ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Fabricius Johan (*24.08.1899 - †21.06.1981)

­­­­

Tajný deník čínské císařovny

Čínská císařovna Cchi'-si píše svůj životní příběh ve snaze dopátrat se smyslu svého života. A tak se rozvíjí spletitý příběh malé Jehonaly, která se propracovala až na císařský trůn a vybudovala si úctu, obdiv a lásku lidu. Tato lstivá intrikánka a obávaná samovládkyně se ukazuje i ve své lidské podobě - smyslná, senzitivní a toužící po lásce.
Vzpomínkami se vrací do dětství, kdy jí zemřel otec a s matkou a sourozenci se vypravili do Pekingu, kde se otcův bratr, strýc Mujanga, ujal osiřelé rodiny. Se svou sestřenicí Sakotou se učily pod vedením mladého mandarína, do kterého se Sakota plaše zamilovala. Jehonala se zbláznila do svého bratrance Žung Lua, který k nim přišel jednoho dne na návštěvu. Dokonce spolu zažili první "plaché vyzvání ke hře na flétnu z jadeitu". Viděla je při tom však chůva Wang a Jehonala byla pokárána matkou, že musí pamatovat na dobré jméno, jelikož strýc Mujanga s ní má velké plány.
Po smrti starého císaře se dostal na trůn jeho syn Sien-feng. Císařovna vdova si zanedlouho pozvala Sakotu, Jehonalu a další mladé dámy z mandžuských rodin, aby si z nich vybrala pro císařský harém. Obě byly vybrány a odvedeny do Zakázaného města. Jehonala hořela touhou povyprávět vše Žung Luovi, ten však byl v jakémsi jezdeckém pluku daleko od ní. Jednoho večera si Sien-feng nechal zavolat Sakotu a příšerně ji ponížil. Vůbec totiž nejevil zájem o císařské povinnosti a vedl zhýralý život - opíjel se a chodil do vykřičených čtvrtí. Zanedlouho si poslal pro Jehonalu. Byl ve společnosti přátel, s nimiž hrál madžong, posléze usnul a když se probral, tak se spolu vyspali. Sakota už tehdy na Jehonalu žárlila, protože ona byla konkubína o třídu vyšší než Jehonala, ta jí ale slíbila že udělá vše pro to, aby se Sakota stala císařovnou a manžekou Sien-fenga. Když byla Jehonala znovu u císaře, dala zavolat i Sakotu a byla tak přítomna její "proměně v ženu". Sakotě stouplo sebevědomí a byla si jistá, že ona se stane císařovnou. Sien-feng se ale neobešel bez Jehonaly a dokonce ji zasvětil i do státních záležitostí. Po nátlaku Císařovny vdovy se Sakota stala novou císařovnou, avšak vztah císaře k ní tím značně ochladl. Na dvoře se objevil Žung Lu, byl velitelem národní gardy a císař si liboval v tom, když pověděl Jehonale, že je ženatý a té to ublížilo. V den svatebních oslav zemřela Císařovna vdova. Udála se však i jiná radostná událost. Jehonala čekala dítě s neduživým císařem, o kterém si každý myslel, že následníka trůnu nezplodí. Mezi oběma přítelkyněmi tak nastalo trvalé napětí a žárlivost. Konečně Jehonala porodila syna, nástupce trůnu, na nějž se tak dlouho čekalo. Malý Pchu-taj (Ta-a-ke) se však matce odcizil a raději měl tetu Sakotu.
Při hrozbě vpádu cizáckých vojsk do Pekingu se dvůr vydal na inspekční cestu po severních provinciích. Byla to však jen záminka, ve skutečnosti zbaběle utekli do Džeholu. Tam se dozvěděli o zpustošení letního paláce v Jüan-ming-jüanu, který měla Jehonala neskutečně ráda. Mezitím se trojice (princové I, Čeng a Su Šun) chtěla zmocnit regentství po smrti císaře. Jehonalu dali zavřít do Studeného paláce pro nevěrné konkubíny a umírajícímu císaři dali podepsat dekret, který regentství potvrzoval. Ztratila se však císařská pečeť, stvrzující pravost všech dokumentů. Zcizil ji vrchní eunuch Jehonaly Li Lien-jing, aby ji poslal do Pekingu jejich spojenci, princi Kungovi. Po návratu do Pekingu byli všichni potrestáni, regentství se ujala Jehonala se Sakotou a císařem byl zvolen malý Ta-a-ke. Jehonala se začala znovu scházet s Žung Luem. Oblíbený eunuch An Te-chaj přiměl Jehonalu, aby nechala obnovit zničený letní palác v Jüan-ming-jüanu. Se souhlasem Jehonaly odjel nepozorován do své rodné provincie vybírat peníze na jeho stavbu. Existoval však zákon, který přísně zakazoval eunuchům opouštět hlavní město a malý An byl proto z rozkazu prince Kunga popraven. Dekret však pod nátlakem podepsala Sakota, čímž si navždy Jehonalu znepřátelila. Ta-a-ke šel ve šlépějích svého otce, když navštěvoval jako on vykřičené čtvrti a opíjel se, proto mu Jehonala vybrala manželku A-lu-te. Zanedlouho se nakazil neštovicemi a zemřel. Novým císařem byl zvolen syn prince Čchuna a jeho manželky, sestry Jehonaly. Žung Lu si našel milenku a Jehonala ho za to vypověděla z Pekingu. Sakota zemřela a s ní i poslední vzpomínka na Jehonalino mládí. Cítila se nesmírně osamělá. Už jí zbyl jen její vrchní eunuch Li Lien-jing. V Číně mezitím nastaly ukrutné boje proti cizákům. Zformovala se dokonce hnutí jako Nebeská pěst, která vraždila všechny, kteří jen vypadali že přešli na jinou víru. Dvůr znovu utekl z hlavního města před hrozbou vpádu cizích vojsk. Po uzavření mírové smlouvy se zase vrátili zpět a dokonce i železnicí, jež vystavěli právě cizinci. A pak zemřel Žung Lu, Jehonalina životní láska a přítel. Teď už jí zůstal opravdu jen Li Lien-jing a malý enuch Pchaj Ti, na kterého Li žárlil.
Poslední slova císařovny se týkají smrti jednoho z dalších císařů. Knihu zakončuje Li Lien-jing. Císařovna zemřela přesně dva dny po smrti císaře. I když si přála, aby její paměti byly utajeny, četl si v nich Li Lien-jing a hledal všechny pasáže o sobě. Hrdost mu bránila je přeškrtat, i když byly někdy nelichotivé. Byl rád, že může být aspoň tímhle způsobem se svým Starým Buddhou. Zaobíral se představou, zda by si ji dokázal podmanit, kdyby byl muž a ne eunuch. Nechal se regentem propustit z dvorských služeb a odjel na venkov.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kopretina, 14.09.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Tajemství starého venkovského sídla
-Tajný deník čínské císařovny, Tajný deník čínské císařovny (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Johan Fabricius - Tajný deník čínské císařovny







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)