ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hawthorne Nathaniel (*04.07.1804 - †18.05.1864)

­­­­

Šarlatové písmeno

Z angl. originálu - The Scarlet letter (1850)
Překlady: František Žilka - Rudé písmeno, 1904; Jaroslav Skalický, 1946; Jarmila Fastrová, 1969

DĚJ:

Děj tohoto symbolického románu se odehrává v první novoanglické puritánské kolonii (zhruba dnešní Boston) ve 40.-50. letech 17. století. Hlavní hrdinka Hester Prynneová zhřeší po svém příjezdu do Ameriky s mladým duchovním Arthurem Dimmesdalem. Je uvězněna, protože odmítá sdělit, kdo je otcem jejího dítěte, a odsouzena k doživotnímu nošení šarlatového písmena A (z angl. "adulteress", v čes. překladu S - smilnice).
Na pranýři ji uvidí její manžel - lékař, se kterým se už dlouho nestýkala. Nepodnikne nic, aby ji zachránil, a pod jménem Roger Chillingworth začne sám pátrat po jejím milenci. Všimne si zhoršujícího se Dimmesdalova zdraví a nabídne mu lékařskou pomoc - náhodou při tom na knězově hrudi objeví krvavé stigma ve tvaru písmene A.
Hester mezitím v ústraní vychovává nezkrotnou dceru Perlu, "dítě porušeného zákona". Kolonisté zanedlouho oceňují Hesteřino vyšívačské umění a její nezištnost, když se stane dobrovolnou ošetřovatelkou. "A" nyní začíná nabývat nových významů - able (schopná) a dokonce i angel (andělská).
Události vrcholí po 7 letech. Dimmesdale se velmi proslaví, ale stále ho sužují výčitky svědomí a strach z lékaře. Hester odhalí Chillingworthovy úmysly a svého milence varuje. Oba se rozhodnou odjet do Evropy, ale Dimmesdale, v den volby guvernéra, vystoupí společně s Hester i Perlou na pranýř, dozná vinu a umírá. Chillingworth zemře brzy poté a odkáže své jmění Perle, která jediná kolonii opouští. Hester zůstává a zasvětí zbytek svého života péci o slabé a nešťastné ženy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kit, 12.11.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Nathaniel Hawthorne - Šarlatové písmenoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­