ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Šolochov Michail Alexandrovič (*24.05.1905 - †21.02.1984)

­­­­

Osud člověka (3)

Povídka o hrdinství prostého člověka, který projde frontou Velké vlastenecké války, přežije úrapy zajetí, ztratí celou rodinu, a přesto nerezignuje.

Během prvního poválečného jara má autor cestu do stanice Bukanovské. Cesta je ale velmi obtížná. Po několika hodinové cestě dorazí k přívozu na Jelance, kde se na chatrné pramičce přepraví na druhý břeh a čeká na ostatní, až se přepraví za ním. Při tomto čekání se setká s Andrejem Sokolovem doprovázeným malým chlapcem, jenž na první pohled vypadá jako jeho syn. Po krátkém rozhovoru začne Sokolov samovolně vypravovat svůj životní příběh.

Sokolov dřív pracoval jako dělník, seznámil se svojí budoucí ženou, oženil se s ní, založili rodinu (syn a dvě dcery) a postavili dům. Sokolov začal pracovat jako řidič, aby se jeho rodina měla dobře. Děti rostly, dobře se učily, ale do klidného rodinného života vstoupila válka. Díky svým řidičským zkušenostem se dostal samozřejmě k řízením nákladních vozů. Několikrát byl raněn, ale smrti se stále vyhýbal. Při jednom z bojů bylo nutné dovézt střelivo přímo na bojiště, jenže i přes veškeré úsilí se tam Sokolov nikdy nedostal. Pravděpodobně něco vybuchlo těsně u jeho vozu. Tento výbuch jen tak tak přežil, ale upadl do zajetí Němců. Zajatci přenocovali v jakési vypálené vsi, a to přímo v kostele. Zde Sokolov poprvé zabije člověka-rádce z vlastních řad. Všichni zbylí zajatci (velkou část Němci pozabíjeli po cestě) byli deportování do koncentračního tábora v Poznani. Zde se mu naskytne příležitost k útěku, jenž se mu dokonce podaří, ale po čtyřech dnech je stejně chycen. Sokolov dva roky putoval z jednoho "lágru" do druhého. Pak se ocitl v táboře u Drážďan, kde musel pracovat v kamenolomu a denně nalámat 4 kubíky. Jednou si postěžuje, že je to moc, že na jejich náhrobek by stačil jen jeden. Někdo však tyto slova donesl veliteli Müllerovi, jenž si Sokolova nechal předvolat. Bylo jasné že na okamžitou popravu. Sokolov však vyvázl živý. Po nějaké době se pak velkým štěstím dostal z největších nuzných podmínek pryč - dělal šoféra jakémusi německému inženýrovi v hodnosti majora. Využil své příležitosti a majora uhodil do hlavy a pronikl s ním až ke své armádě. Předal zajatého majora a byl navrhnut na státní vyznamenání. Dostal se do nemocnice, odkud ihned píše své ženě. Bohužel dostal z Voroněže zprávu až od souseda, který mu sdělil, že jeho žena a dcery zahynuly při náletu. Pouze jeho syn Anatolij přežil - dobrovolně se však přihlásil na frontu. Sokolov se vrací do boje a i jemu po dlouhé době svitne naděje, že svého syna uvidí.
Došli k Berlínu různými cestami. Sokolov se nemohl dočkat, až se se synem setká. Jenže i tady na něj dolehne krutá rána osudu. Jeho syn padl. Po válce se zdrcený neměl kam vrátit. Bez rodiny, domu, ... Odjel do Urjupinska za svým přítelem a jeho ženou a začal zase pracovat jako řidič. Vždy, když se vracel z cesty, zastavoval se v jedné čajovně a zde potkal malého kloučka. Otrhaného, nemytého, ... Čtvrtý den jej oslovil, a když poznal, že chlapec Váňa je sirotek, ihned se jej ujal a řekl mu, že je jeho otec. Docela spokojeně si žili, ale pak Sokolov přijde o svůj řidičský průkaz. A teď s chlapcem putuje po Rusku za svým přítelem, jenž mu nabídl práci tesaře. A pak by si snad mohl obnovit svůj průkaz, usadit se a dát chlapce do školy.

Sokolov se odmlčí. Po chvíli oba muži uslyší šplouchat loďku a rozloučí se.

ZÁVĚR:

  • novela o životě lidí před a po válce
  • typický charakter hrdiny, který je zkoušen krutým osudem, mohou pod ním zahynout, ale nemohou být nijak poníženi nebo zlomeni - vždy si zachovají svou čest a hrdost, a to i ve chvíli, kdy to ostatní vzdávají - proto jim často osud udělí milost, protože se nepoddali
  • o lidských útrapách a problému navrátit se zpět do normálního života (nemají rodiny, majetek, navíc je tísní špatné vzpomínky tím způsobené)
  • objevují se hodně pocity Sokolova, jaké měl, když přežil výbuch u vozu, když poprvé zabil nebo pocity před očekávanou smrtí
  • přesto to Sokolov vidí jako svůj osud a je ochoten i přes všechna svá utrpení bojovat dál a nevzdávat to - hlavně díky malému chlapci, jehož potkala také krutá rána osudu a vlastně si tak vzájemně pomáhají; Sokolov si našel novou víru v život...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavlína, 02.03.2010

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Michail Alexandrovič Šolochov - Osud člověka (3)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)