ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Caplinová Julie (*1970)

   
­­­­

Domek v Irsku

Romantický příběh právničky Hannah, jež se po letech odhodlala k radikální životní změně. Opustí kariéru úspěšné právničky z uspěchaného Manchesteru a vydá se na šestitýdenní kurz vaření v Irsku. Cestou se zastaví v Dublinu, kde si užívá všechno, co nové město nabízí - irské speciality, skvělé drinky a také společnost charismatického Conora, s nímž se náhodou seznámí. Když se další den přesune na malebný venkov a ubytuje se v útulném domku, zjistí, že to, co se stalo v Dublinu, tak docela v Dublinu nezůstalo. Kulinářská škola, ukrytá mezi krásně zelenými kopci, naučí Hannah víc než kuchařské základy...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Cosmopolis v Praze roku 2022 (první vydání). Z anglického originálu The Cosy Cottage in Ireland přeložila Ivana Čejková. Počet stran: 340. ISBN: 978-80-271-3364-2.

OBSAH:

Kniha vykresluje vznikající lásku mezi právničkou Hannah a šéfkuchařem Conorem v malebném prostředí Irska.

Právnička Hannah Campbellová přilétá do Irska, kde ji čeká 6týdenní kurz vaření. První noc stráví v hotelu v Dublinu, kde se seznamuje s mladým a sympatickým mužem Conorem, s nímž v alkoholovém opojení stráví vášnivou noc. Hannah se brzy ráno probouzí v mužově hotelovém pokoji a potichu se vytrácí. Takto volnomyšlenkářsky se nikdy nechovala, avšak počítá s tím, že muže, jehož příjmení ani nezná, již nikdy neuvidí, a že co se stalo v Dublinu, zůstane v Dublinu.

Hannah se brzy ráno vydává na cestu do kuchařské školy Killorgally, kde ji uvítá samotná lektorka kurzu Adrianne Byrneová, která Hannah seznamuje s prostředím školy i s ostatními účastníky kurzu: Meredith, Fliss, Isabel, Alanem a Jasonem. Shodou okolností zde po příjezdu potkává také Conora, jenž zde pracuje jako správce kuchařské školy. Jak Hannah brzy zjišťuje, jedná se o slavného šéfkuchaře ze slavné kuchařské rodiny. Hannah nepolíbená vařením o Conorovi však nikdy neslyšela, což jí mladý muž těžce uvěří a navzájem se jeden druhému vyhýbají.

Hannah se během prvních dní vydala od svého dočasného domova, útulně zařízeného patrového domku, na procházku k moři. Cestou narazila na oplocený pozemek, a protože si chtěla cestu zkrátit, plot přelezla. Najednou před ní stál muž s brokovnicí a nařizoval Hannah, aby zmizela z jeho pozemku, jinak vystřelí. Hannah zachovala klidnou hlavu a se slovy, že je právnička a v klidu odejde, se vydala na cestu zpět do domku. Teprve tady na ni dopadla hrůza dané situace a rozpláče se. Conor jí informuje, že nejspíše narazila na potrhlého souseda Moose Murphyho, který si již několik let nárokuje jejich pozemek, avšak jinak je zcela neškodný.

Dalšího dne si všimne, že ji někdo večer sledoval skrz okno a poté rychle zmizel. Hannah se se svými obavami svěřila a Adrianne rozhodla, že pro její bezpečnost bude nejlepší, když se do druhé ložnice v domku Hannah nastěhuje Conor.
Conor ani Hannah nebyli z nápadu nadšení, avšak postupem času se začali sbližovat a trávit spolu čas, až se z nich stali tajní milenci.
Conor však Hannah opakoval, že si s hosty školy nikdy nic nezačíná a že je jejich románek pouze dočasný, dokud se Hannah nevrátí zpět domů do Manchesteru. Také Hannah si od této letmé, avšak vášnivé známosti více neslibovala.
O volném čase spolu podnikali spoustu věcí a bylo jim spolu krásně.

O volném víkendu vzal Conor Hannah na prohlídku památek do Dublinu, kde zároveň navštívili starého rodinného právníka. Conor byl totiž vyslán svou matkou, aby se ujistil ohledně vlastnictví pozemků a práv Moose Murphyho. Právník Conora ujišťuje, že se rodina Byrneových nemá čeho obávat a že soused Murphy nemá žádný nárok na jejich pozemky ani příjezdovou cestu.

Postupem času dospěla Hannah k myšlence, jak se jí v Irsku líbí. Cítí se zde opravdu uvolněně a více jako doma než doposud v Manchesteru. Od blízkého přítele a zároveň spolužáka z univerzity, který nyní provozuje svou právnickou praxi pouze pár kilometrů od školy Killogrally, dostává nabídku, aby pro něj pracovala. Hannah nabídku nadšeně přijímá. Neví však, jak na danou situaci zareaguje Conor, avšak je rozhodnutá zůstat zde i přes jeho nelibost. Irsko ji úplně očarovalo.

Hannah sebere odvahu, aby o svém záměru řekla Conorovi, ten ji však nenechá vše v klidu vysvětlit a udělá si vlastní závěry. Kvůli tomu jsou Conor s Hannah rozhádaní několik dní.

Na konci kurzu se konala velká slavnost. Právě během tohoto večera si Hannah uvědomí, že si Murphy nárokuje daný pozemek již skoro 12 let a že podle práva si po 12 letech, kdy opravdový majitel tento neoprávněný zábor půdy nezpochybní, si jej může již plnohodnotně nárokovat. Lhůta 12 let by měla být dovršena půlnocí právě tohoto večera. Tím by Murphy mohl získat nárok na společnou příjezdovou cestu s Killorgally a činit tak rodině Byrneových značné potíže a schválnosti. Hannah se spolu s ostatními účastníky kurzu a Conorem vydává v dešti k oplocenému pozemku. Musí společnými silami rozebrat plot, aniž by jej poškodili a nechat jej rozložený na onom pozemku. Tento čin se může považovat za zpochybnění budoucího vlastnictví, a pozemek by tak nemohl připadnout Murphymu.
Náhodou se dostaví také rozčilený Murphyho synovec, jenž je rozhořčen skutečností, že rodina Byrneových na jejich nekalost přišla. Hannah se dovídá, že onou osobou, která ji sledovala oknem, byl právě synovec souseda Murphyho. Chtěl tím Hannah vystrašit, aby odjela a nedělala zde jako právnička žádné problémy.
Při této příležitosti si Conor s Hannah vyjasní veškerá nevysvětlená nedorozumění a navzájem si vyznají lásku. Rodina Byrneových tak nepřijde díky Hannah o část pozemků a mezi Hannah a Conorem se pomalu rodí velká láska.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Hannah Campbellová - 27letá právnička z Manchesteru, která doposud žila stereotypním a klidným stylem života; spolu se sestrou Minou se o ni starali teta Miriam a strýc Derek, rodiče dívek zemřeli při havárii; Hannah je neromantická duše, je zvyklá dělat vše podle svých zajetých zvyků; v Irsku se však chová více nespoutaně a svobodomyslně, což se jí zalíbí; Irsko a její dobrosrdeční obyvatelé ji tak očarují, že se rozhodne pro tak velkou životní změnu, jakou je právě stěhování do cizí země; zároveň propadne náhlé, ale krásné lásce s Conorem
Conor Byrne - pochází z celosvětově známé kuchařské rodiny a i on se prosadil jako úspěšný šéfkuchař s vlastní TV show; jedná se o charismatického a pohledného mladého muže, který má zástupy obdivovatelek; právě Hannah ho však okouzlila tím, že nevěděla, o jakou celebritu se jedná; vztahu s účastnicí kurzu se po špatné zkušenosti velice bránil, avšak zjišťuje, že Hannah není nijak vypočítavá a bezhlavě se do ní zamiluje; oproti Hannah je Conor romantická duše

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha je velice čtivá, již během prvních stránek vtáhne čtenáře do děje. Autorka dokonale vykresluje krásy irského venkova. Děj knihy je sice předvídatelný, ale v tomto případě mi to nijak nevadilo. Bylo krásné pozorovat rodící se lásku mezi hlavními postavami.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mohr55, 31.05.2023

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čajovna v Tokiu
-Domek v Irsku
-Hotýlek na Islandu
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Julie Caplinová - Domek v IrskuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)