ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bonnett Stanley (*1925)

­­­­

Skoč hochu, skoč

Stanley Bonnett se narodil v Londýně v roce 1925. V sedmnácti letech se přihlásil dobrovolně k námořnictvu, kde sloužil jako radista. Je veteránem pěti konvojů do Murmanska, byl členem posádky tórpédoborce HMS VIRAGO, který potopil neblaze proslulý bitevní křižník SCHARNHORST, a posléze se účastnil i rozhodující námořní bitvy proti Japonsku. Válka skončila a Stanley Bonnett se rozhodl, že bude o svých zážitcích vypovídat. Začal psát o moři a o válce. Hrdiny jeho částečně autobiografického románu se stali torpédoborec Ludgate, spuštěný na vodu v Rhosythských docích, a sedmnáctiletý Nick, sirotek vržený do světa zpod trosek rozbombardovaného domova na předměstí Londýna.

Kniha vyšla v Anglii poprvé v roce 1979 a o čtyři roky později u nás. Četná reedice ve Velké Británii i překlady do různých jazyků svědčí o tom, že se směle zařadila mezi slavná díla. Prolínání tvrdého života na palubě válečného plavidla brázdícího Severní moře i ledový oceán, a Nickova sílící láska k mladičké Pavlíně, jediné osobě, která mu na světě zbyla, jen umocňuje dramatické napětí i působivost Bonnettova literárního návratu k událostem, jež čtenáře dosud nenechávají v klidu.

Kniha vypráví o sirotkovi Nickovi, který se stal dobrovolně členem námořnictva Velké Británie. V mládí ztratil celou svoji rodinu, když jejich dům zasáhla letecká puma. Potom bydlel u svého strýce Neda, jehož však neměl příliš v lásce. Když nastoupil k námořnictvu, sloužil na torpédoborci Belvedere, kterého však Němci potopili. On se zachránil na prámu, kde také potkává svého nejlepšího kamaráda Pinďu. Od této nešťastné události má Nick nepříjemný tik ve tváři. Po potopení Belvedere je Nickovi udělena zdravotní dovolená a on se vrací do Londýna, kde potká šestnáctiletou Pavlínu. Zanedlouho se do sebe zamilují, ale Nick musí opět na moře, tentokrát však na torpédoborci Ludgate. Když se vrátí po čase domů, s Pavlínou se zasnoubí. Jsou spolu moc šťastní, ale Nickovi přijde povolávací dopis a on musí opět na moře. Jakmile se nalodí na svoji loď, dozví se, že Ludgate je součástí konvoje, který má za úkol doprovázet obchodní lodě do ruského Murmansku. Nick má na starosti obsluhu děl, ale když není bojová pohotovost, jeho úkolem je příprava jídla pro oddíl. Cesta plyne bez problémů, když však na torpédoborec zaútočí ponorka. Ludgate ji však lehce zlikviduje pomocí hlubinných pum. Zanedlouho po tomto útoku na jejich loď zaútočí další ponorky, které potopí jednu z obchodních lodí. Druhého dne radisté zaměří další ponorku, když se však torpédoborec k určenému místu dostane, zjistí, že to není ponorka, ale poškozené německé letadlo. Dělostřelci jej ihned zlikvidují a další námořníci vytáhnou letce, jemuž se podařilo uniknout z kabiny. Byl však zraněn a zanedlouho zemřel. Nick dostal za úkol jeho tělo zašít do plachty a potom jej hodili přes palubu. Po této události již bez problémů doplují do Murmanska, kde vyloží náklad a vymění nějaké věci za vodku, brusle a cigarety. Pak plují zpátky domů. Asi v polovině cesty jsou však všechny torpédoborce odveleny na pomoc druhému konvoji, jenž má problémy s Němci. Plují tedy za nimi, když tu však ponorky potopí Bishopgate, jednoho z torpédoborců, a zaútočí rovněž i na Ludgate - a zasáhnou ho... Nick je zraněn, ale naštěstí ne vážně. Všude nastane panika a když se chce Nick dostat na palubu lodi, uvidí mrtvého Pinďu, ale pokračuje dál. Na palubě se chytne sloupku, aby nespadl a pozoruje, co se kolem děje. Mezitím se k němu dostane Jimmy, Nickův nadřízený, a říká mu, aby skočil na loď, která k nim připlouvá na pomoc. Nick má strach, ale když už záchranná loď pomalu odplouvá, skočí...

HLAVNÍ POSTAVY:

Nick - mladý námořník, kamarádský, odvážný, miluje Pavlínu
Pinďa - Nickův nejlepší přítel, má smysl pro humor
Pavlína - Nickova snoubenka, pracuje v továrně

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha byla velice zajímavá. Autor zde popisuje také tvrdé podmínky života na moři, a to i s velkými detaily. Kniha je napsaná také velice čtivě. Doporučil bych ji všem, co mají rádi válečné romány.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Rendell, 06.02.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Stanley Bonnett - Skoč hochu, skočMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­