ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Stahl Peter W. (*1913)

­­­­

Nad ledem a Saharou

Kniha přibližuje letecké vojenské operace 2. světové války ze zcela neznámého pohledu - očima pilota německé Luftwaffe.

HLAVNÍ POSTAVA:

P.W.Stahl (dále jen Stahl) - Stahl je civilní letec, kterého jako bojeschopného muže povolají do války; klidný a vyrovnaný Němec ve střední letech; na válku má jiný názor než jiní (nacisti)

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává ve 40. a 50. letech 20. století, tedy v době druhé světové války, v Německu, Africe a ve Skandinávii.

DĚJ:

Stahl je civilní německý letec, který má nalétáno několik set hodin na civilních letadlech a vnitrostátních letech. Začne 2. světová válka a Stahl je povolán k bombardovacímu letectvu. V Německu absolvuje výcvik se svou posádkou, jež se často obměňuje a Stahl se o ní dále moc nezmiňuje.

Po absolvování výcviku je přecvičen na stroj Junkers Ju 88, který je jedním z nejmodernějších střemhlavých bombardérů. S Ju 88 létá bombardovat Londýn ve Velké Británii a přístavní města u ústí řek.

Poté je odvelen do Skandinávie, kde má za úkol bombardovat lodní cesty zásobující Velkou Británii. Létání v této oblasti je hodně nebezpečné, protože se zde vyskytují vysoká pohoří a často i námraza.

Ze Skandinávie je převelen do Afriky ke slavným Afrikakorps. Zde je létání ještě nesnadnější než ve Skandinávii, protože časté písečné bouře a písek zanášejí filtry. Stahl zde bombarduje muniční sklady Spojenců. Bombardování provádí svědomitě, ale má odpor k válce, připadá mu absurdní. Někdy dokonce, když se objeví nějaký silně založený nacistický vůdce, tak své úkoly sabotují.

LITERÁRNÍ A SLOHOVÝ ROZBOR:

Tato kniha je psána formou (leteckého) deníku. Píše ji sám Stahl, takže se jedná o autobiografický román. Částečně jde i o výklad, protože Stahl se hodně zmiňuje o svém stroji Ju 88 a popisuje jeho technické parametry. Vyskytují se zde i odborné výrazy.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi líbila, ale místy je trochu nudná, třeba když Stahl popisuje chůzi poslíčka, jenž jim přišel oznámit, že večer letí na Londýn. Jinak se mi zamlouvají popisy letadel a jeho názor na válku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zub, 18.01.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Peter W. Stahl - Nad ledem a SaharouMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­