ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Vaňková Ludmila (*09.05.1927)

­­­­

Dědici zlatého krále

Vydal: Šulc a spol., Praha 1994

Třetí kniha cyklu Lev a růže zachycuje počáteční léta vlády Václava II. Mladého krále stále ještě ovlivňovala silná osobnost Záviše z Falkštejna, ačkoli by se raději obešel bez jeho skvělých rad, poněvadž nikdy nepřestal žárlit na jeho vztah ke své matce. Tento rozpor se ještě prohloubí, když královna Kunhuta umře a Václav se ožení s habsburkovnou Gurou, která spolu s biskupem Tobiášem stojí v čele nepřátel Vítkovců a usiluje o Závišů pád. Falkštej zatím z politických důvodů uzavírá sňatek s uherskou princeznou Alžbětou, jeptiškou nikdy nesproštěnou řeholního slibu, jejíž neklidný a krkolomný život se stane nepřímou příčinou Falkštejnova tragického konce. Tyto silné osobní vášně historických postav dokreslují obraz urputného boje o moc, z něhož vychází přemyslovský lev jako konečný vítěz nad pěticípou růží.

HLAVNÍ POSTAVY:

Záviš z Falkštejna - rytíř, jenž zasahoval do děje v prvních dílech, má tragický konec. Po svatbě s Alžbětou je králem zajat a před hradbami bratra Vítka z Hluboké je Mikulášm popraven.
Mikuláš - vévoda Opavský - prvorozený syn (levoboček) Přemysla Otakara II. nemá Falkštejna rád a proto ho bez králova souhlasu popraví.
Václav II. - pátý český král - první manželský syn Přemysla Otakara II. a nyní český král může za Závišův pád.
habsburkovna Guta - dcera Rudolfa Habsburského, strůjce Přemyslova pádu si z politických důvodů bere Václava II. a díky ní nechá král zatknout Záviše z Falkštejna. Já jí nemám ráda, je divná.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ella, 20.03.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ludmila Vaňková - Dědici zlatého králeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­