ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Friedrich Joachim (*11.08.1953)

   
­­­­

Čtyři a půl kamaráda

Tato kniha je hlavně o pěti dětech - Karlovi, jeho sestře Štefce, Kallovi, Ferdovi a Béďovi, který ještě jezdí v kočárku a je synem od Karlovy a Štefčiny sousedky. Tato kniha je první ze série dobrodružných případů detektivní kanceláře, kde je šéf Kalle. Karel by se s velkou chutí pustil do práce v Kalleho detektivní kanceláři, jenže co dělat, když ho kamarádi nechtějí. Všechno se změní, když Karel jednou odpoledne při procházce s Béďou, kterého má na starost hlídat, objeví v lese jeskyni a v ní panenku, plyšového medvídka a údajně i mapu k pokladu z roku 1945.
Kvůli tomuto objevu vzali Karla do party detektivů. Děti se rozhodnou vrátit se k jeskyni a všechno to tam prohlédnout. Při první obhlídce zjistily, že medvídek a panenka už tam nejsou, ale našly starou minci z roku 1960 a taky se dozvěděly, že označení místa s pokladem na mapě ukazuje na zahradu paní Dubkové. Pro děti je to hrozná paní, protože nemá ráda fotbal a pořád nadává. Odlákaly její pozornost tím, že začaly křičet a ona jim nadávala. Mazitím se Kalle a Ferda vplížili na zahradu s lopatou, aby začali kopat. Jenže zjistili, že v místě, kde má být poklad, je hromada se dřevem, proto se vrátili ke Štefce a Karlovi, aby vymysleli jiný plán. Ptali se starších lidí na historii po válce a udělali toho hodně pro to, aby poklad našli, až se jednou dostali do sporu s panem Bavorem, protože vnikli neoprávněně do jeho statku a chtěli si půjčit psa. Jenže pan Bavor je zahlédl a běžel za nimi, stihl je až před Štefčiným a Karlovým domem, kde se odehrála hádka. Pan Bavor nic nepochopil, pořád si říkal jen to svoje, až vyšel z domu i tatínek a začal se s ním hádat, až se všechno vyjasnilo a pan Bavor odešel domů. Tatínek si s dětmi začal o všem povídat. Děti mu sdělily své tajemství s pokladem. Karel se přiznal, že tu mapu nakreslil on sám, ale zase tatínek řekl, že jako malý si v té jeskyni hrával a ta panenka s medvídkem jsou jeho. Ty věci si před nedávnem odnesl a přitom ztratil památnou minci, kterou dostal od své ženy. Vše se vyjasnilo a Kalle nakonec uznal, přesto že si Karel tu mapu vymyslel, že prožili krásné a dobrodružné věci a kamarádi jsou pořád.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: DEDEONKA, 21.06.2005

­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Joachim Friedrich - Čtyři a půl kamarádaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­