ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Špaček Ladislav (*17.08.1949)

   
­­­­

Etiketa

- na knize spolupracoval i Ivo Mathé (*1951)

Tato kniha nabízí poučnou a přitom zábavnou formou orientaci při společenských událostech všech úrovní - od každodenních aktivit až po výjimečné události. Na všechny tyto události by měl být každý z nás připravený, čemuž tato kniha alespoň z části dopomáhá. Je doplněna nejen jasným a stručným textem, ale také obrazovým doprovodem a příklady z častých životních situací, což ještě více napomáhá proniknout do pravidel společenského chování.
Zabývá se však nejen společenskými situacemi a vystupováním, ale také vhodným výběrem oblečení pro různé společenské příležitosti, což se v dnešní době náramně hodí, protože kulturních akcí za pomocí rozvoje technické vědy stále přibývá.
Před přísnými normami pak dává přednost zdravému rozumu, prezentuje současný standard a - s nadhledem - ideál etikety, tedy ohleduplnost, takt a empatii.

Kniha přímo navazuje na úspěšný stejnojmenný televizní seriál a je přehledně rozdělena do 24 kapitol.

NEJSME SI ROVNI
První kapitola pojednává - jak už napovídá sám název - o tom, co je to vlastně společnost a jaká pro ni platí pravidla. Je jasné, že bez ohledu na to, jaká máme práva, se nepohybujeme všichni ve stejných společenských kruzích a tato kapitola nás naučí, jak tyto společenské kruhy od sebe odlišit a jak se podle toho chovat. Základním nepsaným pravidlem je, že společensky významnější je vždy žena, starší, nadřízený. Těm všem je věnována ve společnosti patřičná pozornost, úcta a přednost.

A tak tedy:

  • Společensky významnější podává ruku jako první
  • Žena, usedá jako první
  • Společensky významnější dáma vstoupí do dveří jako první
  • Muž nikdy nenechá ženu zvedat spadlý předmět

Toto jsou podle mě ty nejdůležitější základní pravidla společenského chování, který by měl každý nejen znát, ale především se jimi řídit. Protože od toho se pak může odvíjet náš případný postup v pomyslných společenských žebříčcích.
O této kapitole jsem se rozhodla zmínit nejvíce nejen z výše uvedených důvodů, ale také kvůli tomu, že mě pobavila část při uvedení příkladu přednosti dámy na schodech. Ladislav Špaček zde uvádí, že je povinnost pána jít za dámou, aby ji mohl poskytnout ochranu v případě upadnutí. Otázkou však je, zda tak má učinit, i když má mladá dívka minisukni. Na to Špaček reaguje tím, že by byl muž blázen, kdyby v takovém případě porušil toto bezpečnostní pravidlo. Tak to mě opravdu pobavilo.

ZDRAVENÍ, PŘEDSTAVOVÁNÍ, OSLOVOVÁNÍ
Jsou následující tři kapitoly, které jsem spojila dohromady, protože mají podle mě hodně společného a bylo by zdlouhavé zmiňovat se o každé z nich zvlášť. Samozřejmě i nadále zde platí pravidla společenského postavení, avšak kromě toho i mnohá další. Tak například při zdravení platí to, že nikdy nepodáváme ruku v sedě, přes stůl nebo do kříže. Nepodáváme ruku zašpiněnou při práci, v sádře ani v rukavici.
Přikládáme důraz také na to, abychom ji nepodávali jako "leklou rybu" ani nepoužívali "stisk gladiátora". Při čtení nám to může přijít směšné, ale jestliže tyto pravidla neznáme, můžeme se pak stát směšnými my.
Obzvlášť potom platí pravidla z první kapitoly při představování. Při oslovování přihlížíme především k taktu a hodnosti. Pozor si musíme dát i na to, komu smíme a nesmíme tykat.

KONVERZACE
Tato kapitola nás poučuje, že se nestačí jen zdvořile chovat, ale že na své okolí působíme především tím, co a jak říkáme. Hovoří-li dva lidé, pak se musí oba dostat ke slovu a neskáčeme si do řeči. Při rozhovoru se vyhýbáme trapným, nepříjemným a konfliktním námětům a bavíme se o tom, co zajímá mého partnera, ne o tom, co zajímá mě. Důležitá je i vhodná hlasitost hovoru uzpůsobená prostředí, ve kterém se právě nacházíme.

NÁVŠTĚVA, DARY A DÁRKY
U návštěv platí, že by měly být dohodnuty vždy předem a to i mezi blízkými přáteli. Slušné pozvání se snad ani nedá odmítnout. Jestliže poctíme hostitele dárkem v podobě kytice, vždy odstraníme papír. Naopak láhev kvalitního vína můžeme ve vhodném obalu ponechat. I při návštěvě samozřejmě platí pravidla představování a konverzace a obdarovaný by neměl být dárkem nepříjemně zaskočen. V této kapitole jsou i zajímavé rady, komu a co se hodí dávat.

KOUZLO ČISTOTY
Na první pohled věci normální a samozřejmé, ale leckdy opomíjené a podceňované. Někteří lidé, i když znají a dodržují společenská pravidla, mají zřetelné problémy s hygienou. Muž by například neměl vycházet z domu neoholen nebo s neupraveným vousem, stejně jako žena rozcuchaná. Vzhled je vizitkou člověka a v dnešní době se už nikdo nemůže vymlouvat na to, že není dostatečná nabídka kosmetických, kadeřnických a podobných salónů. Čistota je zkrátka součástí slušného chování.

PŘIJÍMACÍ POHOVOR, V KANCELÁŘI
Taktéž určitý druh návštěvy, ovšem s tím rozdílem, že výsledky mohou ovlivnit celý náš příští život. Proto jsou důležitá všechna pravidla, které zatím známe a ještě speciální pro tento druh společenské události. Velmi důležitý je první dojem, který nám zajistí především střízlivé, decentní a solidní oblečení a doplňky. Ani nemluvě o hygieně a úpravě vlasů. Ženy zvolí nenápadné líčení a lehký parfém. Muži raději jen vodu po holení a deodorant. Další zásady jako včasný příchod, zdravení a zapomenutí na žvýkačku jsou samozřejmostí. Důležité je si pamatovat, že šanci udělat dobrý dojem máme jenom jednu. A k dobrému dojmu patří především úsměv.
Když už se dostaneme do kanceláře, tak vždy platí, že bez vyzvání se neposadíme. A nezapomínáme ani na vypnutí mobilního telefonu při jednání nebo návštěvy úřadu.

KULTURNÍ AKCE - KINO, DIVADLO, KONCERT, RESTAURACE
V případě kina, divadla nebo koncertu je nejdůležitější nejen koupit lístky včas, ale také přijít včas. A opět platí pravidlo s vypnutím mobilního telefonu. O přestávce v divadle si mohou kuřáci zapálit cigaretu, ale jen ve vymezených místnostech a návrat do hlediště s kouřovým odérem je nepříjemný nejen nekuřákům.
V restauraci platí při vcházení kupodivu opačné pravidlo, než je zvykem. A to, že dámy nemají přednost. Čeho se také nesmíme v luxusní restauraci zaleknout je to, že nám může číšník decentně položit látkový ubrousek na klín a objednané jídlo by nám měli servírovat současně, takže nepředpokládáme, že když si objednáme něco méně náročnějšího na přípravu, zaženeme brzy hlad. Stejně tak je to i s odklízením. A placení je výhradně mužská záležitost, což není zas tak těžké si zapamatovat.

Další kapitoly se zabývají pravidly od zasedacího pořádku přes pravidla u stolu, obsluhy, druhů nápojů až po pozvánky.
U zasedacího pořádku je především důležité vědět, že usazení hostů se opět řídí pravidly společenského postavení. A také, že manželé nikdy nesedí vedle sebe. Pravidla u stolu jsou samozřejmě převážně shodná s pravidly v restauraci. Překvapit by nás neměla exotická jídla a jejich konzumace. Stejně tak jako podávání nápojů a jejich uskladnění.
Pozvánkám je tu pak věnována samostatná kapitola a jsou zde uvedeny velmi praktické příklady formálních dopisů a pozvánek.
Kapitoly s názvy: Šaty dělají dámu, Dokonalý muž, Slavnostní oblečení, Do nepohody a Boty jsem se rozhodla spojit v jedno, protože mají už jen podle názvů hodně společného. Jedná se o módní rady a vhodnou volbu oblečení a bot podle druhu společenské akce. Jsou tu však i takové rady, jako například kolik a čeho má mít žena ve svém šatníku, výběr barvy košile pána k saku nebo dokonce symbolika plášťů. Prostě pár slovy velmi zajímavé a užitečné kapitoly.

Stejně tak jsou ovšem důležité i zbývající kapitoly, ale rozepisovat se o každé z nich by bylo velmi zdlouhavé a jen pár slovy možná i zbytečné. Závěrem bych tedy chtěla poznamenat, že mě tato kniha velmi nadchla svou užitečností nejen pro kulturní, ale i pro běžný praktický život. A i když si myslím, že bych byla nějak společensky zaostalá, co se slušného vychování týče, musím přiznat, že mne mnohé zásady a rady překvapily a nesporně tak velmi obohatily. Ráda bych proto tedy doporučila tuto knihu každé domácnosti, bez ohledu na její společenské postavení, protože po jejím přečtení můžu zaručit, že se nestane jen, jak se říká, "lapačem prachu".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bambi, 27.11.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Ladislav Špaček - Etiketa







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)