ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.77
Hodnoceno: 168x Prosím, ohodnoť práci

Charakteristika a vzájemné srovnání dvou literárních postav z malostranských povídek

K popisu a srovnání jsem si vybral dvě literární postavy. Obě stvořil nejvýznamnější představitel Májovců Jan Neruda ve svých Malostranských povídkách. První říkal "krásnooká" a zasadil jí do povídky U tří lilií napsané roku 1876. Druhou postavu, v povídce Přivedla žebráka na mizinu z roku 1875, nazval "baba miliónová".

Krásnooká je půvabná osmnáctiletá slečna, která Nerudu na první pohled vábila. Měla štíhlou, avšak ne vyhublou postavu se všemi přednostmi. Při prvním pohledu na ní člověka hned zaujmou její nádherné volné černé vlasy v týlu zastřižené a svůdné světlé oči na líbezném, hladkém obličeji. Nemnoho žen a dívek má krásnější a tak svádivý pohled, který se muži nikdy nenasytí. Pro dokreslení jejího pohledu připisuji krásnou citaci právě z povídky U tří lilií: "Spíše se nasytí oheň dřev a moře vod, než krásnooká nasytí se mužů". Ze všech vnějších znaků na ní nebyl nejúchvatnější jen vzhled, ale i hladivý, měkký, avšak zvučný a jasný hlas.

O její povaze svědčí prostředí, ve kterém s oblibou pobývá. Je to malý hostinec U tří lilií, ve kterém se každou neděli pořádají v salónku s piánem taneční zábavy, jichž se samozřejmě kromě místních, malostranských děvčat účastní i vojáci a jiní místní obyvatelé. Zde se také s Janem Nerudou setká a později naznačí, že potřebuje někoho mimo rodiny, komu může projevit své city. Přestože je temperamentní a vesele se účastní většiny tanců, dokáže být v důležitých okamžicích klidná a uvážlivá. Bezpochyby je nenáročná, avšak svůj zevnějšek nezanedbává, je čistotná. Když se seznámí s Janem Nerudou, je ve velmi smutné chvíli. Zemřela jí matka. Ona, ačkoliv (možná protože) matku milovala, nedokáže u ní zůstat, a začne hledat útěchu u citlivého Nerudy.

Druhá postava je žebračka baba miliónová, název miliónová plyne z jejích přemrštěných miliónových díku za almužnu. Její vzhled bezpochyby neodporoval jejímu nejnižšímu postavení ve společnosti. Celá byla zahalená v potrhaných šátcích skrývajících její protivný obličej a suknici přes své suché nohy, kulhající hnáty. Takto vypadala nenápadně, změna nastala, až když si šátek sundala. Tehdy obličej, zalitý světlem, se pokryl mnoha vráskami kolem žlutozelených kočičích očí, jejího špičatého nosu a úst. Když promluvila a otevřela ústa, byl vidět její poslední zub, celý černý a hnijící. Odporný pohled.

Povahu má stejně zkaženou jako zub. K ostatním lidem je naoko ochotná a přátelská a až úlisná. Snaží se však tak chovat jen kvůli nějakému prospěchu či zisku. Neustále si stěžuje a všechny chyby se snaží svalit na jiné. Pokud jí něco nevyjde, je nepříčetná, neumí prohrávat a usiluje o pomstu. Je naprostá samotářka. Její charakter bezpochyby ovlivňuje prostředí, ve kterém žije.

Tyto dvě na první pohled naprosto odlišné postavy mají něco společného. Obě najdou muže, jejichž životy razantně ovlivní, ať už negativně či pozitivně. Krásnooká i baba miliónová si jdou za svým cílem a neostýchají se činu. Mají výrazné a vypovídající o sobě oči a pohledy.
Mnohem víc věcí je samozřejmě odlišných. Ať už jde o vzhled, povahu a vztah k ostatním lidem a naopak.

Popisované postavy jsou nesmrtelné. Jejich současníci, které teď potkáváme, sice nejsou jejich přesnými kopiemi, avšak hlavní rysy svých vzorů mají. Nikdy bohužel nevymizí postava prospěcháře, člověka bezpáteřního, který dělá vše jen a jen pro sebe. Stejně tak všichni lidé si projdou obdobím mnoha zásadních změn a zvratů a snaží se citově připoutat k někomu blízkému.

Jednoznačně mě zaujala více postava Krásnooké. Její neštěstí mi přirostlo k srdci a rád bych jí pomohl z něj ven... Dokonce Nerudovi svým způsobem závidím. Její chování mě vedlo k značnému přemýšlení. Nikdy mě nezaujmou ryze špatné vlastnosti jako vlastnosti žebračky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Charakteristika a vzájemné srovnání dvou literárních postav z malostranských povídekMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)