ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.13
Hodnoceno: 48x Prosím, ohodnoť práci

Charakteristika postav z filmu Všichni dobří rodáci

"V životě každého člověka rozhoduje jeden jediný okamžik." Tak začíná film Všichni dobří rodáci, který v roce 1968 natočil Vojtěch Jasný. Po roce 1968 byl promítnut jen několikrát a potom v době normalizace byl uzavřen do trezoru a promítat se nesměl.
Film zachycuje život obyvatel Bystrého u Poličky od roku 1945 až do konce padesátých let. V úvodu filmu vidíme obyčejné lidi, jak se starají o svá hospodářství, a kamarádi Plécmera, Zášínek, Otčenáš, Jořka Pyřk a František spolu s dalšími přáteli chodí do hospody. Poté, co komunisté v roce 1948 vyhráli volby, se ale vše změnilo. V padesátých letech se začali zakládat JZD a komunisté nutili lidi, aby do nich vstoupili. Tato doba rozdělila i kamarády, protože každý zastával na režim jiný názor.
Plécmera, kterého hrál Ilja Prachař, by se jistě dal zařadit do skupiny prospěchářů. Chtěl ze všeho vytěžit co nejvíce pro sebe, a tak se z obyčejného fotografa stal tajemník KSČ. Přemlouval sedláky, aby vstoupili do družstva, a dokonce jim i vyhrožoval. Ale zaplatil za to. Po několika mrtvicích ochrnul, manželka ho opustila a on zůstal sám v malém starém bytě.
Otčenáš, kterého ve filmu ztvárnil Vlastimil Brodský, hrál v kostele na varhany a učil na ně Františkovu dceru. Vstoupil také do KSČ, ale ne kvůli vlastnímu prospěchu jako Plécmera, nýbrž protože chtěl pomoci lidem a naivně si myslel, že socialismus vytvoří lepší a spravedlivější společnost. Jenomže lidé to tak nevnímali, a tak se Otčenáš rozhodl odjet. Vrátil se až po letech, ale nikdo ho nepoznal a z bývalých kamarádů žil jen Plécmera. A on si uvědomil, že to, co dělal před lety lidem, asi nebylo moc správné.
Zášínek a Jořka s pyřkem byli lidé nezajímající se moc o politiku. Zášínek, jehož hrál Waldemar Matuška, byl druhý nejbohatší sedlák v obci. Před válkou měl ženu, ale protože byl zbabělý a sobecký, rozvedl se s ní. Byla to totiž Židovka a on se bál, že by mohl jít do koncentráku. Po válce toho ovšem litoval, a tak začal pít. Ale to se mu stalo osudným. Jednou, když se opilý vracel z hospody, zabil ho býk.
Jořka s pyřkem, kterého hrál Vladimír Menšík, byl v jádru dobrý člověk. Měl smysl pro humor a lidé ho měli rádi. Přezdívali mu "kradák", protože co mohl, to ukradl. Několikrát kvůli tomu byl i ve vězení, avšak on si z toho nic nedělal. Ale vězení s politickým školením se chtěl vyhnout, a tak si nalil na nohu kyselinu. Jeho lehkomyslnost se mu avšak vymstila a on zemřel na otravu krve.
Čtvrtá skupina lidí - zásadoví, s režimem nesouhlasili a něco proti němu podnikali. Většinou ale následovalo vězení nebo zabrání majetku. Mezi tyto lidi určitě patřil František, kterého výborně ztvárnil Radoslav Brzobohatý. Miloval svou rodinu, chodil do kostela i s kamarády do hospody a rád se staral o své hospodářství. Byl velmi statečný - jako jediný se zastal Otčenáše, i když ostatní lidé ho neměli rádi. Ale František nechtěl vstoupit do družstva a tak ho na několik let zavřeli. On to ale přesto odmítal. Ovšem krátce po návratu z vězení podlehl. Stal se předsedou družstva, protože začalo upadat do problémů a on chtěl pomoci ostatním členům.
Myslím, že nám tento film ukázal, jak byla tehdejší doba zlá a že nebyli jen lidé jako Plécmera, ale i takoví, kteří se tomu dokázali postavit a byli i lidé jako Otčenáš, kteří to sice mysleli dobře a chtěli pomoci, ale zvolili si špatný způsob jak toho dosáhnout.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Charakteristika postav z filmu Všichni dobří rodáci







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)