ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.13
Hodnoceno: 48x Prosím, ohodnoť práci

Charakteristika postav z filmu Všichni dobří rodáci

"V životě každého člověka rozhoduje jeden jediný okamžik." Tak začíná film Všichni dobří rodáci, který v roce 1968 natočil Vojtěch Jasný. Po roce 1968 byl promítnut jen několikrát a potom v době normalizace byl uzavřen do trezoru a promítat se nesměl.
Film zachycuje život obyvatel Bystrého u Poličky od roku 1945 až do konce padesátých let. V úvodu filmu vidíme obyčejné lidi, jak se starají o svá hospodářství, a kamarádi Plécmera, Zášínek, Otčenáš, Jořka Pyřk a František spolu s dalšími přáteli chodí do hospody. Poté, co komunisté v roce 1948 vyhráli volby, se ale vše změnilo. V padesátých letech se začali zakládat JZD a komunisté nutili lidi, aby do nich vstoupili. Tato doba rozdělila i kamarády, protože každý zastával na režim jiný názor.
Plécmera, kterého hrál Ilja Prachař, by se jistě dal zařadit do skupiny prospěchářů. Chtěl ze všeho vytěžit co nejvíce pro sebe, a tak se z obyčejného fotografa stal tajemník KSČ. Přemlouval sedláky, aby vstoupili do družstva, a dokonce jim i vyhrožoval. Ale zaplatil za to. Po několika mrtvicích ochrnul, manželka ho opustila a on zůstal sám v malém starém bytě.
Otčenáš, kterého ve filmu ztvárnil Vlastimil Brodský, hrál v kostele na varhany a učil na ně Františkovu dceru. Vstoupil také do KSČ, ale ne kvůli vlastnímu prospěchu jako Plécmera, nýbrž protože chtěl pomoci lidem a naivně si myslel, že socialismus vytvoří lepší a spravedlivější společnost. Jenomže lidé to tak nevnímali, a tak se Otčenáš rozhodl odjet. Vrátil se až po letech, ale nikdo ho nepoznal a z bývalých kamarádů žil jen Plécmera. A on si uvědomil, že to, co dělal před lety lidem, asi nebylo moc správné.
Zášínek a Jořka s pyřkem byli lidé nezajímající se moc o politiku. Zášínek, jehož hrál Waldemar Matuška, byl druhý nejbohatší sedlák v obci. Před válkou měl ženu, ale protože byl zbabělý a sobecký, rozvedl se s ní. Byla to totiž Židovka a on se bál, že by mohl jít do koncentráku. Po válce toho ovšem litoval, a tak začal pít. Ale to se mu stalo osudným. Jednou, když se opilý vracel z hospody, zabil ho býk.
Jořka s pyřkem, kterého hrál Vladimír Menšík, byl v jádru dobrý člověk. Měl smysl pro humor a lidé ho měli rádi. Přezdívali mu "kradák", protože co mohl, to ukradl. Několikrát kvůli tomu byl i ve vězení, avšak on si z toho nic nedělal. Ale vězení s politickým školením se chtěl vyhnout, a tak si nalil na nohu kyselinu. Jeho lehkomyslnost se mu avšak vymstila a on zemřel na otravu krve.
Čtvrtá skupina lidí - zásadoví, s režimem nesouhlasili a něco proti němu podnikali. Většinou ale následovalo vězení nebo zabrání majetku. Mezi tyto lidi určitě patřil František, kterého výborně ztvárnil Radoslav Brzobohatý. Miloval svou rodinu, chodil do kostela i s kamarády do hospody a rád se staral o své hospodářství. Byl velmi statečný - jako jediný se zastal Otčenáše, i když ostatní lidé ho neměli rádi. Ale František nechtěl vstoupit do družstva a tak ho na několik let zavřeli. On to ale přesto odmítal. Ovšem krátce po návratu z vězení podlehl. Stal se předsedou družstva, protože začalo upadat do problémů a on chtěl pomoci ostatním členům.
Myslím, že nám tento film ukázal, jak byla tehdejší doba zlá a že nebyli jen lidé jako Plécmera, ale i takoví, kteří se tomu dokázali postavit a byli i lidé jako Otčenáš, kteří to sice mysleli dobře a chtěli pomoci, ale zvolili si špatný způsob jak toho dosáhnout.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: car.cool.ca, 11.11.2007

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Charakteristika postav z filmu Všichni dobří rodáciMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­