ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Preston Richard (*1954)

­­­­

Případ Kobra

Sedmnáctiletá studentka Kate Moranová se probudila s obyčejnou rýmou, ale o čtyři hodiny později si ve škole rozžvýkala vlastní prsty, jazyk, páteř se jí prohnula do oblouku a zemřela. Tento neobvyklý případ dostala na vyšetření doktorka Alice Austenová. Provedla pitvu, ale nedokázala určit příčinu smrti. Krátce na to měla druhý případ. Bezdomovec. Bydlel v metru. Našli ho s vyškrábanýma očima. U pitvy Alice zjistila, že mozek obou obětí je přetvořen na kašovitou skelnou hmotu. Biologové určili příčinu - neznámý virus. Množí se neuvěřitelně rychle, má vždy smrtící účinek a nikdo neví, jak se přenáší. Na přírodní virus je až podivně účinný.
V pokoji Kate i v bezdomovcových věcech našla doktorka Alice Austenová stejnou věc. Schránku s vystřelovací kobrou. Ihned poslala schránky na prozkoumání do CDC – Centra pro kontrolu nemocí. Umírají další lidé, kteří přišli do styku s nakaženými a nebyli dobře chráněni. Takto účinný organismus mohl vymyslet jen opravdový biologický génius. Ale jak ho dopadnout?
V CDC našli co hledali. Do rychle se organismem šířícího viru rýmy byly geneticky vpraveny smrtelné černé neštovice. Za výborně odvedenou doktorčinu práci ji šéf ihned zařadil do týmu Hloubalů, kterému spolu s FBI byl svěřen tento případ. Byl pojmenován podle krabičky s kobrou - případ Kobra. Podle původu schránky vypátrali, že viníkem může být Tom Cope, který si na vyzkoušení plodů své práce koupil právě tyto krabičky s kobrou, jenž měla sloužit k rozptýlení viru do okolí. Na dno krabiček nasypal tenkou vrstvičku viru a obě pak prodal do vetešnictví. Mezitím už "Archimédes", jak si sám Cope přezdíval, rozptýlil v metru novou dávku viru. Umírají další lidé. Kruh se uzavírá. Totožnost možného viníka potvrdil i ředitel Bio-Veku. Podal jim informaci, že v BioArku byly černé neštovice geneticky vpraveny do viru způsobujícího rýmu. Jenže vir nechtěl "růst". Proto byl poslán do USA do společnosti Bio-Vek. Pracoval tam jeden podivín. Tom Cope. Byl nespolehlivý a šel z něj strach. Ředitel ho vyhodil. Ale "Archimédes" při odchodu z Bio-Veku ukradl bioreaktor. V továrně nevěděli o odcizení viru, proto ho nechali na pokoji. Cope zanedlouho vypěstoval vir ve svém bytě. Měl tam dokonce zřízenou malou laboratoř. Kde je však teď, nikdo nevěděl. V CDC našli ve schránce pylové zrnko forzýtie.
Na nohou je nejen FBI ale i Bílý dům a celý New York. Hodiny na biologické bombě, kterou sestrojil Archimédes začínají odpočítávat. Večer před dalším útokem Archiméda se šla zoufalá Dr. Austenová projít. Doufala, že na něco přijde. Doprovodil ji Will Hopkins, spolupracovník z Hloubalů. Náhodou narazili na keř forzýtii. Vedle v domě bydlel někdo pod jménem VIR. Hopkins okamžitě volal základnu. Zanedlouho přijela černá dodávka "televizního opraváře". Evakuovali vedlejší vchod a přes byt sousedního domu, který měl společnou stěnu s Tomovou laboratoří se dostali dovnitř. Cope mezitím zmizel šachtou pro jídelní výtah. Agenti FBI samozřejmě za ním. Šachta vedla do chodeb metra. Tam po dlouhé honičce, a když už ho skoro měli, Tom Cope podlehá viru, který sám vytvořil. Vir si ale našel hostitele (potkan) a proto může kdykoli znovu zaútočit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: proog, 03.06.2003

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Richard Preston - Případ Kobra







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)