ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Carcaterra Lorenzo (*16.10.1954)

­­­­

Spáči

Je čas na hry, na smrt a na pomstu - a také na ticho, v němž je možné zapomenout. Udělali chybu, za kterou zaplatili peklem, jež sežehlo jejich životy...stali se z nich SPÁČI.

SPÁČI - mladiství odsouzení na více než jeden rok do nápravného zařízení.

Kniha Spáči byla napsána podle skutečné události.
Hlavními postavami jsou zde Johnny Reilly, Tommy Mariano, Michael Sulivan a již zmiňovaný autor knihy Lorenzo Carcaterra.
Děj knihy popisuje dětství přátelů, kteří si zůstali věrni po celý život.
Lorenzo Carcaterra vyrůstal v New Yorku - v jeho chudší části nazvané Pekelná kuchyňe. Život v Pekelné kuchyni není nic jednoduchého - pokud nepatříte do nějaké z pouličních band, můžete se stát snadno jejich cílem a to není dobré. Při jedné z pouličních rvaček, kdy byl Lorenzo napaden gangem, se seznámí s Johnnym, Tomym a Michaele, kteří mu přišli na pomoc. Od té doby se z nich stanou nerozluční přátelé. Společně navštěvovali hodiny náboženství u Otce Bobbyho, sbíraly kartičky baseballových hráčů, četli své oblíbené knihy, smáli se a užívali si dětství.
Jednoho velmi horkého letního dne roku 1967, kdy kluci nemají nic na práci, se rozhodnou, že vyloupí vozík jednoho protivného prodavače hot-dogů. Mělo se jednat o nevinný žertík, ale tento žertík jim navždy změnil jejich životy. Jednalo se o jednoduchý trik: někdo z party si jde koupit párek v rohlíku, když však prodavač čeká na peníze, vy místo zaplacení začnete utíkat pryč. Prodavač má dvě možnosti: buď vás nechá běžet a nebo se za vámi rozběhne a nechá svůj stánek nehlídaný a zbytek party se do sytosti nají. Toho osudného dne byl na řadě Lorenzo. Šel tedy k prodavači párků, objednal si...a dal se na útěk. Prodavač se rozběhl za ním a zbytek party si mezitím pochutnával na jeho výborných hot-docích. Najednou však dostali skvělý nápad: co kdyby vozík s hot-dogy přemístili o pár bloků dál než stál původně? Skvělý nápad. Roztlačili vozík, a už se s ním řítí ulicemi Pekelné kuchyně. Mezitím se Lorenzo snaží setřást prodavače párků. Když už si myslí, že se mu to povedlo, narazí na Tommyho, Michaela a Johnyho. Všichni se zastaví a baví se, jak dobře prodavače párků "vypekli". Když v tom za sebou uslyší jeho křik. Rozběhnou se, roztlačí vozík a utíkají, jak nejrychleji dovedou. Běží pořád dál, ale najednou si všimnou, že je před nimi východ z metra, snaží se zastavit, ale rozjetý vozík se zřítí po schodech dolů do metra a zabije přitom starého pána, který šel zrovna navštívit svoji dceru. Chlapci jsou za tento čin odsouzeni k 18 měsícům ve Wilkinsonově nápravném zařízení. Tak začíná jejich rok hrůzy.
Ve Wilkinsnu vládne tvrdou rukou pedofil Nokes a jeho tři "kamarádíčkové". Nokes je posedlý násilím a sexem s malými chlapci. Téměř každý den se kluci stávají oběťmi opětovného mučení a zneužívání. Nejen ze stran těchto úchylných dozorců, ale i ze stran starších a silnějších vězňů. Jako každoročně se i v roce 1967, kdy jsou ve věznici i Lorenzo se svými přáteli, koná utkání v americkém fotbale mezi dozorci a vězni. Dozorci nemohou prohrát a proto také vyberou do týmu vězňů jen slabé hráče. Mezi ně patří i Lorenzo, Johnny, Tommy a Michael. Tito čtyři už však mají věčného týrání dost a tak se rozhodnou, že dozorce porazí. Seznámí se s kapitánem jejich družstva a podaří se jim jej přesvědčit, aby se snažili zápas vyhrát. A skutečně se jim to podaří. Jenže za to krutě zaplatí. Všichni jsou zbiti a uvězněni na samotce. Bez oken, bez jídla, bez pití, bez pomoci. Po měsíci jsou propuštěni ven a většina z nich míří přímo na ošetřovnu. Lorenzo měl velké štěstí, že vůbec přežil - měl otravu krve. Kapitán jejich týmu ovšem takové štěstí neměl - na svá zranění, která mu dozorci uštědřili, zemřel. Nikoho však nezajímalo, co se mu vlastně stalo. Nikdo nechtěl ani pomyslet na to, co se za branami věznice děje. Chlapci se sice snažili bránit, ale pokud kladli odpor, byli dozorci ještě surovější než jindy. Když měl nastat den, kdy měl být Lorenzo propuštěn na svobodu, řekli si dozorci, že si ještě musí uspořádat takovou "malou oslavu". Přišli do Lorenzovi cely společně s jeho přáteli a před jeho očima je začali znásilňovat. Pro Lorenza bylo utrpením sledovat, jaká bolest byla jeho kamarádům způsobována. Další den byl Lorenzo skutečně propuštěn a o měsíc později se na svobodu dostali i jeho přátelé. Pro všechny začal nový život...
Nikdo nechce o tom, co ve Wilkinsnu zažili, mluvit, proto všechna ta hrůza zůstala jejich velkým tajemstvím.
Lorenzo studoval a stal se z něj novinář. Z Michaela se stal schopný právník. Tito dva se své minulosti snažili zbavit. Zatímco Tommy a Johnny se už z minulosti nevyhrabali. Stali se z nich bossové nejstrašnějšího gangu Pekelné kuchyně. I přesto, že se každý z přátel vydal svojí vlastní cestou, všichni se pravidelně setkávali v jejich oblíbené restauraci. Jednoho dne, kdy se Johnny s Tommem vypravili do této restaurace na něco dobrého k večeři, uviděli u jednoho stolku sedět Nokese. Na nic nečekali a bez zaváhání jej zastřelili. Vůbec jim nevadilo, že je restaurace plná lidí. Několikrát zmáčkli spoušť, zaplatili útratu za drink a odešli. Vzápětí byli zatčeni a obviněni z vraždy a dalších činů, které spáchali již dříve. Michael s Lorenzem přemýšlejí, jak dostat své kamarády ven z vězení. A Michael má plán. Stane se žalobcem a Johnnymu a Tomymu domluví spolupráci s právníkem, který od začátku své kariéry nevyhrál ještě ani jeden případ. Vše vypadá jednoduše. Michael se snaží dokázat, že Nokes byl slušný člověk, jehož život by měl pro ostatní lidi velikou cenu. Předvolává proto před soud Nokesova nejbližšího přítele - dozorce z Wilkinsnu a právník Johnnyho a Tomma, kterému všechny otázky předem píše Michael, z něj dostane přiznání ke všem hrůzným činům, kterých se ve věznici dopustili. Dalším krokem je zpochybnění výpovědi svědkyně. A posledním krokem je obstarání věrohodného svědka, který dosvědčí, že Tommy a Johnny ten den vůbec danou restauraci nenavštívili. Vše jde podle plánu. Jen ten svědek pořád chybí. Lorenzo osloví Otce Bobbyho. Ten nejprve nechce lhát, ale když vyslechne, co všechno si museli kluci prožít, rozhodne se jim pomoci. Poslední díl skládačky se dostal na své místo a už se jen čeká na verdikt poroty. A ten zní: "NEVINNI!" Dokázali to! Pomstili se za všechna ta utrpení, která museli snášet.

Nejsmutnější ale na celém příběhu zůstává fakt, že po tom, co byla kniha vydána a po tom, co byl příběh i zfilmován, americký prezident popřel pravdivost tohoto příběhu. Údajně se nikdy nic takového stát nemohlo.

VLASTNÍ HODNOCENÍ:

I když byla kniha napsána velice složitou formou, její děj mě úplně "dostal". Nikdy bych nevěřila, že někdo může být schopen něčeho tak nechutného jako je zneužívání malých dětí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: EVIC, 05.03.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Lorenzo Carcaterra - SpáčiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)