ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Maxwellová Robin (*26.02.1948)

   
­­­­

Panna

Příběh o dlouhém a bouřlivém životě největší vládkyně Anglie, Alžběty.

ÚVOD:

Tudorovská Anglie. Děj začíná smrtí Jindřicha VIII. a zachycuje zhruba následující dva roky. Pletky kolem královského trůnu a potíže s vládou mladičkého krále.
Panna je autorčiným třetím historickým románem. U nás vyšla v roce 2002 (Alpress, Frýdek-Místek).

STRUČNĚ O AUTORCE:

Robin Maxwellová vyrostla v New Jersey. Vystudovala pracovní lékařství a několik let působila v oboru. Později se přesunula do Hollywoodu, kde se nakonec uplatnila jako scénáristka (např. TV film Passions, ve kterém hrála oscarová herečka Joanne Woodwardová - 1984, režie Sandor Stern). V roce 1997 vydala svůj první román Tajný deník Anny Boleynové - v současnosti už se prodává jeho dvacátý druhý dotisk. Její knihy jsou oblíbené v mnoha evropských i některých asijských zemích. Robin je vdaná a žije s manželem Maxem Thomasem v Kalifornii.

FORMA A JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Er-forma; dobrý základ v historických událostech; napětí; čtivý děj; zachycení dobové atmosféry, kultury, zvyků; sledujeme i myšlenkové pochody jednajících postav - vševědoucí vypravěč; děj se odvíjí chronologicky.

HLAVNÍ POSTAVY:

Alžběta - mladá princezna; upřímná; hodná; nezkušená; snadno ovlivnitelná charismatickým Thomasem; impulzivní; krásná
Robert Dudley - přemýšlivý; oddaný otci; Alžbětina "vrba"; odvážný a odhodlaný; žárlivý
Kateřina Parrová - moudrá; laskavá; obětavá; mateřská; touží po klidu a manželství v lásce; miluje však příliš, takže se jí zmocní šílenství, když o svou lásku přijde
Thomas Seymour - okouzlující; manipulátor; sebestředný; arogantní; bezohledný; všechny využívá jen ve svůj prospěch

DĚJ:

Jindřich VIII. zemře, oficiálním nástupcem se stává devítiletý Edward. Alžběta utěšuje svého nevlastního bratra, ale sama podléhá zármutku.
Třináctiletá Alžběta se projíždí se svým nejlepším přítelem Robertem Dudleym, ten jí oznamuje své zasnoubení s Amy Robsartovou a mluví o tom, že lord protektor Edward Seymour ignoruje mladého krále a všechna rozhodnutí za něj dělá sám.
Alžběta žije s Kateřinou Parrovou v Chelsea House. Kateřina jí zajistila znovunavrácení místa u dvora (po popravě Anny Boleynové - byla Alžběta v exilu) a nahrazovala jí i Edwardovi matku. Služebná Kat Alžbětě oznamuje, že jí královna vdova věnovala nový šatník.
Alžběta mluví s Kateřinou o svých studiích (její učitel se jmenuje Grindal). Podle Kateřiny by se měla připravovat na vládu i přes malou šanci, že by se kdy ujala trůnu. Královna jí na čtrnáct dní, kdy sama chce odjet, svěřuje celé sídlo. Pro Alžbětu je správa náročná, ale zábavná.
Kateřina se vrací vdaná za Thomase Seymoura. Alžběta je k tomu muži silně přitahována. Thomas si vezme za schovanku Jane Greyovou (předpokládá, že by se mohla provdat za mladého Edwarda).
Alžběta, Thomas, Kateřina a další jedou do Londýna na královy narozeniny. Thomas chce od svého bratra dostat Kateřininy klenoty, ona ale o ně nestojí, chce mít jen klid a jeho lásku. Thomas je jejím přístupem zklamán a rozhoduje se, že svou pozornost obrátí na nějakou ambicióznější ženu... - tou se má stát Alžběta.
Thomas ji začne ráno navštěvovat v pokoji, Kat mu napřed brání, ale podléhá jeho šarmu a vykládá si to jenom v jeho prospěch. Alžběta mu zakáže další návštěvy. Thomas se dlouho neobjeví, až pak přijde i s Kateřinou, která je jako šílená a oba Alžbětu lechtají, až i Kat to přijde zvrhlé a vyžene je ven. Přesto však princeznu podporuje v její náklonnosti k Seymourovi.
Grindal zemře, Alžběta se jede vyplakat za Robinem, také se mu svěří s Kateřininým šílenstvím a svou vlastní touhou po Thomasovi.
Thomas Seymour najímá piráty, aby pro něj olupovali španělské lodě a on tak získával peníze pro své účely, rovněž přesvědčí Williama Sherringtona, který pracuje v královské mincovně, aby mincím ubíral a střádal pro něj zlato. Od kováře si nechá udělat kopii klíčů k Edwardově ložnici.
Alžběta dostane nového učitele Aschama. S Kateřinou je to horší, trpí samomluvou nebo si představuje, že mluví se svou mrtvou matkou.
Thomas královnu využije k tomu, aby při procházce v parku podržela Alžbětu, zatímco on na ní rozřezával šaty. Kat a sluha Thomas Parry jsou odhodláni tentokrát vážně zakročit, nicméně Thomas Seymour je znovu okouzlí a oni mu celý incident odpustí. Rovněž jim prozradí, že je Kateřina těhotná a tím vysvětluje její podivné chování.
Thomas vyhledá Alžbětu a vyzná se, že ji miluje, ale nemůže s ní být. Od té doby se k ní chová velmi korektně a laskavě ošetřuje Kateřinu.
Až jednou na sebe narazí v loděnici, Thomas se neudrží a začne se s Alžbětou líbat. Kateřina je přistihne a pošle Alžbětu pryč z Chelsea do Cheshuntu.
Thomas Seymour připravuje povstání, kupuje zbraně a shání spojence. Edward ho ale podpořit odmítne, protože mu nevěří.
Seymourovi se hatí plány a potřebuje víc peněz. Začíná plánovat, že se zbaví Kateřiny, aby zdědil její jmění a ožení se s Alžbětou, která mu zaručí trůn.
Kateřina se uzdravuje ze svého šílenství, je odhodlaná s dítětem Thomase opustit a vzít k sobě zpátky Alžbětu, které všechno odpustila.
Alžběta onemocněla, trpí strašlivými bolestmi hlavy a upadá do bezvědomí - to všechno kvůli Thomasovi a pocitu viny vůči laskavé Kateřině.
Kateřina porodí zdravou dceru, ale její lékař se nechá uplatit a nepřijde k ní včas. Thomas jí podá jed, který vzbuzuje halucinace a pak sepíše její závěť, v níž mu Kateřina všechno odkazuje. Kateřina ji nepodepíše, ale protože si přivedl svědky, tak to nevadí; po třech dnech Kateřina umírá.
Alžběta si tajně dopisuje s Thomasem, přestože oficiálně se k jeho nabídce k sňatku staví odmítavě, poví o tom Robinovi, jenž slíbí, že bude mlčet. Slib však poruší a svěří se otci Johnu Dudleymu. Ten ho pověří, aby Thomase sledoval s tím, že tak pomůže Alžbětě. Robin zjistí, co Thomas připravuje, jména i místa a vše řekne otci.
Alžběta se v přestrojení vypraví za Thomasem, ten se neudrží a pokusí se ji znásilnit. Do toho ale přijde zpráva, že objevili Thomasovu zbrojnici, Alžběta uteče.
Thomasovi zbývá jediná naděje: zajmout krále. To se mu ale nepodaří a je zajat a zavřen do Toweru.
Alžběta se vrátí do Cheshuntu a část svého příběhu vysvětlí Kat a Thomasovi. Přichází stráž Tajné rady, která zatkne Alžbětu, Kat i Parryho - Kat i Parry slibují, že neřeknou nic, co by Alžbětu ohrozilo.
Alžbětu umístí do Hatfieldu a vyslýchá ji lord Robert Tyrwhitt (manžel Kateřininy nevlastní dcery).
Robin se dozví, co se stalo Alžbětě a viní z toho svého otce, už mu nechce věřit.
O Alžbětě začínají kolovat pomluvy, že byla s Thomasem těhotná, píše lordu protektorovi, aby to vyvrátila. Pak se jí zdá o Kateřině a Kat. V tom snu jí Kateřina odpustí a dá jí sílu, aby zničila Thomase a sama se zachránila.
Parry i Kat se přiznají, když na ně inkvizitor chce použít palečnice. Alžběta rovněž napíše svou výpověď a je bez úhony propuštěna. Thomas je odsouzen k smrti a popraven.
Robin se Alžbětě přiznává se svým podílem na celé věci a ona mu odpouští.

CITÁT Z KNIHY:

Kateřina byla opravdu šťastná. Zajistila Alžbětě místo u dvora, které jí po právu náleželo, a díky ní se s dívkou zacházelo jako s princeznou a možnou následnicí anglického trůnu. Navzdory nepříjemnému setkání s vévodkyní ze Somersetu cítila Kateřina jen radost. Král vypadal spokojeně a tvořil s malou Jane překrásný pár. Thomas jí málem vyrazil dech, když pro ni přišel, aby ji doprovodil na banket. Byl opravdu nejhezčím mužem této společnosti. Říkala si, jaké má štěstí. Její život je dokonalý - plný lásky. Uvědomila si, že už manželovi dlouho nevyznala, jak velmi ho miluje. Při pohledu na tančící páry ji něco napadlo. Řekne mu, jak ho zbožňuje, ve chvíli, než začne poslední galliards večera. Manželé a manželky, kteří v průběhu dlouhých hodin zábavy a tance měnili partnery, tančili v souladu s nepsanou tradicí poslední speciální tance spolu. Při tomto tanci se ženy vyhazovaly vysoko do vzduchu a pak padaly na své partnery a narážely na ně svými těly. Byla to malá intimnost povolená na veřejnosti, kterou královský protokol povoloval. Ano, zašeptá mu vášnivé vyznání těsně před tím, než začne galliards.
Allemande skončil a Kateřina viděla, jak se manželé a manželky hledají, aby si spolu zatančili poslední tance. S očima upřenýma na zem a s mírným úsměvem na rtech očekávala chvíli, kdy ji Thomas vyzve k tanci. Kolem ní šustily sukně žen, zaznívala vyzvání k tanci a souhlasné odpovědi. Pak šustot ustal a taneční páry stály připraveny na parketu. Thomas se stále neobjevoval. Královna vdova pozvedla zrak a v tom uviděla svého manžela. Blížil se jejím směrem.
Srdce jí začalo bušit. Rty se roztáhly v úsměvu, ale v následující chvíli úsměv zmizel a nahradila ho maska smutku. Thomas natáhl ruku a chytil drobnou ručku jiné ženy, kterou zakrýval lord Winchester. Když Winchester přistoupil ke své paní, aby si ji odvedl na parket, Kateřina uviděla mladou ženu, kterou si vyvolil její manžel. Alžběta?

VLASTNÍ NÁZOR:

Líbilo se mi, že autorka vycházela hodně ze známých faktů. Zbytek si sice musela nějakým způsobem dotvořit, ale myslím, že se jí to podařilo dobře. Celý děj vyznívá pravděpodobně, přestože se věci nemusely odehrát přesně, jak je popsala.
Alžběta mě jako historická postava zajímá. Její mládí jsem dosud tak dobře neznala, takže tato knížka byla obohacením mých znalostí, co se anglické historie týče.
Určitě doporučuji milovníkům historických románů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 08.11.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Panna
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Robin Maxwellová - PannaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)