ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čech Zdeněk (*1950)

­­­­

Anna Leonowensová a král Siamu Mongkut

Příběh se odehrává převážně v Siamu (dnešní Thajsko) v letech 1862-1887. Anna se po návratu ze Siamu rozhodla napsat o tamním životě a svých zážitcích. Byla 28letou vdovou po anglickém důstojníkovi Thomasovi, měla čtyřletého syna Luise a dceru Betty, která už byla natolik stará, že ji poslala k tetě do rodného Caernarvonu v Anglii.
Anna žila s Luisem v Singapuru spolu se služkou Bíb a jejím manželem munším Ahmedem. Dostala nabídku od krále Siamu, aby - jakožto učitelka - vyučovala jeho děti a manželky a konkubíny. I přes jistá varování Anna tuto práci přijala a odjela do Bankoku (hlavního města Siamu). Král se chtěl přiblížit Evropě, kolem něj byly samé anglické a francouzské kolonie, měl obavy z útoku. Neměl silnou pozici na trůně, ale jeho reformy a myšlení upevnili jeho pozici. Anna všemožně bojovala proti bezpráví, kterých bylo mnohokrát dopuštěno na otrocích a sloužících. Získala si také pár přátel mezi královými ženami i ve městě. Začala s výukou angličtiny v paláci. Nejnadějnější byl mladý 10letý princ Čulálongkorn, budoucí následník trůnu. Anna také učila ve škole Luise, sedla si vedle něj mladá princezna Fá Jing, která velice ráda kreslila. Anna dostala svůj dům a začala králi pomáhat s dopisy pro Evropu. Záleželo mu, aby to nevypadalo, že Siam nějak zaostává oproti Evropě.
Fá Jing byla královou oblíbenkyní, přál si, aby z ní vyrostla žena s anglickými způsoby. Jednou večer přišli pro Annu, že je Fá Jing nemocná a chce ji vidět. Anna přišla zrovna, když umřela na choleru, stejně jako její manžel. Tato událost Annu s králem velice sblížila, oba to těžce nesli. Anna pomáhala králi svými informacemi proti jeho útoku a plány chystanými na jeho svržení.
Jednoho večera Ahmeda těžce pobodali, protože nepozdravil (měli ho za sluhu). Po uzdravení se rozhod opustit na čas Bíb a odjel učit do Kuala Lumpuru. Král zjistil, co se stalo a nechával Annin dům hlídat, nechtěl, aby se jí něco stalo.
Princ Čulálongkorn odešel do chrámu k mnichům, kde se měl po dobu 6 měsíců připravovat na budoucí vládu. Po svém návratu byl velmi hloubavý a začal přemýšlet i politicky.
Anna dostala malárii, ale podařilo se jí vyléčit, rozhodla se pokračovat v učení a pomáhání králi. Annu však postihla recidiva malárie, jako Evropanka neměla dost obranných látek. Další pobyt v Siamu ji měl být osudný, ale rozhodla se zůstat. Králi však na ni záleželo a rozhodl se ji propustit, aby se vrátila do Anglie, kde ji nebezpečí nehrozí.
Anna se vydala domů. Bíb propustila a poslala za Ahnedem. Doma se přivítala s Betty, Luise poslala do školy mezi ostatní děti. Sama odjela na čas do lázní, kde se vyléčila a zotavila. Začala nový život se svými dětmi. Psala o svém pobytu v Siamu s pomocí uznávaného odborníka Palmera pro nakladatelství Trübner a společníci. Vydala pak další knihu o Siamu.
Z novin se dočetla, že král zemřel a moci se ujal princ Čulálongkorn, který vedl zemi cestou svého otce, obhájil nezávislost a splnil tak otcovy sny. Anna si pak vzala syna pana Palmera Herolda.
Král byl sice o mnoho starší než Anna, ale ona se stala jeho vysněnou "bílou" Angličankou. Byl pro ni zobrazením moudrosti a lásky. Své vzájemné city však nikdy nemohli projevit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzka, 22.10.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Zdeněk Čech - Anna Leonowensová a král Siamu MongkutMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­