ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Racine Jean (*22.12.1639 - †21.04.1699)

­­­­

Faidra (2)

  • veršovaná tragédie o pěti dějstvích

Stěžejní dílo představitele francouzského klasicismu Jeana Racina zpracovává antický námět, líčící tragédii královny Faidry. Děj se odehrává v peloponéském městě Troizeně.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Orbis v Praze roku 1960. Z francouzského originálu Phedre přeložil Gustav Francl. Doslov napsal Josef Čermák. Počet stran: 81.

NÁMĚT:

Antická mytologie

STRUČNÝ DĚJ:

Antická královna Faidra má manžela Thesea, o kterém se dozví, že je mrtvý. V zemi se začne řešit otázka, kdo bude vládnout Aténám. Faidra chce na trůn dosadit svého syna, na trůn má ale také právo Hippolytos - Theseův prvorozený syn a také Aricia - Theseova nepřítelkyně. Faidra se vášnivě zamiluje do Hippolyta a vyzná mu lásku. Hippolytos Faidru odmítne, protože je zamilovaný do Aricie. V paláci se náhle objeví Theseus. Faidra před ním obviní Hippolyta, že ji obtěžoval. Theseus se rozčílí, prokleje Hippolyta a vydá ho bohu Okeánovi. Hippolytos zemře. Faidra začne mít výčitky svědomí ze svého činu. Přizná se Theseovi a sama se otráví.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ell37, 04.05.2013

Ceska posta    
­­­­
­­­­

Diskuse k výpisku
Jean Racine - Faidra (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­