ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mosseová Kate (*20.10.1961)

   
­­­­

Labyrint

Zapomenutá jeskyně Labyrint symbolizuje pradávné hledání skutečného grálu... Inteligentní historicko-dobrodružný román, štědrý v historickém rámci i v intimních ožehavých detailech...

Žánr: historicko-dobrodružný román
Místo děje: jižní Francie (tehdejší Okcitánie)
Doba: 1. polovina 13. století, současnost
Námět díla: hledání svatého grálu

DĚJ:

Alaïs a Alice jsou dvě mladé ženy, které od sebe dělí 800 let. Alice pracuje na archeologických vykopávkách, objeví jeskyni, v ní dvě kostry a podivný labyrint. Labyrint jí je povědomý, ale neví odkud, proto po něm začne pátrat, jenže není sama, po labyrintu pátrají i členové tajné sekty.
Alaïs žije v Okcitánii, která je domovem svobodných knížectví. Alaïsin otec Pelletier spolu s dalšími lidmi vyznává učení Bon Chrétiens (Dobří křesťané - dnes známí jako kataři). Toto učení se však nelíbí katolické církvi, proto jim vyhlásí křížovou výpravu. Pelletier je členem Noublesso a strážcem Knihy slov - jedné ze tří knih Trilogie, Alaïs se dovídá o Noublessu postupně, téměř vždy, když se na něco zeptá, jí otec odpoví, že jí vše řekne, až bude vhodná doba, že ji tyto informace mohou dostat do nebezpečí. Jenže Pelletier umírá, Alaïs získá Knihu slov, ale vzápětí se jí zmocní Oriane (Alaïsina sestra). Město už není bezpečné, proto ho musí Alaïs spolu se Sajhëm, který je také strážcem Trilogie, opustit. Oba jsou pronásledováni, Oriane touží po tajemství grálu. Oriane najde Alaïs, Sajhëho, Bertrande (Alaïsina dcera) a Guilhema (Alaïsin manžel) až po několika letech, donutí Alaïs vyvolat grál, která ho dala Sajhëmu, aby se napil. Alaïs umírá v jeskyni v objetí s Guilhemem.
Alici se zdají sny o Alaïs. Po dvou letech pátrání se setkává s Audrickem, který jí vypráví o grálu, o posledních minutách Alaïsina života, Alice se rychle dovtípí, že Audrick je Sajhë, že tu čekal, aby mohl předat dál Alaïsin příběh. Aby příběh nezemřel, to je záměrem grálu.

CITÁT Z KNIHY:

"Musel jsem žít, abych vylíčil, co se stalo lidem této země, tady na horách i v rovinách. Musel jsem se postarat, aby jejich příběh nezemřel. To je záměrem grálu. Pomoci jim, aby podali svědectví. Dějiny píší vítězové - lháři, ti nejsilnější a nejzarytější. Pravda se zpravidla nachází v mlčení, na tichých místech."
Alice pokývala hlavou. "Vy jste to dokázal, Sajhë. Vy jste změnil situaci."
"Guilhem de Tudéla napsal pro Francouze lživou zprávu o křižácké výpravě proti nám. Nazval ji La Chanson de la Croisade. Když zemřel, jeden anonymní básník, který soucítil s Pays d'Oc, ji dokončil. La Canso. Náš příběh."

VLASTNÍ NÁZOR:

Výborná kniha. Alicin příběh byl s Alaïsiným nesrovnatelný. Vždy jsem listovala, jak daleko je to k nejbližší pasáži o 13. století. Je vidět, že autorka ví o tehdejší době velmi mnoho, líbilo se mi, že středověké pasáže byly doprovázeny tehdejšími výrazy (u každého výrazu je překlad).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Brejchová, 07.09.2007

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Labyrint, Labyrint (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Kate Mosseová - LabyrintMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­