ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Fischl Viktor (*30.06.1912 - †28.05.2006)

­­­­

Hovory s Janem Masarykem


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Česká expedice Riopress, Praha, 1996, 115 stran. Nejdříve vyšlo v Izraeli v roce 1952, potom v USA, v Německu a ve Švýcarsku

CHARAKTERISTIKA JANA MASARYKA:

Ministr zahraničí, žil v Londýně, syn T.G.Masaryka, lidský, měl rád děti, chtěl se dobře postarat o stát, miloval lidi, především chudé, a svobodu a demokracii, neschvaloval praktiky komunistů, ale líbily se mu hlavní myšlenky, byl dobrý řečník, ale často mluvil vulgárně, byl přirozený, měl velmi zajímavé názory, se všemi jednal hezky, proto ho hodně lidí pokládalo za přítele, byl dobrý kuchař a hudebník, usměvavý, se smyslem pro humor, nerozčiloval se

ZNAKY:

Výroky Jana Masaryka, které si Viktor Fischl pamatoval z jejich rozhovorů.
Rozhovory se uskutečnily od doby před válkou až po dobu, kdy se komunisté dostali k moci.

OBSAH:

Viktor Fischl se setkal s Janem Masarykem v Anglii, aby vyřešil nějaké politické záležitosti. Velmi si Masaryka oblíbil a stali se z nich přátelé. Zapisoval si jejich rozhovory. Jednou Fischl přivedl s sebou své dítě. Masaryk si s ním hrál, dovolil mu všechno ničit, na všechno mačkat, obvolal všechny možné lidi, jenom aby sehnal něco, co by mohl dítěti dát. Potom měl významnou diplomatickou návštěvu, ale nechal ji čekat. Pro něj bylo malé dítě mnohem významnější návštěvou.

O svobodě
Masaryk mluvil o svobodě pouze do únoru 1948, potom začal být neklidný a bál se o sebe.
- "Praotec Čech, dej mu pánbůh věčnou slávu, byl vůl. Tolik pěkných míst na světě - a on se musel zastavit zrovna tam, kde se zastavil, a posadit nás mezi Němce a Rusy."
- Masaryk se nebojí dát dítěti přečíst Mein Kampf nebo Marxe nebo Lenina, nesnáší, když se dětem zakazuje nebo přikazuje, co mají číst a co si myslet.
- Za jeho otcem často chodili lidé, kteří mu radili, aby zakázal komunistickou stranu. On to ale nechtěl udělat. Vyloučit ze hry se mají jen ti, kteří nehrají fair, a není správné někoho vyloučit jen proto, že je to náš protivník. Jenže teď komunisté nejsou fair, ale není tu nikdo, kdo by si troufl odpískat faul.

O komunismu
Masaryk mluvil o komunismu pouze do roku 1948.
- Masaryk je přesvědčený, že se všechny zlé věci ve státě dají změnit bez násilí a krve.
- Masaryk přemýšlí, jestli by Marx byl poslán za své názory dnešními komunisty na Sibiř, kdyby žil nyní. Protože komunistická teorie a praxe jsou odlišné věci.

O demokracii
Masaryk takém mluvil o demokracii jenom do roku 1948.
- Být demokratický není lehká věc. To znamená, že člověk musí myslet sám za sebe. T.G.M. říkal: "Myslet, to bolí."

Velmoci a malé národy
- Velké národy se bojí, že ostatní velké národy se budou rychleji množit a budou mít více obyvatel. Jde jim ale jenom o to, aby měli více vojáků. My, malé státy, jsme ušetření aspoň toho, abychom podporovali rození dětí jako ve fabrice na vojáky.
- Velké myšlenky se ale mohou narodit i v těch nejmenších vesničkách.
- Byl zklaman z toho, že ho jako představitele malého národa nikdo neposlouchá. Když mluví někde před mezinárodním publikem, cítí, že to, co povídá, nemá větší váhu než mluvnické cvičení gymnazisty.

Válka a mír
- I Němci, kteří nechtěli válku, musí být potrestáni za to, že byli moc slabí a neodporovali zlu.
- "Pamatujte si, že dokud budeme platit generálům víc než učitelům, nebude na světě mír."
- Lidé nedovedou žít. Musí se naučit, že všechno, co se děje kolem, je i jejich věc, a že jsou za všechno zodpovědní. Musí se naučit, že nesmějí nechat politiku v rukou pár lidí.

O humanismu
- Když budeme myslet na druhé, může nám být jedno, jestli budeme ředitelé nebo písaři. Na světě je spousta mizérie a zlých věcí, které je potřeba napravit, ubozí lidé, těm je potřeba pomoci. Každý může udělat mnoho dobrého, a je jedno, jestli je ministr nebo pošťák.
- "Já vám dám radu. Nevěřte v politice nikdy lidem, kteří křičí na svou ženu. Když nemá chlap rád vlastní ženu, tak jak po něm chcete, aby měl rád lidi vůbec?" Politika má být jenom o tom, jak pomoci lidem.
- Nejdůležitější na světě je rodina a učitelé.
- Nenávidí dva typy učitelů, první typ je vědecký - to jsou chodící encyklopedie, ale neumí si poradit s tím, když si přetrhne tkaničku od bot. Druhý typ je byrokratický. Tito učitelé jsou zahrabaní mezi lejstry a myslí si, že lidi jsou jednací čísla.
- Záleží jenom na tom jak být užitečný.
- Jediný recept na štěstí je mít rád lidi.

O židovské otázce
Masaryk měl velmi rád Židy a věřil v ně. Byl si jistý, že Židé dokáží vytvořit vzorný stát. Žádný národ nikdy netrpěl tolik co Židé. Jednou Masaryk cestoval do Ameriky lodí a jedna židovská dáma, která přežila Hitlera, hledala místo na sluníčku. On jí uvolnil místo na lehátku. Masaryk v životě nezapomene na její oči. Byla vyplašená překvapením, že se k ní zachoval jako k dámě.

O věcech duchovních
- Masaryk věří v Boha, ale ne v církve, protože ty mu připadají jako politické strany. Má své vlastní náboženství.
- Masaryk byl hudebník a uměl hrát na piáno. Jednou prý Lenin řekl, že musel přestat poslouchat Beethovena, protože ho to nutilo k tomu, aby měl příliš rád lidi. Tak by nemohl udělat revoluci.
- "Vzdělaný člověk by měl cítit potřebu poslouchat dobrou hudbu, stejně jako cítí potřebu jíst a dýchat."
- S lidmi, kteří nemají rádi lesy, louky, děti a muziku, není něco v pořádku.
- Masaryk nedůvěřuje lidem, kteří nemají rádi muziku.
- Masaryk by nemohl být bez poezie a jeho zamilovaných knížek. Poezie je muzika ve slovech.

O zemích a národech
- Anglie: má Anglii rád, protože je tam demokracie, Angličané příliš nemluví, jsou poslušní a spořádaní.
- Německo: Němci jsou nevyrovnaní, nemá Němce moc rád, je v nich zakořeněná touha ovládat.
- Rusko: Rusové jsou Asiati a není to s nimi snadné.
- Amerika: báječná a mladá země se spoustou chyb.
- Francie: nepřirostla mu k srdci. V Paříži by se neměly konat žádné konference, protože se tam Masaryk nemůže soustředit, všude je krásná atmosféra.
- Rumunsko: korupce od pošťáka až po krále, negramotní lidé, pozůstatky středověku, ideální pařeniště pro totalitáře všech odrůd.

O slavných lidech a státnících
- Roosevelt: jeden z největších prezidentů USA, ačkoli byl ochrnutý, pracoval jako celá armáda
- Beneš: profesorský typ, náramně lidský, trpělivý, když si hraje se psem, pracuje systematicky a o všem si dělá poznámky, neukazuje své city, používá více mozek
- Stalin: několikrát se s ním sešel, není nejhorší, v očích měl něco dobráckého, Masaryk se ho nebál, ale možná že je nebezpečnější, než si myslíme
- Churchill: velký člověk, který vedl celou Evropu

O umění žít
- Lidé neumí žít a dělají to, co nechtějí.
- Česká specialita jsou tituly. Češi chtějí být oslovováni zbytečným titulem.
- Masaryk má rád lidi, kteří mají nějaký koníček, jenž dělají s vášní.
- Lidi mají mnoho chyb. Například jsou málo prostí a skromní a snaží se být moc originální.

Jan Masaryk byl v roce 1948 zavražděn. "Vypadl" z okna, byl pravděpodobně zavražděn komunisty.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha je velice zajímavá. Fischl vybral svěží a nadčasové postřehy z Masarykových hovorů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 02.09.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dvorní šašci, Dvorní šašci (2)
-Hovory s Janem Masarykem
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Viktor Fischl - Hovory s Janem Masarykem







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)