ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Connolly John (*31.05.1968)

­­­­

Kniha ztracených věcí

Román s pohádkovými a fantastickými motivy vypráví příběh dvanáctiletého anglického chlapce, který se obtížně vyrovnává se smrtí své matky.
V Londýně na začátku roku 1939 umírá po dlouhé nemoci Davidova maminka. Citlivý a samotářský hoch, jenž po ní zdědil lásku ke knihám, se stále nemůže vyrovnat s její ztrátou. Otec si najde novou partnerku, mladou ženu Rose, která ošetřovala jeho ženu, a jako vynikající matematik začne pracovat pro vládu jako dešifrátor. Po narození syna se všichni přestěhují do velkého domu se zahradou na severozápadní předměstí metropole. Deprimovaný a zmatený David, trpící mdlobami a častými sluchovými a zrakovými halucinacemi, se dostává do konfliktů s nevlastní matkou. Jeho pocity úzkosti umocňuje i tíživá válečná atmosféra, kdy země čelí německým leteckým útokům. V této situaci utíká do alternativního světa svých oblíbených pohádkových příběhů. Otvorem v kamenné rozbořené zídce se dostává do říše neomezené fantazie, kde bude muset v nebezpečném boji se silami zla prokázat svou odvahu a kde si také uvědomí hodnotu lásky a domova.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství BB art v Praze roku 2008 (1. vydání). Z anglického originálu The Book of Lost Things přeložila Jaroslava Kočová. Počet stran: 303. ISBN: 978-80-7381-242-3.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Nejmenovaná země a Londýn, minulost (čtvrtina knihy se odehrává v roce 1939 v Londýně za druhé světové války)

DĚJ:

David žije s maminkou a tatínkem spokojený život, ale to se změní, když maminka podlehne zákeřné nemoci. David od té doby pořád slyší šeptání knížek a zdají se mu sny o muži se špičatým nosem, dlouhými škaredými nehty, černým kabátcem a dlouhým černým kloboukem. Pojmenuje ho Hákáč.

Jednou vezme tatínek Davida do kavárny, kde mu představí Rose a oznámí mu, že s ní čeká dítě. Když se chlapeček narodí, všichni se společně přestěhují do velkého a starého domu. Jeho malý nevlastní bratr se jmenuje Georgie.
Davidovi je Rose přidělen pokoj jejího prastrýčka Jonathana, který se svojí nevlastní sestrou Annou před 80 lety zmizeli a už je nikdo nikdy neviděl.

David na Rose a Georgieho žárlí. Nemá je rád, protože tatínek na něj nemá čas a s Rose se oba pořád jen točí kolem jeho malého bratříčka.

Jednoho dne je David na zahradě, když tu ve svém okně spatří, jak se v jeho pokoji prochází Hákáč. Z jeho pokoje přejde do pokoje Georgieho a sklání se nad jeho kolébkou. Když David běží do pokoje, ze dveří vylétne vrána, ale David cítí, že to jen vrána nebyla.

Je horká noc a David se celý zpocený probere a slyší, jak ze starého záhonku vychází hlas jeho matky, jenž mu našeptává, že je tam dole uvězněná, ať ji jde zachránit. David si na sebe vezme župan a jde tam.
Když vyjde ven, na nebi uvidí, jak k zemi padá německý bombardér, který na Londýn vyslali Němci. David neváhá a skočí do záhonku. Objeví se v kmeni stromu v úplně jiném světě! David se snaží odloupnout kus kůry ze stromu, aby si pamatoval, kudy se dostane domů, ale vtom mu na rameno zaklepe Dřevorubec.
Davida vede do svého opevněného úkrytu. Když dorazí ke dveřím, zatarasí jim cestu Vlkouni (kříženci lidí s vlky, kteří vypadali jako vlci, ale po většinu doby chodili po dvou nohách a nosili oblečení, které stáhli ze svých obětí). David s Dřevorubcem jim jen tak tak utečou a schovají se v tvrzi.

Ráno jdou David s Dřevorubcem do lesa najít strom, jímž se David dostal do této země. Jenže když přišli na místo, ze všech stromů v okolí byla odloupaná kůra. Davidovi bylo hned jasné, že v tom má prsty Hákáč...
A tak se David s Dřevorubcem vydali ke králi, protože Davidovi bylo řečeno, že vlastní Knihu ztracených věcí, která má Davida dostat domů.
David s Dřevorubcem před sebou měli dlouhou cestu a hlavně se museli z lesa dostat dříve, než zajde slunce, protože v tu chvíli se probudí Vlkouni a začnou je pronásledovat.

Když zašlo slunce, došli David s Dřevorubcem ke dvěma rozviklaným mostům. Pak ale něco zašustilo z houští a Vlkouni začali vycházet z lesa. Davidovi se podařilo uprchnout, avšak Dřevorubcovi nikoliv.
David musel pokračovat bez Dřevorubce.

Při cestě narazil na osm trpaslíků a tlustou lakomou Sněhurku, kterou se pokusili otrávit, ale soud neměl moc důkazů, protože trpaslíci to shodili na macechu, jež v tu chvíli zrovna trávila někoho jiného, a tak dostali Sněhurku na krk oni. Potom Davida unesla zlá lovkyně, která mutovala lidi se zvířaty.
David poté bloudil dál, až narazil na Rolanda, jenž mu řekl, že ho vezme ke králi, pokud mu pomůže s jedním úkolem: jít do hradu, který je pokrytý trním a ve kterém uvnitř spí žena, jež je začarována čarodějnicí. David souhlasí, a tak se spolu a s Rolandovým koněm Scyllou vydávají hledat hrad.

Cestou se zastaví na noc ve vesničce, kde obyvatele ohrožuje zrůda. David s Rolandem ji pomůžou zabít, rozloučí se a jedou dál. Dojedou k hradu a Roland Davidovi řekne, že kdyby se do setmění nevrátil, tak ať vezme Scyllu a jede za králem sám. David čeká a najednou se před ním objeví Hákáč, jenž mu nabídne, že když vysloví nahlas jméno nevlastního bratra Georgieho, tak že se bude moci vrátit domů. David ho ale neřekne a místo toho - protože už se začalo stmívat - jde do hradu.
David najde Rolanda mrtvého, napíchnutého na veliký trn a čarodějnici zabije.

David vyjde z hradu a se Scyllou míří na královský hrad, kde ho uvítají a přidělí pokoj. David najde katakomby pod hradem, kde má Hákáč svoji mučírnu. Všude tam jsou mrtvá těla a ke každému se váží nějaké příběhy. David přijde do hlavní místnosti katakomb, kde najde ve sklenici uvězněnou malou holčičku, jíž Hákáč vyřízl srdce a pojedl ho, také zjistil, že to je nevlastní sestra Jonathana, který je nyní král, a tedy že jestli vysloví David Georgieho jméno, stane se to obdobné s ním (David by byl králem), to ale David nesmí dopustit. Popadne láhev s Annou a běží zpátky do pokoje.

Hákáčovi zbývá pouhý den života, a proto musí rychle sehnat srdce dítěte - tím dítětem má být Georgie. David vše královi řekne, že nikdy králem nebude, ale to už se Vlkouni dostali až ke hradu a vnikli do něj. Ale vtom uplynula Hákáčova poslední sekunda a z Hákáče zbyly pouze pavouci, škvoři, stonožky a červi. Tím, že Hákáč skonal, zemřeli i všichni Vlkouni, kteří byli jeho výtvorem.

David z hradu běžel, co mu síly stačily, až narazil na Dřevorubce, který mu oznámil, že tehdy stihl o fous Vlkounům utéct, ale s velkým zraněním - několik dnů mu pak trvalo, než se zase vyléčil.
David s Dřevorubcem jdou zase zpět do lesa za stromem, který měl Davida vrátit zpět. Už tam naštěstí byl jen jeden, ten pravý. David se rozloučil a strom ho přenesl zpět. Probral se až v nemocnici, kde jej přivítala Rose.

Čas plynul a David se oženil. Se svou ženou čekali dítě, jenže žena i s dítětem při porodu zemřeli. Georgie zahynul ve válce a tatínkovi zkolabovalo srdce při rybaření. O Rose se až do smrti staral, a tak mu, než zemřela, odkázala dům. David se do něho nastěhoval a tam napsal svou první knihu - Knihu ztracených věcí.

Jak stárl, psal více a více knih, až nakonec oslepl. Když vycítil, že už se jeho život chýlí ke konci, přišel k záhonku a dírou ve stromě se vrátil zpět do jiného, ale jemu již známého světa a najednou začal zase vidět.
Ohlédl se. Přivítal ho Dřevorubec, s nímž šel zase k jeho chaloupce. Z dálky k němu vyběhla Scylla a zamávala mu jeho manželka s novorozenětem...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bereniké, 18.01.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
John Connolly - Kniha ztracených věcíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)