ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Andrejev Leonid Nikolajevič (*21.08.1871 - †12.09.1919)

­­­­

Červený smích

  • povídka
  • název originálu: Красный смех (Krasnyj smech)
  • po napsání této povídky musel autor podstoupit několikaměsíční rekonvalescenci (jeho dílo mělo občas vliv na jeho duševní stav)

Emocionálně velmi silná, vůbec ne jednoduchá, ani lehce čitelná povídka byla odpovědí na válečné události během rusko-japonské války, jež Andrejevem otřásly. Autor se v ní snaží zobrazit psychologii války a poukazuje na její nehumánnost.
Červený smích je výrazně pacifistickou povídkou, která se jeví jakousi vizí pozdějších devastujících válek, jež dokonale rozvracejí lidskou psychiku.

V BODECH:

  • příběh důstojníka, který se zbláznil, nechce dál žít, a tak se snaží o sebevraždu
  • subjektivní, vypravěčovo jméno neznáme
  • vojáci jsou unaveni, někteří umírají na úžeh; najednou začnou mezi ně létat granáty
  • červený smích = krev všude kolem (+ mrtví lidé)
  • Střevíček - přezdívka; malý důstojník v ohromných botách; volají ho, ale neodpovídá - padl ten den, ale jim se zdálo, že ho viděli
  • zlom děje nastává v okamžiku, kdy se vypravěč dostává zpátky ke své rodině; ostatní jsou jiní, nechápou ho, protože nezažili to co on
  • smích obepíná všechno; smích ze zoufalství

OBSAH:

Doktor vzbudil vojáka, protože si myslí, že na místě ještě zůstali ranění. Doktor s vypravěčem a studentem jedou vlakem. Před vlakem je mrtvola bez hlavy, slyší sténání. Vagony jsou přeplněné raněnými. Student (ošetřovatel) se střelí do spánku. Vypravěč se cítí sám, přestože je kolem spousta raněných.

Vypravěč přišel o nohy (stříleli po sobě v domnění, že je to nepřítel). Felčar, jenž ho operoval, pochopil význam "červený smích". Felčar se zbláznil - vykřikuje, jak se bude zabíjet, vypalovat a loupit.

Vypravěč se vrátil domů, rodina příliš nemluví, až když nastane čas jít spát, začne žena naříkat a zbytek žen v domácnosti s ní. Důstojník se příliš nezměnil. Chce fotit a psát o moudrých knihách. Před válkou pracoval jako novinový kritik, ale nemůže psát, protože se mu třesou ruce, má problémy s pamětí. Jeho práce ho pohltila - nejedl, nespal, na ženu a syna si nevzpomněl. Zemřel - vypráví o něm jeho bratr.

Bratr - každý den chodí na nádraží, v novinách se objevují články, že mezi nimi jsou špioni; nucený odchod venkovanů na frontu; v divadle řekl svému sousedovi, že cítí, jak něco hoří
Noční můra - umírá se zabitými; i dětmi, které viděl si hrát, jedno z nich mu vleze do domu
Červený smích - kdykoli země ztrácí rozum, propuká v takový smích; zmizely květiny i písně

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Katka Svobodová, 10.03.2013

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Leonid Nikolajevič Andrejev - Červený smíchMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­