ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Besson Philippe (*29.01.1967)

   
­­­­

Florenťan

Devětadvacetiletý Florenťan Luca Salieri zemřel za nejasných okolností. Jeho mrtvola byla nalezena na mělčině kalné řeky Arno. Smrt hlavního hrdiny? Poněkud neobvyklý začátek románu... Luca Salieri je sice po smrti, přesto dále zůstává ústřední postavou příběhu. Smrtí skončil pouze jeho život, ne existence a vědomí. Luca miloval život. Smrtí se však nezdá být příliš zaskočen. S ironií a nadhledem prožívá svůj vlastní pohřeb. Co si ale počne tváří v tvář věčnosti?
Jinak se na tragické úmrtí i na Lucu samotného dívají Lucovi blízcí: přítelkyně Anna a milenec a mladistvý prostitut Leo. Teprve ze střípků jejich vzpomínek a úvah můžeme poskládat, kdo to vlastně je ona tajemstvím opředená postava Lucy Salieriho, a poodhalit závoj dvojího intimního života. Anna a Leo se neznají, každý z nich má svůj svět a s náhlou smrtí přítele a partnera se snaží vyrovnat po svém. Leo truchlí a zuří, Anna truchlí, účastní se rodinného smutku, vyřizuje formality a především se snaží dopátrat pravdy o Lucově úmrtí. Musí mít jistotu. Podle policejního protokolu šlo o nešťastnou náhodu, Anna si tím ale jistá není.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Baronet v Praze roku 2005 (1. vydání). Z francouzského originálu Un garçon d'Italie přeložila Martina Sládková. Počet stran: 207. ISBN: 80-7214-758-7.

OBSAH:

Kniha začíná poněkud netradičně smrtí hlavního hrdiny. Tím je devětadvacetiletý Florenťan Luca Salieri, jehož tělo bylo nalezeno v blátě na břehu řeky Arno. Je sice již po smrti, ale přesto zůstává ústřední postavou celého příběhu, který se točí kolem prazvláštního milostného trojúhelníku. Luca měl jednak přítelkyni Annu, s níž udržoval podivně volný vztah, a jednak přítele, homosexuálního prostituta Lea. Zatímco Leo o Annině existenci věděl, Anna o Leově nikoli.

Možná právě skutečnost, že ve vztahu s Lucem cítila nějaké tajemství, Annu donutila, aby se po jeho skonu dala do hledání po pravdě o jeho životě a smrti. Florentská policie případ uzavřela s tím, že šlo nejspíše o nehodu, s čímž se však Anna nehodlá smířit. Atakuje policii novým poznatkem - záhadným jménem na knihách, které našla v Lucově bytě. Pro policii je dotyčný známá firma - jde samozřejmě o Lea. Přivedou jej k výslechu, kde se jim přizná k intimnímu poměru s Lucem.

Annu i Lucovy rodiče zpráva o tom, že si její přítel vydržoval milence, zdrtí. Uvědomuje si, že ač si myslela, že Lucu zná dobře, vlastně o něm nevěděla vůbec nic. Vyhledá proto Lea, jenž jako obvykle "pracuje" na místním nádraží mezi ostatními prostituty. Po krátké promluvě, při které se každý snaží odhadnout toho druhého a jeho vztah k Lucovi, se rozejdou vstříc svým novým osudům.

Ač chovají Leo i Anna Luca ve svém srdci na čestném místě, každý prožívá jeho smrt jinak. Anna je zdrcena, snaží se nervově nezhroutit, pomáhá svým příbuzným se zařizováním potřebných formalit a domáhá se pravdy o Lucově smrti. Naproti tomu postoj Ley je sice truchlivý, ale o mnoho lhostejnější. Spíše zuří nad tím, že si Luca vůbec dovolil zemřít.

Promluvy a myšlenkové pochody Lea a Anny, které jsou rozděleny do krátkých kapitol nadepsaných jménem postavy, z jejíž pohledu jsou psány, jsou propleteny úvahami Lucova vědomí, jež se smrtí neskončilo. Hlavní hrdina se překvapivě nezdá být smrtí zaskočen, spíše vše prožívá s ironií a nadhledem, ať již jde o pitvu, balzamování či o tlení jeho těla v rakvi. Luca se děsí toho, že jeho vědomí bude až do skonání věků bloudit světem, zatímco jeho přátelé a rodina budou stárnout a umírat. Mezitím vzpomíná na chvíle s Annou a Leem, které oba bezmezně miloval.

Nakonec sám Luca prozradí, že jeho smrt byla doopravdy nešťastnou nehodou, jak od začátku tvrdila policie. Opitý vínem si vzal několik prášků na spaní, které měly dle lékárníka zabrat až za půl hodiny, ale které vlivem alkoholu v jeho krvi a jejich nepřiměřenému množství způsobily, že Luco přepadl přes zábradlí mostu a zemřel na následky rány do hlavy o mostní pilíř.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 09.09.2011

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Philippe Besson - FlorenťanMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)