ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­

Olomoucký bestiář (Hříšní lidé Království českého)

- díl v sérii: 7

Na holštejnském panství bylo bestiálně zavražděno několik žen. Podařilo se chytit vraha, který byl prohlášen za vlkodlaka a upálen. Po čase ovšem vraždy pokračují. Přemysl II. Otakar se rozhodne, že spíše než inkvizice pomůže zkušený vyšetřovatel, proto pošle na Moravu prokurátora Oldřicha z Chlumu. Doprovázejí ho jeho osvědčení pomocníci panoš Ota a písař Wolfgang. Jejich úkolem je rovněž pátrat po ukradeném králově stříbře. Záhy se ukáže, že případ bude mnohem složitější, než se zdálo, protože stopy zločinu míří velice vysoko. Oldřich z Chlumu nakonec odhalí děsivou pravdu, ale aby ji dokázal, musí připravit neobvyklou léčku.

HLAVNÍ POSTAVY:

Oldřich z Chlumu, Oto, Wolfgang, Bruno ze Schauenburku, Pavel ze Sovince, Miška, Šonka

DĚJ:

Tento detektivní příběh se odehrává v českém království na počátku 13. století za vlády Přemysla Otakara II. Před několika lety došlo na holštejnském panství k několik bestiálním vraždám, které místní lidé připisovali vlkodlakovi. Nakonec za něj prohlásili místního mlynáře, kterého i s jeho neteří Miškou upálili. Pár let na to se do tohoto kraje vydává královský prokurátor Oldřich z Chlumu, který zde má na králův příkaz v tajnosti vyšetřit krádež královského stříbra. Doprovází jej samozřejmě jeho věrní služebníci - schopný, ale poněkud samolibý panoš a velký svůdník Oto a poněkud nemotorný, ale velmi inteligentní písař Wolfgang, který je pro svého pána díky svým medicínským znalostem téměř nepostradatelný.
Vyšetřování zmizení královského stříbra Oldřicha z Chlumu správně zavádí až do Olomouce, kde "vládne" jeho dávný nepřítel biskup Bruno ze Schauenberka.
Brzy zjistí, že vojáci, kteří stříbro doprovázeli, byli zabiti na úplně jiném místě a také dost odlišným způsobem, popravdě byli otráveni. Královský prokurátor dobře ví, že zločincem musel být někdo s velkými konexemi a bohatstvím. Do svého vyšetřování zahrne také případ paní Kašky, příbuzné jednoho z podezřelých, která byla v Olomouci nechvalně známá tajným prodáváním jedů.
Mezitím se Ota pouští do vyšetřování úmrtí dalších obětí "vlkodlaka", ke kterým v poslední době opět došlo na holštejnském panství. Sám je ale neprávem z vražd obviněn a před upálením jej zachrání pouze šťastná náhoda. Jako vyhnanec potkává mladou dívku, také uprchlici, která mu nabídne úkryt. Otovi brzy dojde, že dívkou je už zmiňovaná Miška, která se svým strýcem záhadně unikla upálení a společně se teď skrývají v jeskyních Moravského krasu. Otovi se však podaří "vlkodlaka" odhalit a dopadnout a tím také očistí mlynářovo jméno. Nakonec pan z Chlumu pomocí propracované léčky najde skutečného zloděje královského zlata, mocného církevního hodnostáře Pavla ze Sovince. Ten však nešťastnou náhodou, za přispění samotného olomouckého biskupa, umírá.

VLASTNÍ NÁZOR:

Velice působivý historický román s detektivním námětem. Kniha je velice napínavá, propracovaná a k jejímu čtení obyčejný čtenář nepotřebuje žádné hlubší znalosti historie. Autor v knize rozvíjí problematiku inkvizičních procesů, ve kterých byli většinou obviněni a nakonec upáleni naprosto nevinní lidé. Hlavní hrdina a jeho přátelé díky svému bystrému rozumu a prozíravostí tvoří kontrast s obyčejnými vesničany, kteří se uchylovali k všemožným pověrám a většinu zločinů nebo zmizení přičítali namísto vychytralým lidem nadpřirozeným silám. Román nám také naskýtá krásný a věrohodný obraz české šlechty a také tehdejšího zkaženého duchovenstva, které kolem sebe shromažďovalo velké bohatství a nijak zvlášť se neřídilo zákony božími ani světskými.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 28.08.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vlastimil Vondruška - Olomoucký bestiář (Hříšní lidé Království českého)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­