ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Obermeier Siegfried (*1936)

­­­­

Saphó: román o básnířce, která milovala ženy

Překlad: Jan Hlavička
Nakladatelství: BRÁNA
Rok vydání: 2003

DĚJ:

Sapfó měla štěstí, že se narodila do rodiny, která se nebránila novotám, a tak se mohla učit spolu se svými 2 staršími bratry číst a psát, studovat dějiny apod.
Při jedné bitce o svržení tyrana zabili Sapfina otce, celá rodina se musela přestěhovat ke strýcovi Kamónovi. Začala chodit do školy, kde se učil zpěv, tanec a hra na hudební nástroj. Zde se Sapfó zamilovala se do své učitelky Abanthidy. Ve 14 letech ze školy musela odejít a mamka se strýcem se rozhodli ji provdat. Vybrali jí pohledného cizince Kerkyla. Potřebovala si ale s někým promluvit, obrátila se tedy na Abanthidu. Ta ji poučila, ukázala jí, jak může být milování krásné. Kerkyla Sapfó nemilovala. Po dvou potratech se jí narodila Kleida. Později už to s ním nemohla vydržet a utekla. Založila si dívčí školu, kde děvčata učila čtení, psaní, náboženství, zeměpis, dějiny, tanec a zpěv. Během let se samozřejmě našlo několik dívek, ke kterým měla Sapfó blíž než k jiným. Pak jim psala básně a trávila s nimi někdy i více času. Její dcera tuto školu také navštěvovala, ale mnohé věci se dozvěděla dříve, protože byla mazlíčkem starších dívek.
Jednou za ní přišel Faón se svou sestrou Helenou a požádal ji, aby jeho sestru vychovávala a jestli by nemohl rozčlenit její dílo do knih. Souhlasila. Dokonce po čase přišel opět a požádal ji o ruku. Ovšem pak Sapfó rada Lesbu navrhla, aby se stala velekněžkou Afroditina chrámu. Takže nemusela ani na Faónovu nabídku odpovídat.
Když si jednou vyšla se služebnou na výlet, chtěla se z jednoho útesu podívat na jednu skálu, co připomínala štíra, ovšem zamotala se do ostružiní a než se stačila zachytit větve nebo kořene, spadla dolů. Vytáhl ji pak jeden pasák ovcí, ale už nebyla naživu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: veronique, 20.05.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Saphó: román o básnířce, která milovala ženy
-Temná Lukrecie: kriminální román z antického Říma
-Ve znamení lilie
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Siegfried Obermeier - Saphó: román o básnířce, která milovala ženyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­