ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Grant Rob (-)

   
­­­­

Kolonie

  • humoristický sci-fi román
  • kniha jednoho z autorů kultovní série Červený trpaslík

Vyrazili na stoletou expedici do hlubokého vesmíru, na misi, jež má zachránit lidstvo. Bohužel to jsou však idioti.
Lidstvo stojí tváří v tvář vyhynutí. Globální oteplení spolu s přelidněním učinily ze Země naprosto neobyvatelné místo. Jedinou naději na přežití představuje nalezení nové planety. Posádka gigantické vesmírné lodi Willflower, složená z výkvětu lidského rodu, se vydává ke hvězdám na pouť, která má trvat po mnoho generací.
Generační sága o zradě, pomstě a zářivě růžových ponožkách.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Argo v Praze roku 2004 (1. vydání). Z anglického originálu Colony přeložil Ladislav Šenkyřík. Počet stran: 239. ISBN: 80-7203-625-4.

ÚVOD:

Pokud máte stejně jako já v oblibě Červeného trpaslíka a vůbec knihy od jednoho z jeho autorů, Roba Granta, tak dozajista běžte do knihkupectví nebo do knihovny a tuto knihu si pořiďte. Mě nezklamala ani v jednom ohledu. Sice mi nepřišla tak dobrá jako její mladší sestřička Neschopnost (hlášku s blicím koncertem používá už i moje sestra), ale stejně jsem se neustále řezala smíchy nad úžasnými přirovnáními a přívlastky. Kniha mi přišla dokonce tak dobrá, že jsem si ji přečetla i podruhé.

"Musejí tady mít víc volných apartmá než v hodinovém hotelu postaveném v oblasti zasažené morem nedaleko činné sopky během tornádové sezóny."
(str. 138)

OBSAH:

Kniha je příběhem jednoho věčného smolaře jménem Eddie O'Hare, který jejím začátkem obývá zmírající planetu Zemi. Na ní právě vrcholí poslední mejdan - druhého dne lidstvo vyhyne poté, co bude odpojen štít, který jej chrání. Přežije jen elita, která bude na vesmírné lodi jménem Výkvět vůle brázdit nekonečna a hledat místo, kde by lidstvo zakotvilo. Eddie vstupenku na palubu nemá, což se změní ve chvíli, kdy si ho vyhlédne Charles Perry Gordon, který si s ním chce vyměnit identitu, aby nemusel Zemi opustit. Eddiemu se to zrovna hodí - nějakým nedopatřením zmizely z účtu jeho zaměstnavatele dva miliony a vina padla na něj. Navíc se mu do cesty začíná plést pár "Růžových ponožek", což jsou nabušení pánové sloužící k vymáhání pohledávek.

Eddie nastupuje na Výkvět vůle, kde zjišťuje, že jeho dárce identity vymyslel doslova hitlerovský plán, jak by mělo lidstvo přežít po několik generací na své cestě vesmírem - každý budou mít předem vyvoleného partnera, aby nedošlo k incestu, a i jeho profese bude dána již od narození, aby se zabránilo plýtvání časem stráveným učením se nepotřebných informací.

Krátce po startu vypukne na lodi panika - vnikl sem nebezpečný kriminálník, který krátce na to udělá z Eddieho apartmánu kůlničku na dříví. Eddie se ho ale nemusí bát dlouho - krátce na to totiž tragicky zemře.

Po několika staletích se Eddie probouzí jako hlava s páteří plovoucí v zeleném slizu, mající k dispozici jako nástroj pohybu pouze podivné plechové tělo s klepety namísto rukou. Proberou ho lidé z desáté generace, kteří mají problém s lodí - přišli již o dva motory ze tří a celé plavidlo se z nevysvětlitelných důvodů rozpadá. Eddie, jehož si spletli s jakýmsi doktorem Mortonem, jim má pomoci rozluštit podivné hieroglyfy, které by mohly být klíčem k záchraně celé lodi. Eddie zjišťuje, že oněmi hieroglyfy je jen obyčejné písmo. V některé generaci se něco zvrtlo a lidé na lodi postupně přestali mít schopnost číst, dokonce se dostali do takové míry ubohosti, že jim velí puberťák, který dává planetám jména podle tělesných funkcí a orgánů. A to není bohužel vše - jeden z pokusů, který měl vést k oživení jednoho již mrtvého člena posádky způsobil, že dotyčný zešílel a stal se z něj psychopatický vrah. Tím dotyčným nebyl nikdo jiný než pan Růžový ponožka, jehož jednou z položek na seznamu k likvidaci je právě Eddie.

A tak se Eddie dostává hned do několika prekérních situací najednou - musí se vyrovnat se svým novým, poněkud neohrabaným a těžko ovladatelným tělem, nezbláznit se ze členů posádky, mezi něž patří například i náboženská fanatička bičující se po každém prohřešku a ateistický kněz, jenž sbírá pornografii, a nenechat se rozsekat panem Růžovou ponožkou. S tím se Eddie utká a porazí ho, za což větším dílem může štěstěna.

Nakonec Eddie zjišťuje, že vše má na svědomí loď sama. Je postavena z organického materiálu, který má vlastní inteligenci a pomocí kterého určila Eddieho jako svého vyvoleného. Celé záhadné poškození lodi bylo jen procesem sebepřeměny, na konci které stojí nová loď schopna najít lidstvu jiné útočiště.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 13.10.2011

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Kolonie
-Neschopnost
-Špeky
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Rob Grant - KolonieMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)