ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Somper Justin (-)

­­­­

Mořští démoni (Vampiráti)

  • díl v sérii: 1 (následuje: Příliv hrůzy)
  • pro starší děti

První díl hororového příběhu s pirátskou tématikou líčí příběh o Connorovi a Grace, kteří se musí vypořádat s nástrahami, které na ně osud přichystal.
V Půlměsíční zátoce na východním pobřeží Austrálie bydlí rodina Hrommových. Čtrnáctiletá dvojčata Connor a Grace Hrommovi mají rádi, když jim jejich otec, strážce majáku, vypráví o lodi plující nocí a věčností, na níž se plaví posádka prokletých duší takzvaných vampirátů. Po otcově smrti se dvojčata dozví, že přišla o svůj domov a celý majetek včetně majáku i člunu, jenž se stal majetkem Kooperativní banky. Jediné, co jim otec zanechal, jsou veliké dluhy. Dvojčata mají skončit v sirotčinci, ale bankéř Lachlan Busby jim nabízí domov u sebe. Děti jeho návrh odmítají a prchají s ukradeným člunem, který patřil otci, hledat štěstí na moři. Bouře jejich osudy rozdělí. Před utonutím v mořských vlnách je Connor zachráněn pirátkou Cheng-Li, zástupkyní kapitána Molucca Hgnewsyho a dovezen na loď Diablo. Connor se spřátelí s piráty a vypráví jim svůj příběh. Connor si myslí, že jeho sestra není mrtvá, ale ocitla se u vampirátů. Najde Connor svoji sestru? Existují vampiráti, nebo to byla jen pohádka jejich otce?

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 2009 (1. vydání). Z anglického originálu Demons of the Ocean (Vampirates) přeložil Vladimír Kejval. Počet stran: 258. ISBN: 978-80-204-1861-6.

DĚJ:

Grace a Connor žili s otcem na majáku. Když zemřel, nechtěli, aby si je někdo adoptoval a utekli na člunu na moře. Byla ale bouře a člun se jim potopil. Každého ze sourozenců zachránila jiná loď a oba mysleli, že ten druhý zahynul.

Grace se dostala na tajuplnou loď, kde ji zavřeli do kabiny a ona nevěděla, kde je, protože nesměla ven.
Connor se stal pirátem, smířil se s tím, že je sestra mrtvá, ale v duchu věřil, že tomu tak není.

Na kapitána Hgnewsyho zaútočili piráti. Connor byl u toho a poprvé bojoval. Za statečnost mu kapitán nabídl cokoliv a on si vybral, že se bude učit šermovat.
Grace zjistila, že je na celé lodi jediná živá. Jednoho dne přemluvila Lorcana, aby jí dal klíče.
Connor spal s Bartolomějem, jenž mu jako jediný nabídl pokoj.
Grace dostala od svého kapitána tajemné zrcadlo, do kterého, když se podívala, tak spatřila svého bratra a zjistila, že je na živu.

Dále jsem se dočetl, jak Grace přemluvila Lorcana, aby jí dal klíče a ona šla za kapitánem. Když se s ním setkala, řekl jí, že se jí nemůže nic stát a dovolil jí, že až do nočního zvonu nemusí být ve své kajutě. Grace se hned šla porozhlídnout po lodi, a když se dostala až do kuchyně, najedla se a usnula. Jakmile se probudila, ozval se noční zvon a ona okamžitě běžela na palubu. Tam se zapovídala se slečnou Flotsamovou. Když dokončily rozhovor, objevil se tam Sidorio a řekl Grace, že je dárce. Když se začala ozývat hudba, tak jí Lorcan pověděl, že je hostina. Cestou na hostinu jí řekl vše, co má a nemá dělat. Když se usadili ke stolu, sedl si naproti ní Sidorio, ale toho hned kapitán vyhnal a sedl si místo něj. Grace nevěděla, jestli je to záchrana, nebo ne. Když si všichni sedli, tak na straně dárců byly příbory a donesli jim jídlo, na druhé straně si všichni, až na Sidoria, povídali. Jakmile se dojedlo, všichni se přesunuli do dárcovy kajuty, ale kapitán šel s Grace do své kajuty. Kapitán ale nepije krev, protože se už přizpůsobil a myslí si, že krve není třeba. Když dokončili rozhovor a rozloučili se, šla Grace k sobě do kajuty. Cestou ale potkala Sidoria, jenž hodil do vody svého dárce, vysátého natolik, že z něj byla jen skořápka. Předtím jí kapitán říkal, že když do těla dá víc krve, než má, tak má ještě větší chuť, ale nepotřebuje ji a bude vyhozen z lodi. Sidorio jí řekl, že má ještě hlad, protože byl silný a velký jak hora, a tak se Grace nevzpírala a on jí nabídl, že půjdou k ní do kajuty. Jakmile vešli, Sidorio zamkl a schoval si klíč do kapsy. Grace mu - protože chtěla přežít - řekla, ať mu poví jeho životopis; jak se dostal na tuhle loď, jak se stal upírem... Sidorio začal vyprávět a po chvíli se jí zeptal, proč jí to má říkat. Grece si vzpomněla na slečnou Flotsamovou, jež jí taky vypověděla svůj životopis a řekla, že si dělá poznámky do diáře. Sidorio povídal až do konce. Mezitím se Lorcan s kapitánem dozvěděli, že Sidorio drží Grace. Kapitánův plášť byl tvořen obrovským rojem much, takže ty mouchy poslal na Sidoria. Ty prorazily zeď a obalily Sidoria tak, aby se nemohl hýbat a vylítly s ním ven před kapitána, potom se zase z nich stal kapitánův plášť. Kapitán vyhnal Sidoria z lodi a on skočil do vody a plaval pryč. Grace se nechtěla vrátit do své kajuty.

Mezitím si Connor vybral svůj první meč a s ním šel hned bojovat, protože jejich loď přepadla nějakou obchodní, která měla cenný náklad. Potom když vyhráli, rozdělili si kořist. Connor si vzal knížku, neboť mu připomínala tátu a Bart s Cate mu donesli medailonek pro sestru, aby, když se potkají, jí měl co dát. Když se rozdělila kořist, jeli do hospody "Hostinec mámy Kettlové". Tam se šel Connor projít s Cheng-Li. Když se vrátili, zazpíval Connor vampirátskou písničku a pak tam připlaval Sidorio. Molucco hnedka nalodil posádku a Sidorio navigoval k vampirátské lodi, aby Connor našel svou sestru. Oni ale nevěděli, že je Sidorio napálil - byl plný energie, ale ležel dál a dělal skoro mrtvého. Sidorio si nechal říkat Cesare a navedl je až k nepřátelské lodi. Moluccova posádka hnedka chtěla zaútočit, ale Connor viděl na palubě Grace, tak jim to ale nedovolil a šel sám. Na palubě potkal Grace a objali se spolu. Potom přiběhl Bart, protože si myslel, že se Connorovi něco stalo a zaútočil na Lorcana. Ten byl od slunce tak slabý, že upustil meč a odplazil se do kajuty. Connor dal Grace medailonek a Lorcan je pozoroval ze dveřmi. Potom Grace jenom slyšela kapitánův hlas...

VLASTNÍ NÁZOR:

Líbí se mi, že je v knížce popsaný každý detail, ale je škoda, že nemá obrázky. Kdybych ji měl ohodnotit na stupnici 10, tak dám asi 8.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vojtěch Wolf, 30.05.2013

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Justin Somper - Mořští démoni (Vampiráti)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­