ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Sedgwick Marcus (*08.04.1968)

­­­­

Já nejsem neviditelná

  • pro starší děti a mládež

Tajemné dobrodružství 16leté nevidomé Laureth a jejího malého brášky, kteří pátrají po svém zmizelém otci.
Tatínek Laureth a Benjamina je spisovatel, jenž se v posledních letech upnul k jediné myšlence - chce napsat knihu o pravděpodobnosti, souhře okolností, náhodě, s níž se setkáváme tím častěji, čím víc ji očekáváme. Jeho nápady jsou čím dál podivínštější, až jednoho dne zmizí. Pátrání po něm zavede sourozence z Londýna až do New Yorku, kde na ně čeká velmi nebezpečné dobrodružství.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství CooBoo v Praze roku 2015 (1. vydání). Z anglického originálu She Is Not Invisible přeložila Dana Stuchlá. Počet stran: 271. ISBN: 978-80-7447-803-1.

OBSAH:

Vypravěčkou příběhu je 16letá Laureth, jež nás už na prvních stránkách seznamuje se svým plánem unést mladšího brášku a odletět z Londýna do New Yorku, kde se chce pokusit najít svého otce. Tím je slavný spisovatel Jack Peak, který zrovna pracuje na nové knize, hodně cestuje a pro rodinu si nedokáže nalézt dostatek času. Proto mu Laureth vyřizuje elektronickou korespondenci o odpovídá místo něj jeho fanouškům. Mezi posledními maily ale objeví jeden znepokojivý: někdo jménem pan Walker žádá nálezné za zápisník, který pan Peak ztratil v New Yorku. A to je divné, protože poznámkový deník je pro Peaka příliš cenný, než aby ho někde zapomněl, navíc se tou dobou měl nacházet ve Švýcarsku. Nebere telefon a neodpovídá na maily. Laureth se obává, že se mu stalo něco zlého, a rozhodne se využít matčina odjezdu k tomu, aby podnikla šílenou záchrannou výpravu. Matka se totiž do otcova hledání nemíní nijak angažovat, považuje to za další jeho uměleckou výstřednost a nezodpovědnost, kterou svou rodinu poslední dobou deptá. Laureth se tedy rozhodne ukrást její kreditní kartu, koupit letenku do New Yorku a odletět do neznáma. A brášku Benjamina k tomu potřebuje skutečně nutně: je totiž slepá!

Laureth se podaří nemožné - přesvědčí letištní kontrolu, že letí sami s vědomím rodičů, zvládne se zorientovat na přeplněném letišti a po přistání v New Yorku vyhledat pana Walkera na domluveném místě. Co by bylo příliš náročné i pro zdravou dívku, zvládá Laureth na jedničku - svým důvtipem dokáže nalézt vždy vhodné řešení rizikové situace, přičemž Benjamin funguje hlavně jako vodicí pes a čtečka v jednom. Laureth si uvědomuje, že bratříčka využívá, trápí a vystavuje nebezpečí. Cítí se provinile a bezmocně především v momentech, které naznačují, že ztratila otcovu stopu. Takovým momentem je například setkání s panem Walkerem, ukáže se totiž, že jde jen o dvanáctiletého kluka, malého podivína, jenž tátův deník našel náhodou. Právě jeho postřehy se však pro Laureth stanou zásadními pojítky mezi jednotlivými informacemi, které získala přečtením deníku. Děti se ubytují v otcově pokoji (stránky deníku jsou založeny účtenkou) a hledají na místech, o kterých se v knize píše, vždy však marně.

Laureth přemýšlí o otcově inspiraci, která se má stát námětem jeho příští knihy a o které pojednává v deníku. Jde o pojem koincidence, jinak též synchronicita, který lze definovat jako zdánlivě náhodnou souhru, souběh nepravděpodobných událostí. Peak v deníku obšírně probírá argumenty potvrzující, či vyvracející myšlenku, že uspořádání celého světa je logické, založené na pravidlech, která se mohou projevit v situacích, jež považujeme za náhodné, přestože někde je uložen důvod, proč k nim došlo. Opírá se o Junga, Freuda, Einsteina a jiné uznávané vědce i spisovatele, kteří se touto myšlenkou zabývali. Právě tento způsob nahlížení světa - předpoklad, že "osudové náznaky", náhody, vize nebo předtuchy mají smysl, Laureth dává naději otce najít. Zaměří se na jeho oblíbené číslo 354: táta si vybírá v hotelech pokoje s tímto číslem, ukáže se, že má tímto číslem zakódovaný i hotelový trezor. Dokonce škola, kam chodí pan Walker, je náhodou označena tímto číslem, sourozenci proto pátrají na rohu 35. a 4. ulice, ale bezúspěšně. Navíc jsou přepadeni, ukáže se však, že parta násilníků si dvojici vytipovala, dokonce že předtím přepadla a okradla jejich tátu a chystala se vloupat do jeho hotelového pokoje a vykrást trezor. Po Laureth nyní chtějí právě kód k trezoru. Sourozence z nebezpečí dostane pan Walker, jenž na pomoc přizve staršího bratra a jeho kamarády. Ti jednoho z násilníků zpacifikují. Další se pokusí zaútočit přímo v hotelu, Benjamin však rozbije všechny žárovky a oběma se podaří utéct. A venku před hotelem potkávají svého tátu, který jim vypráví o svém přepadení a o cestě, kterou musel bez prostředků, dokladů a telefonu podniknout, aby se dostal do bezpečí. Lepší souhru okolností by snad osud ani nevymyslel, a tak se rodina brzy setká ještě i s maminkou, jež se vydala po návratu domů své děti hledat. Mezi rodiči dochází k usmíření a Laureth díky této své anabázi dospěla: prokázala svou samostatnost a schopnost - nejen schopnost i přes svůj handicap řešit nebezpečné situace, ale také schopnost proniknout do hlubšího smyslu uspořádání samotného lidského bytí v tomto světě a přemýšlet o něm. Zatímco její otec po newyorské příhodě svou teorii o koincidenci nakonec zavrhl, Laureth svůj příběh zakončuje slovy: "Pořád přemýšlím o všech těch bláznivých spojeních, která musela nastat, aby se toto celé odehrálo, a děsí mě to... Možná se i vám něco takového přihodí, jednoho dne... Něco tak zvláštního, že vás to přiměje zastavit se a uvažovat o tom... Přemýšlet o tom, co je pro slepou dívku důležitější než zrak. O tom, co je pro nás všechny důležité." (str. 271)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jana T., 22.02.2016

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Marcus Sedgwick - Já nejsem neviditelnáMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­