ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Hanibal Jiří (*18.02.1929)

­­­­

Velmož tří králů

Román spisovatele a režiséra Jiřího Hanibala představuje životní dráhu jedné z nejzajímavějších postav české historické scény, renesančního člověka, statečného vojáka, ale také muže, který se osudově zamiloval do nedotknutelné ženy - vdovy po českém králi. Jindřich z Lipé měl pestrý život a Jiří Hanibal toho dokonale využil. Spolu s hlavním hrdinou románu sledujeme osudy českého království v pohnuté době rychle se střídajících panovníků na českém trůně: Václava II., Rudolfa Habsburského a Jana Lucemburského.
Sám Jindřich - jeden z nejmocnějších šlechticů království - byl nesmírně ctižádostivý a politicky obratný muž, který stavěl kariéru nad rodinný život i nad lásku... Přesto jeho romantické vplanutí k Elišce Rejčce přerostlo v legendu.
Román Velmož tří králů je strhujícím příběhem plným dobrodružství a intrik, ale přináší také pestrý obraz života té doby.

Jindřich z Lipé pocházel z panského rodu Ronovců. Působil už ve službách přemyslovského krále Václava II. V bojích s římským králem Albrechtem Habsburským dokázal ubránit stříbronosnou Kutnou Horu.
Svým vlivem pomáhal pan z Lipé Jindřichu Korutanskému na český trůn, ale o několik let později se přičinil o jeho vypuzení ze země. Jan Lucemburský Jindřicha jmenoval podkomořím a českým maršálkem. Rok poté byl úřadů zbaven a okamžitě začal budovat opozici proti králi. V roce 1315 je král Jindřichovi vrátil, ale ještě téhož roku se pan z Lipé ocitl, na popud královny Elišky Přemyslovny, ve vězení na Týřově. Za Jindřicha se postavila většina české šlechty, a proto byl po půl roce propuštěn. Postupně si získal královu důvěru a opět mohl s přáteli užívat korunních statků.
Král, v době své nepřítomnosti, pověřil pana z Lipé správou země. V té době měl Jan dobré vztahy i s Jindřichovou milenkou, královnou-vdovou Eliškou Rejčkou (Richenzou). Pár trávil většinu času v Brně, kde si zřídili vlastní dvůr.
Jindřich z Lipé zemřel v roce 1329 ve věku přibližně šedesáti let. O pár let později byla v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně po Jindřichově boku pochována i sama Richenza.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 01.03.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Jiří Hanibal - Velmož tří králů







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)