých situacích by raději nasedla na koně a cválala přes rohanské pláně pryč. Často lituje toho, že se narodila jako žena a závidí bratrovi volnost. Bojí se, že zůstane zavřená jako v kleci a bude se vždy muset starat o děti, ženy a starce; že ji nikdy nepustí do bitvy, aby si dobyla slávu.
Zamiluje se do Aragorna, ale její láska je spíš jen obdiv, protože v něm vidí budoucího krále, vidí jeho moudrost, odvahu a moc. Chtěla by být jako on. Ale potom se seznámí s Faramirem, dědicem správce Gondoru, do kterého se zamiluje opravdu. Pomůže jí, aby i uvědomila, že ke štěstí nepotřebuje moc ani slávu. K tomu aby byla šťastná jí přece stačí láska. Proto se rozhodne stát se léčitelkou a pomáhat slabým a nemocným.
Tuhle postavu jsem si vybrala, protože se mi líbí, jak si uvědomila svou chybu, když si myslela, že bude šťastná, až bude mít moc a slávu. A nakonec si i ona svou slávu získala, když zabila Černokněžného krále, pána Nazgulů. Mám ji nejraději z celé knihy hned po Aragornovi, a myslím si, že si ji musí oblíbit skoro každý.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Éowyn (štítonoška Rohanu a neteř krále)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)