ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Špálová Sonja (*06.11.1898 - †17.02.1994)

­­­­

Černý Honzík

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Kuncíř v Praze roku 1945 (3. vydání). Počet stran: 373.

OBSAH:

Z újezdských kasáren se Nerudovi přestěhovali na Malou Stranu do Ostruhové ulice. Zde také malý Jan prožil své dětství a mládí. Jeho matka uklízela u francouzského vědce a geologa Joachima Barrandeho. Otec byl vysloužilý voják. Jan se chtěl stát spisovatelem. Jeho první láskou byla Anna Holinová, zvaná krásná nevěsta. K ní se chodil Jan vyzpovídat ze svých starostí a jí také přinášel své první básně. Ale Anna nechápala Janovu práci. Viděla, že jiní mají lepší postavení a větší plat. V této době poznává Neruda Karla Jaromíra Erbena, Boženu Němcovou, Vítězslava Hálka a další české osobnosti. Právě vychází Nerudova sbírka Hřbitovní kvítí. Anna se k jeho veršům staví odmítavě a Jan zjišťuje, že už ji nemiluje. Tuto básnickou sbírku velice ocení Karolina Světlá, manželka Petra Mužáka, s níž se Neruda seznámí prostřednictvím Hálka. Neruda se do Světlé zamiluje, je to žena velkého ducha a kromě matky jediná žena, kterou doopravdy miloval. Mezi Annou a Janem vzniká nedorozumění, které končí rozchodem. Jan se tajně schází s Karolínou, která ho oslovuje mistře Jene. Karolína odjíždí na delší dobu do Světlé pod Ještědem. Je postižena těžkou oční chorobou, svá díla diktuje společnici. S Janem se vídá jen na pohřbech. Na Shakespearovských slavnostech Nerudovi učaruje sedmnáctiletá Terezie Macháčková v roli Violy. Vzájemně si dopisují, ale mladičká Terezie záhy umírá na tuberkulózu. Po čase Nerudovi umírá i jeho milovaná matka. Do jeho samoty vniknou dcery bratrance Aloise Tichého - osmnáctiletá Anna, šestnáctiletá Vilma a patnáctiletá Hilda, které přijedou z Vlachova Březí do Prahy. Nejstarší Anna se do Nerudy zamiluje. Ten jí však tuto lásku rozmlouvá, má v poslední době velké bolesti v noze. Neteře odjíždějí a Jan Neruda ulehá na lůžko. Je mu padesát sedm let a pečuje o něj hospodyně Anna Haralíková. Je to sice starostlivá ošetřovatelka, ale duchovní družku v ní nenachází. Z domu vychází již jen v doprovodu posluhy Bartůška. Jednoho dne ve svých padesáti sedmi letech umírá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 21.06.2013

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Sonja Špálová - Černý HonzíkMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­