ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­

Atlas záhadných míst

Nevysvětlená posvátná místa, symbolické krajiny, starověká města a ztracené země světa.

Po pět tisíc uplynulých let zanechával člověk své stopy a stopy svých kultur, které zůstávají pro dnešní obyvatelstvo světa nevysvětlitelnými záhadami.
Po celé planetě jsou rozesety zvláštní zříceniny měst, chrámů a náhrobků, udivující násypy a nápisy, posvátná místa, kde kultury hledaly spojení s nadpřirozenem, a trýznivé pozůstatky ztracených zemí s hrdou a kvetoucí minulostí.

Zde je podle mě několik nejzajímavějších míst uvedených v knize:

Mystický chrám Stonehenge
Stonehenge pochází z období mladší doby kamenné, konkrétně z doby bronzové. Jedná se o megalitický monument, jehož stavba byla započata kolem roku 3100 před naším letopočtem, ačkoli je známo, že oblast byla osídlena již mnohem dříve. Samotná stavba monumentu se nachází na Salisburské pláni v hrabství Wiltshire.
Slovo Stonehenge má několik výkladů. Podle autorky název pochází pravděpodobně ze staré angličtiny - stone znamená "kámen". Druhé slovo už není tak jednoznačné - heng naznačuje, že by mohlo jít o slovo "závěs", ale také o "šibenici" nebo "místo pro mučení".
Existuje několik teorií o účelu postavení Stonehenge. Docela pravděpodobné je, že byl postaven, aby bylo možné předvídat různá zatmění. Toto tvrzení vychází z měření, které bylo provedeno na Aubreyho dírách. Nicméně to není prokázané. Nevypadá to, že se v nejbližší době dozvíme, jak to s účelem Stonehenge nakonec bylo.

Věštírna v Delfách
Svou polohou pod útesy hory Parnasu a nad údolím řeky Plistus řadí se Delfy k nejpůsobivějším řeckým posvátným místům. Delfy, známé jako pupek světa, vzkvétaly asi od roku 700 do roku 200 před Kristem. Apollónův chrám v nadmořské výšce 570 m n.m., umístěný pod dobře zachovalým divadlem, byl sídlem delfské věštkyně. Zde se prorokyně zvaná Pýthie dostávala do transu a komunikovala s bohem Apollónem. Její poměrně nesrozumitelné výroky tlumočili jako srozumitelné odpovědi - často ve verších - kněží, kteří je předávali žadatelům. Jednu takovou odpověď dostal i Alexandr Veliký: "Můj synu, nikdo ti neodolá."

Hádanka Velké pyramidy
Hrobka faraona Cheopse je nejpodivuhodnějším hrobem všech dob. Architekti se museli dobře vyznat ve vědách, protože proporce a rozměry jsou orientovány k základním světovým stranám s odchylkou méně než desetiny stupně. Nejkratší a nejdelší strana se liší jen o 20 centimetrů.
Dlažba kolem Velké pyramidy je rovná s odchylkou méně než 2,5 cm. A takové přesnosti museli dosáhnout s pomocí tyčí a šňůr kombinovaných s pozorováním slunce a hvězd a snad nanejvýš s pomocí vodováhy k vyrovnávání horizontál.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Marry.lion, 10.01.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Jennifer Westwoodová - Atlas záhadných míst







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)