ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.30
Hodnoceno: 30x Prosím, ohodnoť práci

Anna Karenina (literární postava)

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2017 znělo Žena zkoušená osudem a jednalo se o charakteristiku jedné z literárních postav uvedených ve výchozím textu

Anna Karenina je hlavní hrdinkou velmi známého románu Lva Nikolajeviče Tolstého. Je to velmi krásná a vznešená žena, jež žije v bohaté rodině a pohybuje se na výsluní vyšší společnosti, kde je velice oblíbená pro svůj vzhled i povahu.

Anna je vdaná za velmi chladného muže, jenž v ní "dusí vše, co je v ní krásné." Tajně touží po lásce, je plná vášně i citu, kterého se jí v manželství nedostává. Její touha vypluje na povrch v okamžiku, kdy potká muže, do něhož se zamiluje a jemuž své city projeví s veškerou silou, která v ní dřímá. Annu trápí výčitky svědomí z nevěry, ale lásku k milenci si nedokáže odepřít. Ačkoliv ví, že může ztratit i svého milovaného syna, přece se své lásky nemíní vzdát. Je to výjimečně sebevědomá a hrdá žena, jež jde za svým štěstím a bojuje za svou lásku.

Postupně zjišťuje, že láska a vášeň k životu nestačí. Poté, co opustí manžela a syna, by mohla žít se svou láskou a svobodně si ji užívat, jenže na nebi se začnou objevovat mráčky nepohody, nepochopení a snad zrady od jejího milence. Anna je zničehonic zoufalá a neví kudy kam. Celou ji zachvacuje deprese, ze které není cesta ven. Chová se krutě ke svým blízkým, vyčítá si, že nechala syna u otce, ten stesk ji psychicky ubíjí, ale o dceru jeví pouze malý zájem. Hledí vpřed jen za jedním cílem: udržet si lásku svého milého, v depresi se stále více utápí, přemáhá ji závislost na drogách a alkoholu, do společnosti už nechodí, je nešťastná a osamělá.

Velmi se trápí, je se svým životem krajně nespokojená, nevidí najednou před sebou nic hezkého, nenávidí sama sebe a ještě víc svůj život. Tyto pocity ji dohání k nevyhnutelnému konci - sebevraždě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Štěpi123, 25.02.2015

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Anna Karenina (literární postava)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­