ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­

Opička z Klamovky

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Vyšehrad v Praze roku 1948 (1. vydání). Ilustroval Antonín Michalčík. Počet stran: 60.

OBSAH:

Příběh je zasazen do prostředí Velké Prahy do části Košíře, kde stával zámeček hrabat Clam-Gallasů, obklopený rozsáhlou zahradou. Tato zahrada se stala veřejným parkem a všichni jí neřekli jinak nežli Klamovka. V tomto parku byla zřízena restaurace, což zvedlo věhlas Klamovky, takže do ní chodívaly celé rodiny i s dětmi. U restaurace stávala klec, kde se střídala zvířata, nejprve sova, pak poštolky. Jedním z obyvatelů klece se stala také opička Ivánek, kterou děti milovaly, a on měl rád je. Po první světové válce byl v kleci chován dokonce i medvěd, kterého přivezli legionáři ze Sibiře a který zaplatil životem za zabití malého chlapce.

Vypravěčem je chlapec, kterému je 12 let. Jednoho dne tatínek donese domů opičku. Jmenuje se Ivánek. Nejprve je neklidný a vše chce tahat a prozkoumávat, proto musí mít obojek s řetízkem. Chlapec se dozvídá, že opička má sloužit nejen k jeho zábavě, ale že je určena i pro rozveselení lidí v kleci u restaurace.
Když bylo léto a teplé dny, žil Ivánek v Klamovce spokojeně. S příchodem podzimu a chladných nocí trpěl Ivánek zimou. V té době zemřel chlapci tatínek a opička u restaurace mu jej připomínala, vzpomínal, jak ji tatínek přinesl domů v náručí. Každá vzpomínka mu tatínka připomínala.

Jednou v zimě zašel při svých toulkách chlapec do elektrárny, kde nalezl v kleci Ivánka a topiče, jenž jej právě poléval studenou vodou. Vše vyprávěl doma a maminka nakonec svolila, aby Ivánka mohl přinést opět domů. A tak se i stalo. Nejprve opičku uvazovali v kuchyni u nohy kredence, kde měla misky. Poté si začala zvykat i bez řemínku. Opička spala v kuchyni pod kamny, kde byla ohřívárna talířů.

Mezi opičkou a chlapcem se tvořilo pevné pouto přátelství. Ivánek byl nezbeda, tu kradl barvičky nebo pil pivo. Když se v bytě narodila koťata, stal se Ivánek vychovatelem kocourka Macka, jehož si jediného z koťátek nechali. Ten nikdy nikoho neškrábl, snad ho tak slušně Ivánek vychoval. Tento Ivánek také zbožňoval vodu, nechávali jej se koupat v neckách, když už byli všichni umytí. Jednoho dne se dokonce schoval do zásobníku teplé vody, kterou používali v kuchyni.

Opička Ivánek byl zvídavý tvor, vše jej bavilo prozkoumávat, zkoušet a ochutnávat.
I tak se stalo, že se pustil do párání upleteného kousku pletení chlapcovy sestry Milady.
Také se nechával rád strojit od dětí, které jej převlékaly do šatiček a různých úborů, chovaly ho pak jako miminko, až to bylo k smíchu. Ivánek měl děti velmi rád a děti zase jeho.
Rovněž se rád vzhlížel v zrcadle a dělal na sebe "opičky".
Zničil sestře Miladě šaty do tanečních, chodíval na návštěvy k sousedům otevřenými okny a po římsách.
Učiteli hudby panu Příhodovi zdemoloval byt, a v jiném domě, do kterého se dostal rovněž oknem, se schoval za basu u basisty Kolaříka, jehož několikrát vyděsil, až si Kolařík myslel, že u nich doma ve dne straší. Vloupal se ke zvěrolékaři Šebelkovi, před kterým měly všechny děti respekt a strachovaly se jej, a tam ukradl mince, jež si nacpal do vaků a pak je z okna házel dětem na ulici. To potom pan zvěrolékař nebyl rád.

V zimě bylo Ivánkovi smutno. Nemohl na stromy do zahrady ani na římsy. Přesto si užil vánoční čas, i pod stromečkem nalezl balíček plný laskomin. Ještě předtím však ve vaně chytal kapry, až z toho dostal rýmu. Náhradou za všechny stromy mu byl nazdobený stromek vánoční.

Ivánek byl inteligentní zvíře a stal se součástí chlapcovy rodiny. Chlapec jej vozíval na sedátku svého kola a podnikali spolu tak různé výlety a výpravy.
Jednoho dne, když se chlapec vracel domů ze školy, jej Ivánek ani nevyhlížel z okna, ani mu neběžel naproti, jako to dělával vždycky. Všiml si však houfu dětí pod římsou, kde o metr dál se v drátech elektrického vedení zmítal Ivánek. Chlapec Ivánka vysvobodil a popáleniny mu obvázal. Vzkázali pro zvěrolékaře Šebelku, jenž se o opičku pečlivě a bezplatně staral. Chlapec se ho už vůbec nebál, byl přirozeně lidský a zapomněl i na to, co Ivánkovi sliboval jako pomstu za ukradené mince. Ivánek chřadl, až jednoho dne vydechl naposledy...
Děti ze sousedství Ivánkovi vystrojily slavný pohřeb, kterého se zúčastnili i dospělí lidé z okolí, protože kdekdo Ivánka znal a litoval jeho smutného konce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 29.04.2018

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Oldřich Hlaváček - Opička z KlamovkyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­