ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Lapena Shari (*1960)

   
­­­­

Manželé odvedle

  • thrillerový debut kanadské autorky z roku 2016
  • název anglického originálu: The Couple Next Door

Psychologický thriller o tom, čeho všeho jsou lidé pod tlakem okolností schopni. Zoufalá manželská dvojice pátrá po své malé dcerce, kterou jedné letní noci kdosi unesl z postýlky.
Anne a Marco Contiovi se účastní narozeninové oslavy u sousedů. Protože jim na poslední chvíli odřekne slečna na hlídání službu, nechají svoji šestiměsíční dcerku samotnou doma. Po návratu z večírku zažijí nejhorší noční můru všech rodičů - postýlku dcerky najdou prázdnou. Dítě někdo unesl. Jaká je však pravda? Policie od prvních okamžiků podezřívá právě rodiče dítěte. Anne a Marco jsou zoufalí. A jejich zoufalství se stále stupňuje, když dochází během vyšetřování k novým zvratům a odhalením. Nakonec i oni sami pochybují o tom, co se stalo - jak a proč?

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Knižní klub v Praze roku 2017 (1. vydání). Z anglického originálu The Couple Next Door přeložila Jana Kunová. ISBN: 978-80-242-5724-2.

PODROBNÝ OBSAH:

Představte si situaci, že vaši sousedé nechtějí, abyste si k nim na večírek vzali s sebou své 6měsíční dítě, protože by rušilo pláčem. Zajistíte si tedy slečnu na hlídání, jenže té zrovna zemře babička, a tak se na poslední chvíli omluví, že nemůže dorazit. Váš manžel i přes vaše protesty prohlásí, že se zas až tak moc neděje, vždyť bydlíte přeci hned vedle - stačí zapnout dětskou chůvičku a každou půlhodinu chodit malou zkontrolovat...

Přesně tuhle situaci si hned v úvodu knihy prožijí ústřední postavy tohoto thrilleru, manželé Anne a Marco Contiovi.
Narozeninový večírek u svých sousedů, Cynthie a Grahama Stillwellových, končí a oni se kolem půl druhé v noci vrací do svého domu. Marco viděl dcerku spinkat naposledy v 00:30, kdy ji byl zkontrolovat - pak se trošku zdrželi a v jednu hodinu to již nestihli. Teď stoupají po schodech svého mrtvolně tichého domu a jejich nejhorší noční můry se naplňují... Jejich malá Cora je pryč!

Cora se ještě sama pohybovat neumí, přesto zkontrolují zbytek domu. Nikde není!
Kdo a kam ji odnesl? A proč byly přední dveře domu pootevřené, ač si Anne pamatovala, že je zamykala?
Anne je v šoku a obviní Marca, že za to může on - však to on chtěl, aby malou nechali samotnou v postýlce a nevzali ji s sebou!
V návalu zoufalství volají tísňovou linku, kde oznámí únos dítěte.

Případu se ujímá detektiv Rasbach. Ten si potřebuje nejprve udělat detailní obraz o sledu událostí. Vyptává se manželů na průběh večera. Kde byli oni, kde jejich dítě, kdy přesně a kdo z nich chodil malou kontrolovat, kolik toho vypili... Zjistí, že dítě muselo být z domu uneseno přibližně mezi 00:30 a 01:27, pokud rodiče říkají pravdu. Policie navíc přijde na to, že detektor pohybu u garáže vzadu za domem na dvoře nefunguje, měl povolenou žárovku. Detektiv tudíž pojme podezření, že někdo dítě mohl odnést zadními dveřmi do garáže, kterou manželé navíc zpravidla nezamykají, protože v ní stejně nic cenného nemají, a s dítětem pak v nějakém voze nepozorovaně odjet po zadní cestě pryč. Do této teorie mu pouze nezapadají ty pootevřené přední dveře...

Anne má velmi bohaté rodiče, Richarda a Alice Driesovy. Richard je ovšem ve skutečnosti její otčím, vlastní otec jí tragicky zemřel, když byly Anne čtyři roky. Její matka Alice je milionářka, Richard je podnikatel, který více méně ale s radostí předstírá, že všechny ty jejich peníze sám vydělal - ale to není pravda.
Rodiče Anne každopádně nemají vůbec v lásce jejího manžela Marca. Myslí si, že pro ni není dost dobrý.
Marco má svou vlastní firmu, které ale pomohli investicí ve výši asi půl milionu dolarů právě rodiče Anne, takže si jim přijde zavázán. A nejen tím - peníze dostali manželé i na dům...

Anne od porodu trpí poporodními depresemi. Toto brzy zjistí i policie. Pracuje proto i s teorií, že za únosem dítěte může stát jeden nebo dokonce oba jeho rodiče. Detektiv předpokládá, že buď Anne mohla Coře něco udělat (třeba i omylem) a Marco jí pak pomáhal zamést stopy, aby ji ochránil, nebo v tom mohou hrát roli právě i peníze, kterých mají rodiče Anne spoustu - asi 15 miliónů dolarů.

Anne má od tragické smrti svého otce, které byla jako malá přímým svědkem, psychické problémy. Stává se jí, avšak velmi zřídka, že něco udělá, ale pak si z toho vůbec nic nepamatuje. Na střední škole byla šikanovaná partou spolužaček a dospělo to až do takové fáze, že došlo k fyzickému střetu, kdy celkem brutálně napadla jednu z aktérek. Z toho momentu si ale vůbec na nic nevzpomíná.

Čím déle se malá Cora pohřešuje a čím déle nemá policie žádné vodítko, tím více nad sebou Anne začíná přemýšlet. Nemohla to být snad ona sama, kdo Coře ublížil? Pomáhá jí Marco, jak si myslí policie?
Z osudného večera si navíc vzpomene, že Coru, když plakala, maličko plácla a stydí se za to. Policii rovněž tvrdila, že Coru v tu noc převlékla, protože se její bodýčko našlo pod přebalovacím pultem. Jenže ať přemýšlí, jak přemýšlí, ve skutečnosti si na to převlékání malé vůbec nepamatuje.

Policie nahrává veškeré příchozí hovory do domu Contiových. Žádný únosce se ale neozývá. Všichni se bojí toho nejhoršího. Až jednoho dne najdou manželé v poště balíček s bodýčkem malé Cory a požadavkem na zaplacení 5 milionů dolarů. Ucítí šanci získat Coru zpět!
Ze strachu ale nekontaktují policii, postupují přesně tak, jak únosce chce. Poprosí rodiče Anne, jestli jim mohou pomoci sehnat oněch pět milionů dolarů na záchranu Cory. Ti souhlasí, Cora je pro ně vším...
Marco všem oznámí, že výměnu s únoscem provede on sám. Richardovi slíbí, že peníze nevydá, dokud nebude mít Coru u sebe v bezpečí.

Někdy v tento moment autorka thrilleru zničehonic čtenáři prozradí, že za únos svého dítěte je zodpovědný sám Marco! Jeho firma se totiž dostala do finančních potíží a jeho tchán Richard mu již další peníze půjčit odmítl. Marco byl v pasti, nechtěl svými problémy trápit Anne, která se po porodu změnila a měla svých starostí víc než dost.
Do toho všeho narazí v baru na Bruce Neelanda, člověka, kterého nikdy předtím neviděl a se kterým se dá do řeči. S Brucem si padnou do oka, schází se častěji a častěji. Bruce Marca vždy rád vyslechne a dává mu přátelské rady. Marco se Brucovi svěří se svými finančními problémy ve firmě i o tom, jak špatně vychází s bohatými rodiči Anne. Bruce pak napadne, že by si oba mohli finančně přilepšit - co kdyby zinscenovali únos Marcova dítěte?
Nic se mu nestane, za dva tři dny ho budou mít zpátky doma a peníze z fingovaného únosu si rozdělí. Navíc přeci rodičům Anne těch pár milionů nebude chybět! A za Coru je ještě rádi zaplatí...
Marco se nejprve zdráhá, Coru miluje, ale pak s plánem kupodivu souhlasí, když mu Bruce řekne, že sám má 3 děti a postarat se o mimino pár dní pro něj není žádný problém.

V ten večer, kdy se koná narozeninový večírek u sousedů, se chopí příležitosti a Coru chtějí unést. Plán jim trochu komplikuje slečna na hlídání, která se na poslední chvíli omluví a nedorazí. O této chůvě Marco z minulostí ví, že při hlídání stejně pokaždé usne, takže by měli dostatek času Coru nepozorovaně vynést zadním vchodem, a navíc by vina padla i na ni, že svěřené dítě neohlídala. Takhle museli improvizovat. Proto Marcovi přišlo vhod, že sousedka Cynthia chtěla, aby s sebou Coru na večírek nebrali.
Cora tak zůstala sama doma a on měl tudíž příležitost ji ve chvíli, kdy ji šel naposledy zkontrolovat (cca 00:30), vzít a odnést do garáže, kde ji předal Brucovi, jenž s ní pak odjel na předem vytipované místo. Posléze se vrátil na večírek, jako by se nic nestalo. Dokonce poté ještě s Cynthií flirtovali na terase, kam spolu chodili průběžně kouřit. Jejich vzájemné, více než nevhodné náklonnosti si Anne tehdy samozřejmě všimla...

Vracíme se zpátky do doby, kdy Marco jede autem vyzvednout Coru i s penězi v kufru.
Předpokládá, že vše půjde podle plánu - Bruce mu předá Coru, on jemu peníze, jejichž polovinu mu pak Bruce vloží na tajný účet. Jenže jakmile přijede na místo a vejde do garáže, kde si mají Coru předat, objeví jen prázdnou dětskou sedačku. Cora nikde! A v ten moment ho kdosi něčím silně uhodí zezadu do hlavy...

Když se probere, nejenže nemá Coru, ale z auta zmizely i všechny peníze, všech 5 milionů dolarů! Marco je úplně vyřízený a zhroutí se. Nedokáže v ten moment ani zavolat Anne nebo Richardovi. Těm už je divné, že se jim dlouho neozývá, a tak ho chtějí kontaktovat sami, jenže jim nebere telefon. Nakonec usoudí, že nemají jinou možnost, než do toho zatáhnout policii...
Volají detektivovi a ten okamžitě vyráží i s posilami na místo, kde mělo dojít k výměně Cory za výkupné.

Detektiv Rashbach si po příjezdu dokáže celkem dobře představit, co se tam asi tak odehrálo. Dokonce je mu schouleného Marca i líto. Ale jestli to on je tím zločincem, kterého hledají, jako že si to myslí, tak je to tedy pěkný amatér. Navíc má za to, že dítě už bude pravděpodobně v tuto chvíli mrtvé... Nicméně, dokázat vinu Marcovi zatím nedokáže.

Druhý den Marco s Anne snídají, přičemž Marco si v tichosti čte noviny. Náhle se mu zatají dech. Na fotografii v tisku spatří Bruce Neelanda, jeho komplice, o kterém píší, že byl nalezen mrtvý (brutálně zavražděný) v nějaké chatě. A jak z článku vyplynulo dál, Bruce se prý ve skutečnosti jmenoval Derek Honig! Kdo ho zabil? Kde je teď Cora? Marco si s hrůzou uvědomí, že Coru určitě vzal ten vrah a jemu sebral i peníze... Marco nemá na vybranou, s tímhle zjištěním musí na policii, ve hře je život jejich dcery! Jenže jak to udělat, aby vina nepadla na něj? Jelikož je Bruce/Derek mrtvý, on sám nikomu už nic vyzradit nemůže, což Marcovi přijde vlastně dobře. Vymyslí tedy plán, že detektivovi poví o fotografii, které si všiml v novinách. Že toho člověka na ní poznal a že ho někdy viděl, jak se potlouká kolem jejich domu...

Po Marcově upozornění na možnou spojitost vraždy s jejich případem policie objeví u chaty, v níž byl zavražděn Derek Honig, černý vůz. Při analýze jeho pneumatik se později zjistí, že se shodují s otisky nalezenými v garáži Contiových - jde tedy s téměř jistotou o automobil, kterým byla malá Cora unesena...

Policie stále nemá proti Marcovi žádné důkazy. Jenže tomu se najednou ozve sousedka Cynthia, že s ním potřebuje nutně mluvit, ať se u ní zastaví. Marco Cynthií opovrhuje za to, co vše mezitím vypověděla policii (lhala o tom, že to on inicioval jejich flirt na večírku), ale nechce Cynthii ignorovat, protože zrovna ona není ten typ ženy, co by si to nechala jen tak líbit.
Když k ní dorazí, Cynthia ho konfrontuje s tvrdou realitou - její muž Graham má totiž vzadu na dvoře skrytou kameru, která běžela i ten večer, co zmizela Cora... Ukáže mu záznam, na kterém Marco zřetelně odnáší Coru do garáže, načež se po chvíli vrací již bez ní v náručí. Cynthia tohle video neukázala policii ani Anne z jediného důvodu - chce Marca vydírat, tuší, že by z něj mohla dostat nějaké peníze...

Ve chvíli, kdy Marco opouští Cynthiin byt, kde si mu za mlčení o existenci videa bez okolků řekla o dvě stě tisíc dolarů, narazí nečekaně na Anne, která venku před domem zrovna zalévá záhonek. Anne je vzteky bez sebe, myslí si, že ji manžel celou dobu podvádí se Cynthií. Už neví, čemu a komu věřit. Může být snad za únosem její dcery Marco s Cynthií?

Marco měl s Derekem Honigem během únosu komunikovat mobilním telefonem s anonymní SIM kartou. Derek mu však mobil po únosu nebral. Až pak mu došlo, že to bylo nejspíš tím, že byl již v té době zavražděný. Tenhle mobil si Marco celou dobu schovával ve své pracovně za mřížkou ve vzduchovodu. Anne však jeho skrýš jednou náhodně objevila a teď po něm mobil vztekle hodila, když se záhadně vracel od Cynthie. Domnívala se, že ten tajný telefon má právě kvůli komunikaci se svou domnělou milenkou - Cynthií. Když Anne za sebou práskla dveřmi od ložnice, Marco se na mobil po dlouhé době podívá a zapne ho. Objeví se nespočet zmeškaných hovorů... Kdo by mu volal z Derekova telefonu, když ten je mrtvý? Stiskne volbu pro zpětné volání, srdce má až v krku. A nejednou telefon někdo na druhé straně vezme. Ozve se hlas, který dobře zná: "To to trvalo, než jsi zavolal."

Marco ke svému údivu na druhé straně drátu uslyší tchánův hlas, Richarda! Jak to, že má Annin otec mobil Dereka Honiga? Je to snad nějaká past?
Richard na něj udeří, ví, co udělal, ví, že v únosu jeho vnučky má Marco prsty... A ví, že to celé dělal kvůli výkupnému.
Richard Marcovi řekne, že se s nimi únosci znovu spojili, protože z novin zjistili, že první výkupné platili se ženou právě oni. A že teď chtějí víc. Mobil jim prý poslali stejně jako tehdy to Cořino bodýčko...

Anne se mezitím rozhodně konfrontovat Cynthii ohledně románku s jejím mužem. Zajde k ní a z očí do očí se jí zeptá, jak dlouho už mezi nimi trvá poměr. Cynthia to odmítá, ale Anne na ni tlačí. A tak se Cynthia rozhodne, že jí řekne pravdu a ukáže jí video, kde Marco odnáší jejich Coru. Anne je tímto zjištěním naprosto ohromená...
Sbalí si věci a chce odjet k rodičům. Když stojí na příjezdové cestě před jejich domem, vzpomene si náhle, že už ví, odkud zná toho chlapa z novin (Dereka Honiga), co jí ukazoval Marco. Vrací se zpátky domů.

Anne na Marca udeří, když Marco přijde domů. Anne sedí po tmě v mísnosti a v ruce svírá velký nůž. Řekne mu o tom videu, že ví, že celý únos naplánoval, že jí celou tu dobu lhal. A že když ho ten druhý chlap podrazil, že jej ubil rýčem, a to vše kvůli penězům jejích rodičů.
Marco jde s kůži na trh, ke všemu se jí přizná, sype si popel na hlavu, všeho strašně lituje...a je už opravdu zoufalý. Tvrdí jí, že se mu to vymklo z kontroly, ale zároveň odmítá, že by zabil Dereka Honiga!
Anne je na něj strašně naštvaná, už vůbec neví, čemu věřit. Nikdy mu neodpustí to, co udělal. Ale ani ona sama si nedokáže představit, že by její muž byl vrah.
Pak Marcovi řekne o Dereku Honigovi, že ho kdysi dávno už viděla. Byl to prý tatínkův kamarád...

Marcovi dojde, že to na něj nejspíše Richard s Derekem celé narafičili. Derek Honig si jej vyhlédl, spřátelil se s ním, radil mu, aby poprosil Richarda o půjčku, a když mu další peníze Richard odmítl dát, přišel s tím nápadem na únos Cory. A pravděpodobně za tím vším stojí od počátku sám Richard. Ale proč by to dělal? Jestli tomu tak je, musejí to s Anne zjistit. Vydají se proto taxíkem za rodiči do jejich honosného sídla.

U rodičů Anne došlo k prudké výměně názorů, ze které však Marco nevyšel moc dobře, Richard uměl dobře argumentovat. A o Dereku Honigovi prý nikdy neslyšel. Marco odtamtud odešel jak zpráskaný pes, navíc bez Anne.

Richardova žena Alice ale z toho všeho, co slyšela, neměla dobrý pocit. Už nějakou dobu věděla, že se Richard schází s jinou ženou. Nevěrný jí již byl, ale tentokrát cítila, že to je jiné. Alice měla za to, že nemá kuráž na to, aby ji opustil - věděl totiž moc dobře, že když od ní odejde, nedostane na základě předmanželské smlouvy ani cent. A Richard peníze potřeboval, protože jeho vlastních mu už moc nezbývalo a ani jeho firmě se v posledních letech kdovíjak nevedlo. Vlastně ji nad vodou držela Alice, která do ní přelévala své peníze.
Alice si nakonec najala drahého soukromého detektiva, který zjistil, že se její muž schází s téměř o polovinu mladší ženou, než byl on - se sousedkou její dcery, Cynthií Stillwellovou!
Když si dala všechny souvislosti dohromady, teprve teď jí došlo, jak to vše bylo. Šokovalo ji sice Marcovo přiznání, že Coru vzal on sám, nicméně ještě větší šok zažila, když obvinil jejího manžela, že to na něj celé navlékl. Začalo jí to zapadat do sebe... Musel to být Richardův velký plán: únos, vymyšlený tak, aby vina padla na Marca, zatímco on si někam ulije těch 5 miliónů dolarů za výkupné. A to jsou ve hře ještě další 2 milióny, které únosci údajně požadují dál a které jsou teď připravené dole v jejich domě ve sportovní tašce k předání. Suma sumárum, Richard ji chce obrat o 7 miliónů dolarů!

Alice se vydá za detektivem Rashbachem, ráda by viděla fotku onoho Dereka Honiga.
Stejně jako Anne i ona jej bezpečně pozná jako Richardova přítele z dávné doby...

Anne se převaluje v posteli v domě u rodičů, nespí se jí vůbec dobře. Velmi časně zrána proto vstane a bezděky vyhlédne z okna ložnice. Dole zničehonic tiše klapnou dveře. Najednou spatří otce, jak se nenápadně vzdaluje od domu a v ruce si nese sportovní tašku. Neváhá a vydává se ho pronásledovat.

Dlouho jej nemůže v té tmě dohnat, až ho nakonec zahlédne, jak v náručí nese nějaký raneček. Je to Cora! Richard ji dceři předá. Je v pořádku, i když dýchá jen velmi slabě. Anne jí dá hned napít z prsu a pak znovu vzhlédne k otci. Ten jí tvrdí, že mu nějaký muž před hodinou zase zavolal, dohodli si spolu schůzku a teď tu proběhlo předání peněz za miminko. Dokázali to, malou mají zpátky!

Do rodinného sídla dorazí policie, Marco i všichni další zainteresovaní.
Detektiv Rashbach Marcovi poví, že si nemyslí, že to takhle chtěl. Má za to, že Dereka Honiga on nezabil, ale že to byl jeho tchán Richard Dries. Dá Marcovi nabídku: řekne-li policii vše popravdě a učiní-li plné doznání v zájmu vyšetřování proti tchánovi, mohli by společně uzavřít dohodu, že Marco nebude obžalován ze spolčení ke spáchání únosu...
Poté detektiv přejde za Richardem do kuchyně, kde do té doby seděl na židli u stolu a zarytě mlčel. Nasadí mu pouta, obviní ho z vraždy Dereka Honiga i spolčení ke spáchání únosu Cory a odříká mu jeho práva. Marco vše nevěřícně sleduje, jeho noční můra skončila. Jeho holčička je v pořádku zpátky v bezpečí, Richard dostane, co si zaslouží, on sám nejspíše před soud ani nepůjde a Cynthia nad ním již nemá žádnou moc...

Než se Marco s Anne vrátili i s miminkem domů, vzala si ji její matka ještě stranou, aby jí pověděla, že se její otec Richard scházel s někým, koho ona moc dobře zná - s její sousedkou!
Anne tohle zjištění nedá, a když pak jsou už doma a malá již tvrdě spí ve své postýlce, vydá se za Cynthií. Suše jí oznámí, že mají zpátky Coru a pak jí vpálí přímo do obličeje, že tím videem je už vydírat nebude a že si myslí, že Richardovi s únosem pomáhala. Cynthii to rozhodí a celkem drsně jí odpoví, že kdyby v tom měla prsty, její dítě by rozhodně naživu nenechala! To ale neměla dělat - v Anne se totiž v ten moment cosi změní a najednou se ozve strašlivý, ohlušující křik...

Marca vzbudí uprostřed noci maják záchranky. Místo v posteli vedle něj je prázdné. Anne šla nejspíš dát malé napít. Pod okny vidí projít dva saniťáky s nosítky, na kterých zjevně někdo leží, ale neví kdo, má totiž zakrytý obličej. A saniťáci nikam nespěchají... Ten člověk je mrtvý!
Marca se zmocní panika, běží po schodech nahoru, jestli tam není Anne. V tmavém obýváku zůstane stát jako opařený - Anne tam sedí potmě na gauči, dočista nehnutě. V klíně má položený velký porcovací nůž. Marco rozezná, že nůž i manželčiny ruce jsou tmavé - ztmavlé krví. Vůbec celá je od krve, cákance má na obličeji i ve vlasech. Když se jí chraplavým, zlomeným hlasem tiše zeptá, co to proboha udělala, ona na něj jen upře oči a řekne: "Nevím. Nevzpomínám si."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 29.12.2019

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Shari Lapena - Manželé odvedleMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­