ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Asprin Robert Lynn (*28.06.1946 - †22.05.2008)

   
­­­­

Další prima mýtus (Mýtus)

- první kniha bláznivých dobrodružství "čaroděje" Skeeva a jeho netradičních přátel

Skeeve, učedník čaroděje Garkina, se znenadání ocitá v prekérní situaci. Jeho mistr byl totiž zabit nájemným vrahem při jednom z magických rituálů. Nebylo by to tak hrozné, kdyby v místnosti se s Skeevem a mrtvolou nebyl ještě démon, kterého Garkin vyvolal. Démon chladný, nebezpečný a krvežíznivý... Nebo snad ne? Co se ale stane, když démon je vlastně jen kolega čaroděj z jiné dimenze povolaný pouze na výpomoc? A když onen démon (dimenzionální cestovatel) kvůli jistém žertíku už mrtvého čaroděje nemůže čarovat ani se vrátit zpět?

OBSAH:

Hlavním hrdinou tohoto příběhu je mladý Skeeve, kterého vychovává a učí starý čaroděj Garkin. Jednoho dne chce Garkin mladému Skeevovi ukázat své vyvolávačské umění, jenže jakmile začne Garkin čarovat, zaklepe někdo na dveře. Když Skeeve otevře, rozezná ve tmě tajemnou postavu s kápí, která drží v ruce kuši. Mladého Skeeva postava odstrčí a na Garkina vystřelí smrtící šíp se slovy: "Tenhle dárek ti posílá Is'tvan".

Jakmile se Skeeve probere z transu, rozezná v oslepujícím světle ohně zelenou, obrovskou postavu, která se blíží k němu. Když se s ním bude chtít zelenáš spřátelit, ukáže se, že je to démon, jehož Garkin přivolal těsně před jeho smrtí. Jmenuje se Aahz a přicestoval z jiné dimenze, Pervu. Jelikož si musí oba vzájemně pomáhat (Skeeve musí pomoci Aahzovi dostat se zpět do jeho dimenze a Aahz naopak chránit Skeeva), stane se Aahz jeho náhradním učitelem.
Jenže se později ukáže, že se budou muset věnovat mnohem důležitějšímu úkolu: bude potřeba najít Is'tvana a pomstít smrt Garkina, na kterého poslal odporného Impa, aby jej zabil.

Ale i tak to nebude vůbec jednoduché. Budou se muset přeměňovat (jednou dokonce na novomanžele!), maskovat se tak, jak to nejlépe jde, najít Aahzovi zpět jeho ztracenou sílu a bojovat se záludnými nepřáteli.
Když jedenkrát Aahz se Skeevem odcestují na nákupní dimenzi Paklu, ke Skeevovi přilne jeden drak. Prodavač, jenž draky prodává, si toho všimne a vnutí mu jej. Když se o tom dozví Aahz, bude se zpočátku zlobit, ale když si uvědomí, jak moc má Skeeve dráčka rád, slituje se a dovolí mu si jej ponechat. Skeeve mu dá jméno Glíp.

Na konci příběhu najdou Is'tvana na opuštěném sídle se svými přáteli, kde všichni popíjí a vesele se baví. Aahzovi se však podaří Is'tvana opít a porazit jej. Nejdříve bude chtít Aahz Is'tvana zabít, ale pak se osmělí a navrhne pro Is'tvana lepší trest; odešle jej do slepé dimenze, odkud není cesty zpět...

VLASTNÍ NÁZOR:

Abych se doopravdy přiznal, čekal jsem nějaký slabý odvar sci-fi, který dokonale vykrádá Hvězdné války či Star Trek. Ale kdepak. Další prima mýtus je bezpochyby originální příběh plný skvělého humoru, při němž se určitě nasmějete. Často jsou v knize také nečekané zvraty, které dodávají příběhu na akci.

I když sci-fi není moje "krevní skupina", rozhodl jsem se, že si tuhle knihu koupím, a dodnes nelituji. Můžu ji doporučit doopravdy všem - pobavíte se, zasmějete se, budete napínavě čekat, co se stane, a nakonec si ulevíte, že to všechno tak dobře dopadlo, a nemuseli jste číst předtím vůbec žádnou knížku žánru sci-fi.

Další prima mýtus si zaslouží 5 bodů z 5.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Saruman, 30.01.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Robert Lynn Asprin - Další prima mýtus (Mýtus)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­