ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Konrád Karel (*28.03.1899 - †11.12.1971)

   
­­­­

Postele bez nebes

Poetický román, ve kterém Karel Konrád skvěle zachycuje svět dětských hrdinů v období let 1912 - 1914 i atmosféru mezi dvěma válkami - balkánské a první světové.
Na každodenních příhodách a hrách několika chlapců a jedné dívky ukazuje autor, jak se v duševním světě dětí obrážely současné světové události (válka slovanských balkánských národů s Tureckem), domácí veřejné poměry (zášť; vzdor a škodolibost českého obyvatelstva k mocnářství; zpronevěry v měšťáckých peněžních ústavech; první Kašparovy vzlety aeroplánem), šosácký úpadkový způsob rodinného života (vychovávání dětí surovými výprasky k otrocké kázni), jak si děti počínaly uvědomovat třídní rozdíly (o "postelích s nebesy" mohly jen pohádkově snít) a jak nejstarší z nich již začínaly chápat smysl zápasu dělnické třídy.
Styl románu se vyznačuje jazykovým bohatstvím a množstvím osobitých básnických metafor.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal František Borový v Praze roku 1939 (2. vydání). Obálku a vazbu navrhl František Muzika. Počet stran: 237.

OBSAH:

Jedná se o román o lásce dětí k těm, jimž se slepě obdivují. Jeví se to už u malého děvčátka Alžbětky, obdivovatelky hodinářského obchodu starého pána Kryštofa, která si ochotně hraje se staršími bratrovými kamarády, jejichž zájem je plně soustředěn na současné události války na Balkáně. Alžbětka nikdy nedá najevo svůj nezájem o tyto klukovské hry, ačkoliv touží po jiné zábavě. V ročníku Světozoru sleduje s bratrem Oldřichem obrázky z této války, i když mnohem více ji poutají obrázky starých skvostných šlechtických postelí s nebesy.

Dojemný je chystaný projev lásky bujné chlapecké tlupy (s Alžbětkou jako členem) při úmrtí stařičké paní Kleňhové, jež byla vždy upřímnou přítelkyní a zastánkyní cizích dětí.

Sympatický je Otta, synek městského strážníka, jenž je na chlapce nerozumně přísný a nelítostně jej bije. Otta se například nesmí účastnit ani tak vzrušující podívané, jako je vzlet aeroplánu inženýra Kašpara.

Všechny ve městě překvapuje náhlá dobrovolná smrt bohatého ředitele spořitelny Marzíka, jehož pečlivě vychovávaný syn Evženek dobře nezapadá do této klukovské společnosti, ve které ostatně není ani příliš vítán.

Děj vrcholí nerozvážným, ale pro smýšlení kluků příznačným projevem uznání a obdivu k otci jejich kamaráda Viléma Jirana, kterýžto projev má nezaslouženě neblahé následky pro Alžbětčina bratra Oldřicha.

O ROMÁNU:

Román o dětech, v jejichž hrách, citových i duševních pohnutích, radostech i žalech, dobrodružstvích i snech se obráží do nejjemnějších odstínů atmosféra a skryté dění doby před světovou válkou. Děti, vábené světem dospělých a hrající si, aniž by tušily a chápaly vážnost chvíle, děti, do jejichž her a snů zní tragickým echem balkánská válka, jsou zde také vlastním nositelem děje, jenž je spíše básněn než vyprávěn. V tom také tkví hlavní půvab a nebývalé kouzlo Konrádova románu Postele bez nebes. Jeho děj, to jest obraz událostí a světa v magickém zrcadle ryzích básnických slov a vět, stylizovaných jemnou rukou zlatotepce a cizeléra, který své dílo staví s hlubokým smyslem pro čistotu a krásu, emotivnost a zvukomalebnost básnického slova a výrazu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 21.10.2021

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Konrád - Postele bez nebesMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­