ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Souček Ludvík (*17.05.1926 - †26.12.1978)

­­­­

Cesta slepých ptáků (2)

Ilustroval Kamil Lhoták.
V Klubu mladých čtenářů vydal Albatros, nakladatelství pro děti a mládež, v Praze roku 1989 (3. vydání, 1. vydání 1964)

PŘEDMLUVA:

Osudy a zážitky dr. Kameníka, díky jeho laskavosti a ochotě autor knihu píše. Aby předešel autor (= redaktor) nepřesnostem, nahrál lidi jemu blízké na magnetofon. Poděkování autora všem spolupracujícím osobám.

DĚJ:

Monolog dr. Kameníka. Náhody jsou nesmysl - nikdo nic neobjevil, nevynalezl náhodou. Seznamujeme se s psychiatrem dr. Bjelkem, Islanďanem, kterému při návštěvě Prahy praskl slepák. Dr. Bjelke mluví anglicky, francouzsky, německy a rusky. Byl opálený, takže vypadal spíše jako Ital než Seveřan. Jeho koníčkem je sbírání brouků rodu Leptoderinů. Jiřího Kameníka oslovuje Jyrry.
Spolu rozebírají skutečnost, zda byl Jules Verne na Islandu. Jeho životopisci to neuvádějí (poznámky autora pod čarou = vysvětlení nepřesností). Bjelke dosvědčil, že Verne tam byl, jeho dědeček s ním podnikl výpravu "Do středu země". Bjelke a Kameník svoji akci nazývají VAI, tzn. Verne a Island.
Profesor Sörenssen je seznamuje s alchymistou Arnem Saknussennem z 16. století. Profesor je znalcem run a rozluštil pergamen z Vernovy knihy. Dozvídají se, že Verne byl opravdu na Islandu. Pergamen pochází z Amiens, Verne tu byl a zamiloval se do Honoriny.
Na prosbu dr. Kameníka se k nim připojuje fotografka Alena Králová, která se vydává do Paříže, kde pročítá Vernův deník. Verne vyškrábal všechny zmínky o návštěvě Islandu, proto o ní nikdo nevěděl.
Bjelke zařídil, aby byl Kameník pozván na Island, měl s sebou vzít i Alenu. Tím se mění jejich život i prostředí. Islanďané tu žili tisíc let sami pro sebe, proti zlu vznikaly hrdinské zpěvy, které se předávaly ustně z generace na generaci, například "Velcí muži s mocnými štíty nezahynou, ale smrt skosí pasáky ovcí a lovce malých ptáků. Střežte se malých ptáků a ledových blesků dříve, než vás pohltí Díra svatého Patrika". To je vchod do pekla, do podzemí.

Slepí ptáci ukazují cestu do podzemí, byli radioaktivní, nevytesali je do skály lidé, radioaktivita na ně neměla vliv. Kdo je lehce osvícen radioaktivními paprsky, dostává horečku.
Island = země tradic (tradice, zvyky, sebevědomí, hrdost je uchránily). Nikdo se nesmí dozvědět o radioaktivitě. Od roku 1951 je Island součástí NATO, vytváří se zde ničící zbraně. Kameník, Bjelke a Alena musí Díru svatého Patrika zavalit.
Vidí zde kostry, které ukazují radioaktivní místa, druhy Leptoderinů jsou zmutovaní, tito brouci vypadají jako zrůdy.
INTERVIEW S DOCENTEM HOLUBEM (vloženo do textu) - na Zemi odpradávna jsou mimozemšťané, ukazuje přímé i nepřímé důkazy.
Američané proti "komunistickým špiónům", kteří prohlížejí důležité oblasti, za laskavého doprovodu islandských veřejných činitelů; policie doporučuje okamžité přerušení styků s těmito komunisty. Už nemohou do Sneffelsu vstoupit.
Redaktor a dr. Kameník si povídají o svých odborných znalostech, citují z odborné literatury.

Vědci se rozdělují na dvě části. Bjelke jde s Jyrrym, Alena jde s islandským vědcem a přítelem Bjelkeho Leifem do zakázané oblasti. Leif je horolezec a sběratel rostlin a živočichů. Setkávají se s druhou částí výpravy. Kameník slibuje, že si Alenu vezme, ale musí prozkoumat Díru svatého Patrika.
Narazili na "vchod" do jeskyně, ale museli odstřelit kameny dynamitem. Uviděli tři postavy - figuríny vytvořené ze zvláštní látky, a obrazovku, ve které vidí podmořský svět. Nastal však problém s nedostatkem vody a vyčerpaností. V jezírku nalezli láhev od vína s dopisem od Julese Verna a Bjelkova dědečka Hanse. Píší, že existují dvě cesty ven, nacházejí se tam "nadlidské" vynálezy, o kterých se nikdo nesmí dozvědět. NEZVRATNÝ DŮKAZ VERNOVY NÁVŠTĚVY ISLANDU, "objevy techniky světu dosud neznámé".
Výprava se rozděluje, Leif jde s Alenou do komunistického časopisu zveřejnit své tajemství. Bjelke s Kameníkem hledali Díru, aby je nikdo nepředešel, v případě nebezpečí odpálí nálož. Na základě chemické tabulky vypouští Bjelke s Kameníkem UFO (?) raketu. Spatřují černou chobotnici a obrazovku, kde se odvíjel vznik mimozemského světa. Hvězdice jsou inteligentní bytosti, "ptáci" zde žijí bez očí. VLOŽEN DOPIS PILOTA, KTERÝ VIDĚL UFO.
Alena s Leifem se dostali do redakce, kde zalarmovali mnoho lidí. Bjelkeho a Kameníka najde americký voják, mají hned opustit tento prostor. Bjelke odpálí dynamit jako výhružku a voják odejde. Čekají ozbrojence, ale místo nich uslyší mnohé hlasy "svobodných islandských lidí" (= revoluční pochod za svobodu). Kameníkovi vyvstane na mysl báseň: "Čechy krásné, Čechy mé...".
"Když jsme se volky nevolky stali slavnými - a věřte, redaktore, že to není zvlášť příjemné a nikdy se o to raději nesnažte." Skončila dobyvatelská éra Sneffelsu, začal Saknussen (před 300 lety), pokračoval Jules Verne (před 100 lety) a dovršili ji oni. Území se ujali vědci z celého světa.
Docent Holub hovoří o původu mimozemské civilizace - pochází z Jupiterova měsíce, nutnost je přivedla na Mars. Ptáci nemají oči, protože na jejich planetě nesvítilo Slunce. Jupiter je radioaktivní. Radioaktivní svícení je světlem pro mimozemšťany (kostry = tak viděli člověka = rentgen). Neobydlený Island navštívili mimozemšťané již několikrát.

Cesta slepých ptáků je reportáží Ludvíka Součka.

EPILOG:

Bjelke se stal "astropsychologem" v laboratoři na Islandu, pozval Kameníka a jeho fotografku do své země, aby s nimi spolupracovali. "...v tobě je za vážnou tváří chirurga skryt biolog, broučkař, milovník tajemství a dobrodružství"
Díra svatého Patrika byla přejmenována na Kameníkovu jeskyni.
Na Island se vrátí, což je předzvěstí 2. dílu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lucija, 17.12.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ludvík Souček - Cesta slepých ptáků (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)