ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Donbavand Tommy (*28.11.1967)

   
­­­­

Doctor Who: Závoj smutku

  • díl v (české) sérii: 1 (následuje: Dalecká generace)

První příběh z kultovní sci-fi série v knižní podobě. Jedenáctý Doktor řeší invazi mrtvých na Zemi.
Doktor - humanoidní mimozemšťan, jemuž v hrudi bijí hned dvě srdce, prožívá svá strhující dobrodružství ve všech možných koutech vesmíru a kdykoliv v čase. Tentokrát se Doktor vydává časoprostorem do nechvalně proslavených dnů atentátu na J.F.Kennedyho. Je 23. listopad 1963, den po atentátu. Tento krvavý čin zřejmě způsobil hrozivý úkaz, protože nastává invaze a obžaloba mrtvých, kteří se téměř odevšad snaží drát na tento svět. A to je práce pro Doktora, jeho asistentku Claru, sonický šroubovák a TARDIS v záloze. Jedenácté vtělení Doktora charakterizuje cool motýlek a zvolání "Geronimo!" při akci.
Poutavá čtivá kniha je zábavnou návštěvou Doktorova nepřekonatelného univerza.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Jota v Brně roku 2014 (1. vydání). Z anglického originálu Doctor Who: Shroud of Sorrow přeložil Tomáš Oakland. Počet stran: 251. ISBN: 978-80-7462-568-8.

DĚJ:

Doktor Who (poslední pán času, mimozemšťan z planety Galifrey cestující časem a prostorem) s Clarou (jeho společnicí) se pomocí TARDIS (stroje času, který zvenku vypadá jako modrá policejní telefonní budka a zevnitř jako podstatně větší vesmírná loď) teleportoval kvůli poruše. Vyšli ven a zjistili, že jsou v nějaké nemocnici. Zjistili také, že byl spáchán atentát na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho.

Mezitímco Doktor s Clarou cestovali vortexem, novinářka Mae Callonová sepisovala o Kennedyho smrti článek do novin. Celé město to již vědělo a bylo velice smutné, ale událost bylo potřeba ohlásit. Z kávových skvrn na stole, které omylem udělala svojí nešikovností, na ni vzhlížel obličej její babičky Betty. Potom se opařila a obličej se přesunul na její spáleninu. Betty jí začala vyčítat třeba i neexistující věci.
Doktor s Clarou se s ní v nemocnici setkali. Ona se nakonec dokázala ubránit.
Dotor jí vysvětlil, kdo je on a kdo Clara a také že ty "věci", které jsou okolo, jsou nejspíš nebezpečné a nepřišli si jen tak popovídat. Zjistil, že každý v obličeji vidí jinou osobu. Tu, která zemřela a byla mu hodně blízká. Mae neviděla již nic, protože pochopila, že nejsou skuteční a z novin byla zvyklá na ty všechny smutné zprávy. A Doktor viděl zemřít již tolik lidí společně s Clarou, že by se mu ve tvářích musely míhat statisíce postav. Snažily se lidem pomoci, ale lidé se nenechali od obličejů odvést. Pátrali, až doktor chtěl někam odletět TARDISem, ale vzpomněl si na problém. Bránila mu totiž červí díra. Zjistil, že neznámé rase, živící se smutkem lidí, se říká Závojové. Využili smutku způsobeným atentátem na J.F.Kennedyho. Potkal také doktorku llisonovou, která mu pomáhala, když hrál "doktora" (zdravotního) a ošetřoval Maeninu spáleninu na paži. Doktor chtěl varovat vojáky. Přidal se k němu i agent Warren Skeet. Ale oni jim nevěřili. Místo pouhých obličejů se lidé již drželi za ruku s dámou v modrém s bělostnou rouškou. Pokud se pustili, tak Závoj i člověk zemřeli.

Nakonec se rozhodl a vydal se do červí díry spojující planetu Zemi s Semtis, která se proměnila v pozůstatky hostiny Závojů. Cesta tunelem (červí dírou) byla pro všechny utrpěním - viděli pozůstalá těla a slyšeli jejich vzpomínky. Když dojeli na konec, zjistili, že planeta je z ledu a sněhu. Okamžitě se na ně vrhli "lidé", sápajíce se po jejich věcech. Skupinka lidí odvlekla Mae k malým domkům a na ostatní se vrhla jiná skupina. Warren a Clara odjeli sanitkou, kterou si Doktor přivezl s sebou z nemocnice na Zemi. Doktor se rozběhl za Mae a v dálce uviděl její svetr. Doktor ji popadl a utíkal s ní pryč. Podivná skupinka je následovala. Doktor neměl nic jiného než mrkev, a tak ji hodil směrem k útočníkům na zem. Ty se hned zastavili a začali se o ni přetahovat. Ale vzápětí již opět následovali Doktora a Mae neúnavně dál. Postava v klaunovském oblečení na ně zavolala ze střechy jednoho domu. Vysvětlila jim, že jim skupinka nechce ublížit, ale chce jejich majetek. Doktor a Mae poslechli a hodili houfu postupně mandarinku a basketbalový míček podepsaný od Babe Rutha. Postava je potom zavedla do sklepa nějakého domu. Tam potkali i druhého muže. Muži se představili. Jeden byl Třasořitka a druhý byl Flip Flop. Oba byli v klaunovském. Vysvětlili jim zprávu o chtíčích (popsali stejnou situaci, obličeje, ženy...zármutek úplně vyčerpali a nahradila ho závist), třasácích (lidé přemoženi strachem) a Běsech (lidé přemoženi vztekem a zlostí). A že oni je léčí. Jejich skupinek "Klaunů" je přibližně pět set. Snaží se nahradit špatnou emoci radostí a smíchem a zatím se to daří.

Vzali Doktora a Mae do jejich střediska, kde se znovu potkali s Clarou a Warrenem. Doctor Klauny požádal, jestli by pomohli Zemi, než ji také ovládnou Závojové. Klauni jim tedy slíbili pomoc a vydali se červí dírou. Dorazili na Zemi a klauní divadlo pustili do všech televizí, rádií apod. Jako poslední překvapivé zjištění bylo, že Doktor zjistil, co vězí ve zvláštní návštěvě Závojů. Závojové jsou jen jeden tvor! Závojem byl tunel, červí díra. Ty dámy v modrém byly poslední osobou, kterou strávil.

Na svoje statisíce smutných vzpomínek nalákal samotného závoje a začal boj v TARDISu. Doktor a Klauni nakonec vyhráli a on je potom dopravil na jejich planetu...

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi velice líbila. Na to, jak měla složitý příběh, dokázal autor úžasně vyjádřit charaktery určitých postav naprosto do puntíku. Kniha obsahuje spoustu vtipu, napínavého dobrodružství, zamyšlení i povzbuzení.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mika Akim, 07.06.2016

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Tommy Donbavand - Doctor Who: Závoj smutkuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­