ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Féval st. Paul (*29.09.1816 - †08.03.1887)

­­­­

Hrbáč

  • Literární druh: epika
  • Žánr: román
  • Forma: próza
  • Vyprávěcí postup: er-forma

Historický román s množstvím dobrodružných a romantických prvků, odehrávající se ve Francii na přelomu 17. a 18. století.
Dějově barvitý příběh se rozehrává kolem Filipa de Nevers a životních příběhů jeho dcery, krásné dívky, vystavené mnoha dvorským intrikám. Kromě napínavého příběhu s řadou dramatických situací je kniha i dobovým obrazem Paříže doby Ludvíka XIV.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Academia v Praze roku 2008 (1. vydání tamtéž). Z francouzského originálu Le bossu přeložil a upravil Vilém Opatrný. Počet stran: 534. ISBN: 978-80-200-1652-2.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Paul Féval st. (1816-1887) byl francouzský prozaik a dramatik období realismu, považovaný za jednoho ze zakladatelů moderního kriminálního thrilleru, známý svými dobrodružnými romány psanými ve stylu Alexandra Dumase st. a Eugèna Suea. Byl rovněž prezidentem Společnosti spisovatelů.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Francie - hrad Caylus a Paříž, rok 1699 (za Ludvíka XIV.) a poté o 18 let později

KOMPOZICE:

Chronologická, v deníku hlavní hrdinky retrospektivní

POSTAVY:

Jindřich de Lagardère [Lagardér] - poněkud vyšší, než bývá obvyklé, má rusé vlasy a černé kníry; jeho bývalí učitelé šermu Passepoil [Paspual] a Cocardasse [Kokardas] mu přezdívají Pařížánek; vždy dodrží svůj slib; Auroře několikrát zachránil život, přičemž nasazoval svůj vlastní; taktéž je do ní zamilovaný
Aurora [Órora] z Neversu - krásná a velmi podobná své matce Auroře z Caylu, které píše deníky; na setkání s ní se těší; Jindřicha miluje a je přesvědčena, že je pro něj velkou zátěží; ten ji nikdy neřekl, kdo Aurora ve skutečnosti je
Filip de Gonzague [Gonzag] - vznešený a zženštilého vzezření; velmi vychytralý a podlý; díky sňatku s Aurořinou matkou získal po smrti markýze z Caylu nesmírné jmění a zároveň držel neverské statky; Gonzague vždycky mluvil pravdu, tu svou polopravdu, ve skutečnosti lež zaobalenou v pravdivá obecná rčení; jeho věrný sluha se jmenuje Peyrolles [Pejrol]

OBSAH:

Jedné noci se rytíř Jindřich de Lagardère stal svědkem zákeřné vraždy vévody Filipa z Neversu. Umírajícímu slíbil, že se postará o jeho dvouroční dceru Auroru. Vdovu po Neversovi si pak vzal za ženu Filipův bratranec Filip de Gonzague.

Po 18 letech se Lagardère vrací ze Španělska do Paříže a převléká se za hrbáče. Je s ním i krásná Aurora, která je do něho zamilovaná. Když hrbáč a Aurora přede všemi podepíší manželskou smlouvu, strhává si Lagardère masku a Aurora se shledává se svou matkou, která celou dobu žila ve smutku a v naději, že svou dceru zase jednou uvidí. Kníže Gonzague však Lagardèra obviní z Neversovy vraždy a soud rozhodne, že musí být popraven.

Na rodinné radě pak chce Gonzague otevřít zapečetěnou obálku s Aurořiným rodným listem a oddacím listem jejích rodičů. Když mu ale Lagardère, jenž je zde přítomen, řekne, že z vnitřní strany obálky napsal krví umírající vévoda de Nevers jméno svého vraha, spálí Gonzague obálku. Tím prokázal svůj vražedný čin, protože tam nebylo napsáno nic. Lagardère pak Gonzagua při šermířském boji zabije. Vévoda z Neversu je tak pomstěn a jeho dcera Aurora se může jmenovat paní de Lagardèrová.

INSPIRACE LITERÁRNÍM DÍLEM:

Dílo bylo mnohokrát zfilmováno. V roli Lagardèra byl nejnezapomenutelnější Jean Marais [Žán Maré] ve filmu z roku 1959 (režie André Hunebelle).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jana Havlíčková, 28.10.2017

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Paul Féval st. - HrbáčMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­