ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Strathern Paul (*1940)

­­­­

Mendělejevův sen

Dějiny chemie, zobrazené prostřednictvím putování po stopách chemických prvků a orámované životním příběhem "zakladatele" oboru (tvůrce periodické tabulky chemických prvků), D.Mendělejeva.

Populárně naučná kniha, který provází vývojem chemie od starověku až po sestavení periodické tabulky prvků. Je zde výborně popsáno, jak filozofie doby ovlivňovala myšlení vědců. Větší pozornost je věnována Paracelsusovi, Mikuláši Kusánskému, Antoine Lavoisieru a samozřejmě Dmitriji Mendělejeviu.
Chemie (alchymie) se velmi dlouhou dobu téměř vůbec nerozvíjela. Alchymisté ve středověku téměř vůbec netušili, co se vlastně děje a všem jim šlo jen o transmutaci kovů ve zlato. Věřili, že kovy v zemi dozrávají, že stříbro je "nedozrálé" zlato. Alchymisté, ale i moderní vědci často zkoušeli své sloučeniny ochutnat, proto jich mnoho zemřelo na otravu.
Mendělejev byl nepochybně velmi nadaný člověk. Nikdo před ním neopíral svou teorii o vědecký omyl. Mendělejev předpokládal, že některé prvky mají špatně vypočítanou relativní hmotnost (v případě fosforu měl pravdu). Předpověděl existenci dvou dosud neobjevených prvků, které nazval eka-hliník a eka-silikon, dokonce odhadl jejich vlastnosti. O pár let později byly objeveny gallium a germanium a ukázalo se, že Mendělejev jejich vlastnosti odhadl téměř přesně. Dmitrij Mendělejev tak položil základy pro rozvinutí chemie v celé rovině.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Brejchová, 07.09.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Paul Strathern - Mendělejevův senMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­