ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Flanagan John (*22.05.1944)

­­­­

Rozvaliny Gorlanu (Hraničářův učeň) (3)

  • první kniha ze série Hraničářův učeň (následuje: Hořící most)

První kniha úžasné série příběhů o Willovi a jeho přátelích z hradu Redmontu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Egmont v Praze roku 2014 (4. vydání). Z anglického originálu The Ruins of Gorlan (Ranger's Apprentice) přeložila Zdena Tenklová. Počet stran: 267. ISBN: 978-80-252-3006-0.

DĚJ:

Děj se odehrává v království jménem Araluen. Království má padesát lén, jedno z nich je redmontské. Na hradě Redmont vládne baron Arald, který poskytuje domov a vzdělání sirotkům. Jeden z nich je Will, chlapec, jenž své rodiče ani nestihl poznat. Will spolu s Alyss, Horácem, Georgem a Jenny vyrůstal v opatrovně na hradě Redmont. Když jim bylo patnáct let, nastal Den vybírání, tedy den, kdy si každý z nich měl vybrat své budoucí povolání. Alyss si vybrala být diplomatkou, Jenny se stala kuchařkou, George nastoupil do písařské školy a Horác se šel učit na rytíře. Will chtěl být také rytířem, ale pro jeho malý vzrůst nebyl do bojovnické školy přijat. Nastoupil proto do učení hraničáře Halta.

Zpočátku nebyl vůbec nadšený, ale postupně si život hraničářova učně oblíbil. Učil se používat hraničářské zbraně: luk a šípy, vrhací nůž a saxonský nůž. Učil se rovněž pohybovat nepozorovaně pomocí maskovací pláštěnky a jezdit na svém koni Cukovi.

Po nějaké době se Halt s Willem vydali na hraničářský sněm, kde se Will spřátelil s Haltovým bývalým učněm Gilanem. Také se dozví, že Morgarath - nepřítel a zrádce království - chystá válku. Morgarathova armáda se skládá z hrozných příšer wargalů. Morgarath však má ještě dva kalkary - příšery mnohem horší, než jsou wargalové. Když jim Morgarath poručí, aby někoho zabili, pronásledují ho, dokud není mrtvý, a to i za cenu vlastního života. Když se jim někdo podívá do očí, zkamení.

Halt, Gilan a Will se vydají hledat kalkary, kteří údajně mají za úkol zabít krále. Během cesty jsou nuceni se rozdělit - Halt pokračuje ve stopování kalkarů a Gilan jde za ním pěšky, protože půjčil svého koně Willovi, který jel pro pomoc na hrad Redmont.

Halt dostihl kalkary a utkal se s nimi v nerovném boji. Jednoho smrtelně ranil, druhý vyvázl bez zranění. Halt však byl také raněn a nebyl schopný dále bojovat. To už přijel Will s pomocí - baronem Araldem a sirem Rodneym, mistrem bojové školy. Při boji s druhým kalkarem byli baron Arald i sir Rodney těžce raněni. Will, jenž zpovzdálí s hrůzou přihlížel celému boji, zapálil šíp a vystřelil ho po kalkarovi. Oheň bylo to jediné, čeho se kalkarové báli. Kalkara uhořel a Will se stal hrdinou. Zachránil Haltovi, siru Rodneymu i baronu Araldovi život.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aneta Prouzová, 09.01.2016

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Rozvaliny Gorlanu (Hraničářův učeň), Rozvaliny Gorlanu (Hraničářův učeň) (2), Rozvaliny Gorlanu (Hraničářův učeň) (3)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
John Flanagan - Rozvaliny Gorlanu (Hraničářův učeň) (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­