ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bárta Milan (*16.09.1970)

­­­­

Rafťáci

Knižní podoba filmového příběhu o dvou kamarádech a jejich patáliích s láskou.
Kniha vznikla na motivy filmového scénáře a její ctižádostí je jediné: co nejpřesněji popsat dění na filmovém plátně. Taková literatura musí být nutně poněkud toporná, nicméně autorovi se podařilo celkem přesvědčivě vystihnout všechny přednosti filmu - letní bezstarostnou atmosféru, dějový spád bez zastávek a pečlivě odpozorovaný a zachycený teenagerský slovník.
Dva opuštění kamarádi na řece versus parta krásných dívek na vodáckém výcviku, to by mohla být idyla, ale ve hře je i ďábelský bratříček a samozřejmě několik legračních "dospěláků". Největší komplikací na cestě za erotikou je však vlastní nešikovnost...
Přílohou je asi čtyřicet barevných fotografií z filmu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Alpress ve Frýdku-Místku roku 2006 (1. vydání). Počet stran: 243. ISBN: 80-7362-211-4.

OBSAH:

Dany a Filip jsou teenageři. Protože Filip chce konečně začít intimně žít, zkušenější Dany mu pomáhá sehnat holku. Problém tkví v tom, že Filip má prostě smůlu. Vždy když už je "ruka v rukávě", něco se pokazí - například rozlitá slivovice začne hořet od svíček, potom chytne celý pokoj a od něj skoro celý dům, načež se vedle něj objeví holka, která s ním byla v onom pokoji, a je celá v obvazech. Takže Filip má problém a jako trest musí jet o letních prázdninách pomáhat se žněmi ke strýci na Moravu. Jenže on plánoval jet s Danym na vodu, kde už měl Dany mít připravenou další "akci" ke zbavení Filipa jeho prokletí.

Filip tedy odjíždí na Moravu. Několik desítek kilometrů za hlavním městem, které bylo jeho původní lokací, vystupuje z autobusu, vytahuje mapu České republiky a vydává se směrem k Vltavě. Když se konečně setká s Danym, tem mu sdělí špatnou zprávu. "Roštěnky" odjely na léto k moři. Když se navíc nečekaně objeví Danyho mladší hyperaktivní bratr Honzík a rodiče, kteří zrovna řeší manželskou krizi, má Filip skoro jasno a balí kufry, protože nechce mít průšvih kvůli ničemu.

Jenže ráno se stala zvláštní věc. Danyho povedený bráška přivázal jejich stan za motorový člun, který se rozjel. Dany i Filip se málem utopili. Ale jenom málem. Zachránily je totiž slečny z vodáckého kurzu, které se v kempu náhle zjevily. No a tak se Filip rozhodl na Moravu nejet, a dokonce se zamiloval. Jeho vyvolenou se stala "zelenoočka".

Dany ale začal Filipovi vybírat jinou, aby šel zase "na jistotu". Když Filipovi domluvil rande s Martinou, opět se potvrdilo, že Filip Kaštan prostě nemůže jít do předem nachystané akce. Tentokrát mu zavolala matka, a když začal říkat něco o tom, že má práci s nějakou krávou, Martina se začala oblékat, no a prostě se to zase nějak pokazilo.

Potom navíc nastaly potíže. Honzík propíchl člun, takže šli pěšky. Potom museli Honzíka nechat u Filipovy babičky, ale ta zavolala Filipově matce, která už Filipa hledala. Přese všechno se dostali do cíle své cesty. Tam se konal ples. Dany se snažil dohodit Filipovi jednu zrzku. Filip ji ale důrazně odmítl. Nakonec se před ní musel schovat pod stůl s dlouhým ubrusem. A co se nestalo, ubrus se nadzvedl a pod stůl vlezla "zelenoočka", která se také musela schovat před nežádoucími uchazeči o ni. Krátce si popovídali, zjistili, že od první chvíle si vzájemně padli do oka a jedinou překážkou mezi nimi byl Dany, který Filipovi říkal, že ona není to pravé pro něj, a jí zase říkal, že není Filipův typ. Potom se oba k sobě přisunuli a...Filip se konečně dočkal.

VLASTNÍ NÁZOR:

Líbilo se mi, že kniha je napsaná nespisovně. Výborně to dokresluje celkovou uvolněnost atmosféry, když jsou dva puberťáci u vody.

Přestože je dílo v podstatě jenom trochu upraveným přepisem scénáře filmu Rafťáci (2006, režie Karel Janák), zdála se mi kniha o trochu lepší než samotný film. Všechny situace jako by ožily v mysli čtenáře. Čtenář si totiž může v situacích představit sám sebe, což je mnohdy lepší než scéna z filmu.

Knihu bych rozhodně doporučil všem chlapcům prožívajícím dospívání.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Franta, 21.04.2016

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Milan Bárta - RafťáciMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)