ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.23
Hodnoceno: 160x Prosím, ohodnoť práci

Ropucha versus páv

Jednou zemřela stará želva, která byla dlouholetou tajemnicí místní banky.
Zvířátka se proto domluvila, že vyhlásí konkurz na tuto těžkou zodpovědnou práci.
Přihlásili se ale jen dva uchazeči; prvním byla ošklivá, ale upřímná a spolehlivá ropucha. Žila v městečku dlouho, věděla, komu se dá věřit a komu ne. Byla chytrá a bystrá a určitě by ji pro její povahu všechna zvířátka obdivovala, ale protože ropucha byla velmi ošklivá, nebavili se sní a vůbec se o ní nezajímali.
Druhým uchazečem o nejlepší (a nejlépe placené) místo ve městě byl překrásný nafoukaný páv se svou pomocnicí - mazanou liškou. Oba byli ve městě teprve krátce, nikdo je neznal a neznal ani jejich pravý charakter, ale zvířátka vsadila na první dojem a skvostnou image páva s liškou a zvolila je. A tak se stalo, že místo připadlo jim, kteří jen hořeli sliby, místo staré ošklivé ropuchy, které bezpochyby leželo na srdci jen a jen blaho místních a jejich přání.
Ta je také varovala, ať nesvěřují takovou choulostivou věc osobám, o kterých prakticky nic nevědí, ale myslíte, že ji někdo poslouchal? Jen se jí hloupě vysmáli.
Mezitím mazaná liška radila pávovi, ať vysbírá od zvířátek co nejvíc peněz, aby měli co nejvíc zisků. Páv se sice nejprve ošíval, ale nakonec svolil.
Všechna zvířátka tedy vložila své úspory do banky a už se těšila, jak velké budou dostávat úroky.
Jenom jedno zvířátko se dívalo na páva s liškou skrz prsty. Byla jím ropucha, která doposud nedůvěřivě odmítala svěřit své peníze do rukou - jak to jen řekla - těm dvěma budižkničemům, kterým se nedá vůbec věřit.
A tak jednoho nevlídného mrazivého rána zvířátka s hrůzou zjistila, že páv s liškou jsou pryč i s jejich penězi, jako by se po nich zem slehla.
Nebohá zvířátka nevěděla, z čeho budou žít a bědovala a litovala. Jen ropucha se v tom zmatku smála a říkala: "Vidíte, vidíte, jen na krásu a sympatie jste hleděli a jak jste teď dopadli!".

Vzpomeňte si na tuto bajku s nepříliš šťastným koncem až půjdete příště k volbám a budete váhat, komu dát svůj hlas.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 09.01.2005

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Ropucha versus pávMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­