ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Adler Warren (*16.12.1927)

­­­­

Válka Roseových

- novela, název originálu The War of the Roses

Manželé Roseovi mají všechno, o čem mnozí jen sní a přesto Barbara oznámí svému muži, že by se chtěla rozvést. V domácnosti vypukne peklo, bitva uražených citů se přetaví v primitivní boj o majetek. Zfilmováno.

Manželé Barbara a Oliver Roseovi mají snad vše, co si lze přát. Fungující vztah, obrovský dům a dvě dospívající děti. Společnými silami si vybudovali uspokojivé společenské postavení a dostali se takřka na vrchol - on je uznávaný právník, ona vynikající kuchařka, která právě rozjíždí vlastní cateringový podnik. Vše je dokonalé.

Jednoho dne Oliver dostane srdeční záchvat a odvezou ho do nemocnice. Když se vrátí domů, zeptá se Barbary, proč jej ani jednou v nemocnici nenavštívila. Barbara začne křičet, že ho nenávidí a že si přála, aby umřel. Vyčiní mu, že mu vždy dělala jen "přívěsek do společnosti" a že jí nikdy nedal volnost pro realizaci vlastních nápadů. To vše Oliver důrazně popře a strhne se hádka.
A to je začátek jejich války...

Barbara požaduje rozvod. Chce ale, aby jí připadl dům. Oliver se nehodlá vzdát bez boje a dům chce sám. A tak jeden druhého ničí s cílem vyštvat jej z domu.
Barbara Olivera zamkne v sauně, až se téměř udusí. Zničí mu auto, rozbije jeho archivní vína. Masivní skříň "poupraví" tak, že na Olivera spadne a málem ho zabije. Dá mu místo léku drogy, až se omámený Oliver pořeže o sklo v koupelně. Na závěr mu uvaří jeho psa, kterého nic netušící Oliver sní.
Oliver na oplátku do jídla, které Barbara vařila pro hosty, přimíchá projímadlo a do dalšího nasype různé druhy koření, což učiní jídlo nepoživatelným. A to jsou morové rány pro Barbařin cateringový servis. Dále nastaví všechny přístroje v kuchyni tak, že to jeho ženu při vaření skoro zabije. V její ložnici rozpatlá všude odporně páchnoucí konzervy, což učiní místnost neobyvatelnou.
Touha srazit toho druhého na kolena se pro oba stala posedlostí.

Ve finále pošlou děti na tábor a v prázdném domě na sebe nastraží smrtelné pasti. Když tak učiní, každý si najde svůj pokoj, kde se zabarikáduje a čeká, až jeho nástraha sklapne. Vtom se ale vrátí děti z tábora. Uvidí dům v dezolátním stavu a spěchají dovnitř. Uvidí to jejich rodiče, kteří v panické hrůze opustí svoje bunkry a spěchají dolů, aby se děti nechytly do jimi nachystaných pastí. Vyděšené děti utečou z domu. Barbara se chytí do jedné z Oliverových léček a začne volat o pomoc. Oliver ji chce zachránit, ale chytí se do Barbařiny pasti - uvolnila totiž lustr, který měl na Olivera spadnout. Najednou se zřítí celý dům, protože léčky, jež na sebe manželé nakladli, narušily jeho konstrukci. A oba dva zemřou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: lenos, 30.05.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Warren Adler - Válka RoseovýchMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­