ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Novinky

­­­­

Mladí knihy stále čtou. Jejich vkus se ale liší.

2. března 2022

Knihy už neplatí za tu nejlepší zábavu během volných chvil. To ale neznamená, že si stále nedokážou najít svoje publikum. A bodují dokonce i mezi mladými.

V Česku dlouhodobě panuje přesvědčení, že zájem o čtení výrazně upadá. To je sice vzhledem k tvrdé konkurenci v podobě moderní zábavy částečně pravda, výsledky některých průzkumů ovšem nejsou až tak tragické. Jak je na tom tedy moderní generace se čtením knih?

Mladí stále čtou

Kniha není pro mladé ničím cizím. A to nejen díky povinné četbě, která je v některých školách úžasně poskládaná. Na své si v ní totiž přijdou milovníci fantasy i klasiky. V povinné četbě tak často najdete nejoblíbenější knihy jako Zaklínač, Pán Prstenů nebo mistrovská díla od českých autorů. Mění se i samotná nabídka moderních knih, která samozřejmě na preference moderních čtenářů cílí. Velice oblíbené jsou především knihy o rozvoji osobnosti, ale i beletrie nejen od populárních autorů. Mrkněte do databáze knih na cbdb.cz na své si přijde každý.

Všechny tyto faktory se pak podepsaly pod relativně slušný, v dnešní době až nečekaný výsledek. Z celé řady výzkumů totiž vyplynulo, že více než 65 % studentů ve věku od 15 do 19 let čte alespoň jednou měsíčně. 12 % potom čte denně, 25 % alespoň jednou týdně. Vzhledem ke konkurenci v podobě mobilních telefonů, počítačů nebo herních konzolí jsou i tato relativně nízká čísla poměrně potěšující.

Vkus mladých se liší

Jak jsme ale zmiňovali už výše, vkus mladých čtenářů se od těch starších poměrně liší. Zatímco starší mnohdy nepohrdnou českou tvorbou, mladší raději sázejí na zahraniční produkci. A často také na ověřené klasiky. To se ostatně podepsalo i v žebříčcích. Mezi nejlépe hodnocené knihy totiž tradičně patří mistrovská díla od J. K. Rowlingové, J. R. R. Tolkiena nebo George R. R. Martina.

Možná to ale může být i tím, že knihy mají mnohem delší tradici než televize, rozhlas nebo počítačové hry. Přijít tedy s něčím unikátním, co uhrane mladým i starším čtenářům, tedy bývá mnohem obtížnější. Řada autorů si ale i v dnešní době drží vysokou laťku a dokáže zaujmout generace čtenářů po celém světě. Což je pro budoucnost knih jen a jen dobře.

Sdílet na Twitteru Sdílet na Facebooku


Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti Mediální zastoupení Tento portál mediálně zastupuje Impression Media,s.r.o.


Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­