ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šimáček Matěj Anastazia (*05.02.1860 - †12.02.1913)

­­­­

Duše továrny

Hlavní postava Barka (Barča) Fisterová je veselá temperamentní dívka, která pracuje od třinácti let v cukrovaru. V továrně se jí líbí a ráda se tam vrací, protože tak uniká vlivu své disharmonické rodiny. Její otec je surovec, který Barčiným sestrám a matce vyčítá, že nevydělávají. Proto nemají rády Barku, protože jako jediná není plně vystavena otcovu hněvu.
Dívka si k továrně vypěstuje hluboký vztah, nahrazuje jí matku, otce i sourozence. Postupem času začne toužit po muži, který by ji měl rád. Tímto člověkem se stane Jan Soukup, který také pracuje v továrně. Když se jim narodí dítě, vyskytnou se mezi nimi časté spory, protože Barča chce navštěvovat továrnu a Soukup jí vyčítá, že se málo stará o dítě. Barča často sedí za chladných nocí na verandě a toužebně pozoruje továrnu. Dokonce se u ní začnou projevovat příznaky schizofrenie. Jedné noci se nechá unést touhou a po půlnoci se vydá k továrně. Vstoupí dovnitř, načež se všichni diví, co tam provádí. Spatří ji i Soukup, jenž je posedlý vztekem, a chce se na ni vrhnout. Barča před ním utíká a cestou nahlas doufá, že ji její milovaná továrna spasí, což se svým způsobem stane, protože ji usmrtí tamní stroj.

Povídku uzavírají tyto věty:
"Továrna nenechala ji zabít od jiného.
Barča patřila jí, i vzala si ji."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 30.06.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Matěj Anastazia Šimáček - Duše továrnyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­