ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Navara Luděk (*26.04.1964)

   
­­­­

Na útěku: neuvěřitelný příběh Josefa Brykse

  • spoluautorství Miroslav Kasáček

Osudy československého letce Josefa Brykse, jenž se stal obětí komunistického režimu.
Josef Bryks, válečný letec ve službách britského královského letectva a nositel Řádu Britského impéria, se proslavil odvážnými a riskantními útěky z německého zajetí. Jednou utíkal v bečce na močůvku, jindy hloubil tunel pro legendární Velký útěk ze Saganu nebo pomáhal Židům při povstání ve Varšavském ghettu. Překvapený čtenář dokonce zjistí, že jeden ze svých legendárních útěků absolvoval v pyžamu. Bryksův příběh inspiroval britské filmaře, kteří po válce natočili film Srdce v zajetí. Josef Bryks se totiž v Anglii zamiloval a jeho anglická manželka Trudie jej po válce doprovodila do osvobozené vlasti. Bryks se však postavil nejen nacistům, ale později i komunistům a skončil ve vězení. Odtud se mu už utéct nepodařilo: zemřel v srpnu 1957 v Jáchymově. Bylo mu pouhých jednačtyřicet let. Boj za uznání a ocenění svého muže pak vedla Trudie až do konce života.
Kniha vychází ze vzpomínek pamětníků, z dokumentů či archivních materiálů.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Host v Brně roku 2014 (1. vydání). Počet stran: 180. ISBN: 978-80-7491-258-0.

OBSAH:

Josef Bryks se narodil v Laštanech, kde žil jako dítě a později šel studovat na olomouckou obchodní akademii i přes to, že jeho snem bylo být letcem. Po maturitě se Bryks hlásí do armády, do které nastupuje 1. října 1935. Během studia přechází na letecké oddělení. Bohužel zanedlouho, kvůli Mnichovské dohodě, už není potřeba vojáků. Tak se Bryks domluvil s několika kamarády, že uprchnou do Velké Británie bojovat za svoji vlast a Británii.
Když se dostali do Velké Británie, byli tam velmi vítáni, protože byli letci z Československa. Zde potkal Josef Bryks svoji druhou manželku - Trudie Dellerovou od WAAF.

Jednoho dne, když se vracel do Anglie z náletů na Německo, byl Bryks sestřelen. Když se ukryl u jednoho sedláka ve stodole, tak si pro něj ráno přišli Němci a odvezli ho do zajateckého tábora. Potom Bryks nějakou dobu utíkal z táborů, ale byl vždy na svobodě jen krátkou chvíli a pak převezen do dalšího tábora.
Jednou se domluvil s kolegy z tábora, že utečou, a tak ráno počkal, než se začaly vyvážet výkaly a naskočil do náklaďáku, kde byl pod nimi schovaný. Pár dní nato se mu podařilo dostat zpět do Anglie za svojí přítelkyní Trudie. O pár dní později požádal Bryks Trudie o ruku a do měsíce měli svatbu.

Po válce se vrátil Josef Bryks do své rodné vlasti. Několik měsíců poté ho přijela navštívit Trudie (již Bryksová).
Jednoho dne, když šel Josef s Trudie z kina, zatkla jej policie a jeho kamarády taky. Potom byl Bryks přepraven do vězení v Borech. Mezitím byla jeho manželka a dcera Sonia už v Anglii, odkud si navzájem posílali vzkazy.

Pak se jednou Trudie dozvěděla od kamarádky z WAAF, že Josef Bryks zemřel. Když šla Trudie na anglické velvyslanectví, nic jí tam neřekli. Mezitím se v Československu zjistilo, že Josef Bryks zemřel na vyčerpání ve spánku. To se za několik týdnů dozvěděla Josefova rodina i Trudie, která již žila ve Washingtonu a její dcera v Anglii, jež později zemřela na sklerózu multiplex.

Když Trudie přijela do Československa, dostala odškodné za smrt manžela, jelikož byla vdova. Několik dní trvalo v Československu, než se našel pravý hrob Josefa Brykse, který nebyl v Laštanech, ale nakonec u Prahy. Na pohřbu se sešla celá rodina Josefa Brykse a jeho blízcí přátelé. Nakonec se Trudie nechala pohřbít s Josefovou rodinou v Laštanenech.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Gabriela Tůmová, 11.06.2015

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Luděk Navara - Na útěku: neuvěřitelný příběh Josefa BrykseMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)