ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hůlová Petra (*12.07.1979)

­­­­

Cirkus Les Mémoires

V pořadí třetí kniha mladé nadané autorky Petry Hůlové se tentokrát odehrává v New Yorku, kde se postupně jako nitky rozmotávají a spojují osudy několika lidí.
Kniha začíná příjezdem mladé české dívky Terezy do Spojených států a města New York. Tereza je umělkyně, fotografka, v Čechách již pořádala nějaké výstavy v zakouřených klubech... Má představu, že někomu vlivnému ukáže své desky s fotkami, ten jí je s nadšením ohodnotí a začne vystavovat a ona se tak dočká velkého úspěchu. Americký sen jako má tolik jiných lidí, kteří jedou do tohoto města. Na nikoho takového však nenaráží.
Jednou, když takhle sedí v Central parku, přisedne si k ní na lavičku snědý muž a začne si s ní povídat. Jmenuje se Ramid. Zavede ji k sobě do bytu a vypráví jí svůj příběh.
Ramid se narodil v Síbě ženě, která měla dar vidění. Ramidův otec Sehil se moc často doma nezdržoval, a tak jej děti znali jen od vidění. Žili s matkou Sulou, za níž chodily ženy z celé vesnice, aby jim pomohla od jejich trápení. Tomu se Sula naučila od podivné ženštiny, která si ji jako mladou dívku vybrala na výcvik, protože v ní viděla její dar. Později se ukáže, že tato žena, Taura, je vlastně matkou Sehila, Sulina muže.
Sula díky svým schopnostem ví, že její syn Ramid se doma dlouho neohřeje. Je mu souzena cesta. Cesta do neznámých zemí a krajů. Jako mladý kluk se tedy ramid sbalí a odjíždí. Do Ameriky. Tam bydlí u svého strýce, Sulina bratra Charila, který sem před lety přijel stejně jako teď jeho synovec. Charil tu již má rodinu, ženu Mary, dva syny a dcerku Nilu. Do té se Ramid zamiluje. Nila je vypočítavá dívka, ale zároveň i nešťastná. Nechce žít s rodinou v Bronxu, pochybné čtvrti, do které by její kamarádky ze soukromé školy nikdy nevkročily. Ráda by žila na Manhattanu a byla herečkou. Její rodina však na to nemá peníze a navíc by se jí vysmála. Nila však umí nakládat se svojí krásou a chodí například v noci za svým dědečkem, jen aby si penězi a dárky od něj trošku přilepšila. Ramid po ní dlouho touží a nakonec si ji jeden večer vezme. Bez jejího svolení.
Druhý den se stydí za své chování a tak, když mu Charilovi synové nabídnou, aby s nimi odjel daleko do Chicaga na konkurz do basketballového mužstva, neváhá a odjíždí pryč od svého strýce.
Charil se do Ameriky dostal velkou náhodou. V jeho rodné zemi jednou zastavovala výprava Červeného kříže a s ní i dva mladí muži - Jacques a Pierre. Ti měli doma ve Francii cirkus. Cirkus Les Mémoires. Vzali Charila s sebou za oceán, protože uměl spoustu kouzelnických triků a mohl by být lákadlem pro návštěvníky. Skupinka nakonec s cirkusem dojede až do Ameriky, kde o ně přestává být zájem. Většina umělců i zvířat během kruté zimy zemře, ti chytřejší utečou. Mezi nimi i Charil, který se seznámí s Mary...
Ramid po útěku od strýce vykoná velkou a dlouhou několikaletou cestu napříč Amerikou. A nakonec dojede právě do New Yorku. Napřed se přidá k místní komunitě bezdomovců, postupně se vypracuje a najde si byt... Jednou narazí v oblíbené kavárně na něco zvláštního - obraz Nily jako prostitutky. Je k nepoznání, blonďaté vlasy jsou černé, malinové rty fialové..., ale Ramid ji přesto pozná. Pořád ji miluje a nepřestal na ni myslet. Obraz ukradne a pověsí si jej do svého bytu, kde se potom na něj s Terezou společně dívají. S Terezou, která je ta pravá. Ta, o které mu matka Sula již několikrát psala ve svých dopisech. Ta, co je mu souzena.
Celý příběh končí příjezdem Ramidovy rodiny ze Síby na newyorské letiště...

VLASTNÍ NÁZOR:

Autorka je právem řazena k nejnadanějším autorům mladé české generace. Vše dokonale navazuje a splétá se dohromady. Trošku škoda je, že první část knihy je rozvinutá a barvitě vylíčená, kdežto druhá již jakoby uspěchaná a leccos se v ní opakuje. Nicméně nápad, styl psaní, jazyk - to vše je dokonalé. Po poslední knížce autorky Přes matný sklo je Cirkus Les Mémoires vítaným zlepšením. Pamětem mojí babičce se však kniha, dle mého názoru, nevyrovná.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bajča, 24.04.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cirkus Les Mémoires
-Paměť mojí babičce, Paměť mojí babičce (2)
-Strážci občanského dobra
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Petra Hůlová - Cirkus Les MémoiresMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)